"Asi není třeba dodávat, že na kabely by se neměly zkoušet připojovat notebooky nebo telefony ani jiná zařízení mimo dané ventilátory, protože k tomu nejsou určené a mohlo by dojít i k poškození."
Tohle je doufám jen domněka autora.
Jestli to je pravda, tak by to zabilo úplně myšlenku USB-C.
Prostě tam bude 5V a 500mA.
Tak jak to má USB ve specifikaci.
USB Type-C má ve specifikaci 3A. To je minimum.
Specifikace dále připouští až 5A. A tuším 50V.
Ale vy jste patrně narážel na specifikaci USB jakožto komunikačního protokolu, které má ve verzi 1.1 opravdu 5V 500mA. Jenže zde není tento komunikační protokol nejspíš použitý, použitý je konektor USB Type-C, který má vlastní specifikace, které s komunikačním protokolem USB příliš nesouvisí.
Jo, je v tom bordel. Proto není od věci konkrétně ukázat, na co se odkazuji.
USB Type-C: https://en.wikipedia.org/wiki/USB-C
USB: https://en.wikipedia.org/wiki/USB
Ta obava o poškození nejspíš souvisí právě s tím, jaký komunikační protokol bude použit, ne nutně kvůli napájecímu napětí. Může tam být problém, cojávím, třeba s nějakou indukcí při vypnutí ventilátoru.
18. 11. 2024, 13:19 editováno autorem komentáře
Podle všeho ty porty/konektory/kabely opravdu nejsou s USB kompatibilní, používají prostě jen stejnou fyzickou koncovku, tak jako Zhaoxin dělá procesory do socketu LGA 1700 (samozřejmě zcela nekompatibilní) a RPI Compute moduly jsu fyzicky SO-DIMM (iirc). Dělá se to proto, že existují hotové fyzické výrobky, které se dají hned použít a nestojí moc, kdežto nechat si udělat speciální konektor na míru by vyšlo draho.
Na piny toho USB-C konektoru jsou prostě přivedené signály z ARGB konektoru a 4pinového ventilátorového konektoru, které jso una druhém konci kabelu. Konvertovat to nějak na "USB" a pak zase zpátky ve ventilátoru by ani nemělo smysl...
Existují redukce USB-C na micro a obráceně.
Takže vyrobit USB C s půl amperou není problém.
50V to umí.
Ale nejprve se na tom musí dohodnout obě strany.
18. 11. 2024, 22:32 editováno autorem komentáře