Acer Iconia Tab A700: nový displej pro staré tělo (recenze)

17. 8. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

V červnu jste si na ExtraPC.cz mohli přečíst recenzi tabletu Acer Iconia Tab A510. Jednalo se o první, opravdu povedený tablet výrobce. Zaujal nás výdrží, vestavěnými reproduktory a ani zpracování či hmotnost neurazila. Acer se rozhodl, že toto povedené tělo v kombinaci s výkonným hardwarem stavějícím na Tegře 3 využije v dalších modelech. Těmi jsou Iconia Tab A700 a A701. Jak jsme již u Aceru zvyklí, Iconie se liší pouze přítomností 3G modulu.

Známé tělo i hardware

Pokud bychom vedle sebe položili Iconii A510 a A700, nebyla by jediná šance, jak tyto dva modely rozlišit. Od sebe se totiž liší pouze použitými displeji. Prvně jmenovaný tablet má klasické rozlišení 1280 × 800, sedmistovka však nabízí luxusních 1920 × 1200.

Hardware zůstal zachován. Stroj je poháněn Tegrou 3, jejíž čtyřjádro běží na frekvenci 1,3 GHz. Jedná se o verzi T30, která je limitována právě tímto taktem. V konkurenčním Asus Transformer Pad Infinity je použitá výkonnější verze T33, která umí 1,6 Ghz a rychlejší paměti. Jak se dočtete dále, i Iconii by se výkonnější srdce hodilo. Operační paměť má kapacitu 1 GB a můžete vybírat mezi modely s interní pamětí 16, 32 a 64 GB. My jsme testovali model s kapacitou 32 GB.

Acer Iconia Tab A700 Acer Iconia Tab A700

O konstrukci a zpracování se nemá smysl sáhodlouze rozepisovat, vše již bylo napsáno v recenzi na chlup stejný model A510. Tablet se nijak zásadně neliší ani v hmotnosti, kde jediný rozdíl tvoří použitý displej. Sedmistovka je o 15g lehčí, což ale málokdo pozná i při současném potěžkání obou modelů. Celková hmotnost, která činí 665g však není zrovna málo a jedná se o jeden z nejtěžších tabletů. Nový iPad, kterému byla hmotnost vytýkána je o nějakých 15g lehčí.

Naprosto totožné jsou samozřejmě i prvky na těle tabletu. Na spodní hraně tedy najdeme stejný konektor pro nabíjení a spojení s počítačem. Nejedná se o klasické microUSB, jak by se na první pohled mohlo zdát, nýbrž o upravenou variantu, která má v zadní části několik napájecích pinů navíc. Úpravu samozřejmě konektor prodělal kvůli vyššímu nabíjecímu výkonu, jenž je pro relativně rychlé nabití akumulátoru třeba.

Pod záslepkou v pravém okraji jsou ukryty sloty pro microSD kartu a SIM kartu. Druhý z nich je v našem případě zakryt, protože jsme testovali model bez 3G modulu. Vedle záslepky pak najedeme microHDMI pro připojení k většímu displeji televizoru nebo počítačového monitoru. Na horní straně jsou umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti. Ty jsou důmyslně rozlišena pomocí černých výstupků tak, aby bylo i po hmatu poznat, zda mačkáte tlačítko pro snížení hlasitosti či zvýšení. Přepínač vedle této kolébky pak slouží pro zamknutí nebo odemknutí automatické rotace displeje.

Acer Iconia Tab A700Acer Iconia Tab A700Acer Iconia Tab A700

Levý bok je pak vybaven nejdůležitějším prvkem - tlačítkem pro odemknutí a zamknutí displeje a také audio konektorem pro připojení sluchátek.

Zachována kupodivu zůstala i kapacita akumulátoru. Ta má hodnotu 9800 mAh a je tedy logické, že bude výdrž sedmistovky menší, než u modelu A510 s nižším rozlišením. Naštěstí se jedná o tak velkou kapacitu, že tablet stále spadá do kategorie tabletů s vyšší výdrží. Abychom mluvili v konkrétních číslech, A510 při přehrávání videa v SD rozlišení pomocí aplikace MX Player umřela po více, než devíti hodinách. Sedmistovku jsme podrobili stejnému testu a dočkali jsme se výdrže téměř rovných sedmi hodin. Úměrně s tím klesne i doba, jakou je možné tablet používat bez nabití. Zatímco u Pětsetdesítky to byl týden bez větších problémů (asi hodina denně), A700 zvládne přibližně pět dnů stejně intenzivního používání.

Parametry
Cena 11 600 Kč včetně DPH
Zapůjčil Acer
Acer Iconia Tab A700
displej 1 920 × 1200,
interní paměť 32 GB
RAM 1 GB
operační systém Android 4 Ice Cream Sandwitch
Wi-Fi 802.11 b/g/n
čipset Tegra 3
procesor Cortex A9 (4× 1,3 GHz)
grafické jádro ULP GeForce
akumulátor 9 800 mAh

Displej vypadá skvělě, ale…

Největší chloubou tohoto modelu je samozřejmě displej. Obří rozlišení 1920 × 1200 sice nemůže konkurovat Retině na iPadu, i tak se však jedná o Androidí tablet, který svojí jemností displeje poráží drtivou většinu. Vyrovnat se mu může třeba Transformer Pad Infinity, který má stejné parametry a liší se pouze použitou technologií IPS+, která má o něco lepší vlastnosti. Hustota pixelů je zde 224 PPI, iPad třetí generace nabízí o 40 pixelů na palec více. Stejně jako u A510 pochválíme pozorovací úhly, ty sice nejsou tak dobré jako u zmiňovaných panelů IPS+ na tabletech Asusu, stále však o míle překonávají TN panely, se kterými jsme se ještě před rokem setkávali až nepříjemně často. Stejně povedený je i rozsah jasu displeje, který dovolí jak pohodlné čtení v naprosté tmě, tak i sledování videa takřka na přímém slunci. Jedinou menší vadou je automatická regulace, která využívá několika senzorů okolního osvětlení. Jeden z nich je umístěný na levém okraji a čas od času si ho zakryjete rukou. Tablet samozřejmě v takovém případě rapidně sníží jas v domnění, že jste se přesunuli do zatemněné místnosti.

Bohužel, parametry displeje nejsou vše. Mnohem důležitější je to, jak se hýbe operační systém i samotné aplikace. Momentálně je pro tablet k dispozici Android ve verzi 4.0.4 a o aktualizaci na Jelly Bean zatím nepadla jediná zmínka.

Jak pravděpodobně většina z vás tuší, Tegra 3 není tvořena pouze čtyřmi procesorovými jádry a dvanácti grafickými, je zde ještě jedno jádro, které pohání Android při méně náročných úkonech (standby, přehrávání hudby, méně náročné video). Jeho maximální takt je 500 MHz a slouží především k šetření energie v době, kdy nejsou třeba primární výpočetní jádra. Zatímco na modelu A510 a dalších Androidích tabletech s běžným rozlišením 1280 × 800 si toto úsporné jádro s během prostředí poradilo, zde tomu tak úplně není. Při používání se dočkáte nepříjemně dlouhé odezvy i v prostředí samotného Androidu 4. Dobře je to patrné při listování mezi jednotlivými plochami, či otevření nabídky s nastavením v pravém spodním rohu.

 

Pokud si však otevřete kompletní nastavení tabletu, kde je mnohem méně grafických prvků k vykreslování, vše je najednou dokonale plynulé. To stejné platí v případě aplikací. Například při procházení map pohyb rozhodně plynulý není, naopak v nativním klientu Gtalku vše běží bez problému.

Vyzkoušeli jsme samozřejmě i náročnější hry, kdy se o slovo přihlásí grafická jádra v Tegře. Zde je již vše v naprostém pořádku. Závodní hra Real Racing 2, kterou na Iconii najdete předinstalovanou, běží krásně plynule, bez jakéhokoliv trhání. Stejně tak Puddle, což je hříčka dostupná pouze na zařízeních s Tegrou 3. Při hraní náročnějších her jsme se také dočkali nepříjemného zahřívání v oblasti kolem HDMI konektoru, kde se pravděpodobně nachází samotný čipset. Teploty dosahují určitě vyšších teplot, než u tolik kritizovaného iPadu 3.

Konstrukce, displej, prostředí

Výkon v interaktivních grafech, verdikt

Výkon v interaktivních grafech

Jak na interaktivní grafy?

  1. Pokud se vám nelíbí písmo se stíny, velmi snadno je vypnete v Nastavení. Máte-li ještě problémy s rychlostí zobrazování, můžete v Nastavení povypínat také animace. 
  2. V základním nastavení jsou pruhy seskupeny dle naměřených hodnot. To můžete snadno změnit například na řazení podle platformy nebo úhlopříčky.
  3. Po najetí myší na některou z položek (třeba na iPad 2) se z této stane 100 % (základ) a ostatní položky se přepočítají podle ní. Všechny absolutní hodnoty se změní na relativní. Zpět se změní, až kurzor myši opustí oblast z názvu položek.
  4. Budete-li chtít nějakou položku (tablet) v grafech sledovat, můžete si její pruh libovolně obarvit. Stačí klepnout levým tlačítkem myši na barevném pruhu a vybrat si z palety. Máte-li povoleny cookies, mělo by vám nastavení vydržet i pro další grafy.
  5. Cenu a další základní parametry (například rozlišení či úhlopříčku) můžete zobrazit kdykoliv v každém grafu: stačí u vybraného procesoru najet kurzorem myši nad pruh s hodnotou (měření) a chvíli počkat. Objeví se jako plovoucí nápověda (tooltip).
  6. Zámek základu (tablet, který se stane těmi 100 % a od něhož se odvíjí další relativní hodnoty) aktivujete pomocí současného stisku klávesy CTRL a levého tlačítka myši nad procesorem (či jeho pruhem v grafu), který chcete uzamknout.
  7. Před prvním použitím grafů si pro jistotu vyprázdněte cache prohlížeče (zřejmě bude stačit refresh) a v případě problém smažte i příslušné cookies.
  8. Interaktivní grafy 2.0 jsou kompatibilní s prohlížeči Firefox (testovány verze 4.x), Opera (testováno s 11.x), Internet Explorer 8 a 9 (verze 7 a starší už nejsou podporovány) a Chrome (zde mají tooltipy hranaté rohy namísto kulatých).

Verdikt

Acer Iconia Tab A700 rozhodně není tabletem, jehož koupi bychom vám důrazně doporučili. Je zde mnoho argumentů proti, zároveň zde však zůstávají aspekty, které ze sedmistovky dělají lepší tablet. Určitě se bude hodit těm, kteří si tablet kupují na sledování filmů nebo hraní her. O vše se bez problému postará čtyřjádrová Tegra a budete si moct užít i parádně jemný obraz fullHD videa s povedeným zvukem. Rovněž většina her zde bude vypadat velice dobře. A700 však nebude vhodná pro uživatele, kteří nejvíc času tráví surfováním po internetu, čtením knih nebo prací s PDF dokumenty. Zde se budete setkávat s nepříjemnými záseky a delší odezvou při méně náročných úkonech.

Cena, která se pohybuje kolem jedenácti tisíc, není nijak závratná. Je však nutno podotknout, že se již začínáme pohybovat ve vodách, kde vládne iPad, který nabídne vyšší výkon i lepší displej. Pokud však trváte na Androidu s vysokým rozlišením, moc možností zatím nemáte, buď dáte šanci Acer Iconii A700 nebo si počkáte na Asus Transformer Pad Inifinity.

Plusy / mínusy
  dlouhá výdrž
  skvělé reproduktory
  výkon v hrách a 3D aplikacích
  pomalé prostředí Androidu
  vyšší hmotnost
Hodnocení

bitcoin školení listopad 24

Galerie Iconia Tab A700 a Iconia Tab A510

Kompletní galerie Acer Iconia Tab A700

Acer Iconia Tab A700 Acer Iconia Tab A700 Acer Iconia Tab A700 Acer Iconia Tab A700 Acer Iconia Tab A700 Acer Iconia Tab A700 Acer Iconia Tab A700 Acer Iconia Tab A700 Acer Iconia Tab A700

Kompletní galerie Acer Iconia Tab A510

Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510