Náročný přechod ale bude trvat ještě několik let, a dokud bude přežívat IPv4, nebude nikdy zcela dokončen. Pro nový systém adres je totiž potřeba obměnit/aktualizovat celou síťovou infrastrukturu. Nestačí jen kroky na nejvyšší úrovni, u providerů, ale také domácích routerů atd.
Ale zpět ke včerejšku. IANA rozdala poslední volné bloky, ale volné adresy ještě jsou v držení regionálních správců. I kdyby tyto adresy došly, ještě bychom nějakou dobu vydrželi s překladem adres (NAT), spousta uživatelů si neveřejnou adresu ani neuvědomuje, i když ji běžně používá.
Největším žroutem je region Asie/Pacifik (APNIC), kde také žije nejvíce obyvatel. Zde by i na regionální úrovni měly adresy dojít ještě letos. Naopak Afrika by s nimi vystačila ještě několik let. Přitom IANA rozdala poslední balík „spravedlivě“, tedy každý dostal stejně velký blok, i když jej vyčerpá jiným tempem. Otázkou je, jestli se nějakou pokoutnou cestou nedostane třeba APNIC k nevyužitým blokům AfriNIC.
zdroj: blog.nic.cz
Schéma alokace volných bloků v lednu 2011. Asie/Pacifik (APNIC) sebrala nejvíce, registr Severní Ameriky (ARIN) je druhý, Latinská Amerika a Karibik (LACNIC) třetí, následuje Evropa (RIPE NCC) a nejméně si vzala Afrika (AfriNIC).
Zdroj: CZ.NIC