Agawi umí měřit dobu odezvy dotykových obrazovek. iPhone všem ukázal záda

21. 9. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

Někteří uživatelé tvrdí, že na softwarové klávesnici iPhone se jim píše lépe než na Androidu. Je to jen placebo efekt nakousnutého jablka? (Ten není radno podceňovat, v roce 2007 pomohl Applu přesvědčit mnoho lidí, že jeho předražený hloupý telefon je nejlepším telefonem na světě.) Firma Agawi má nyní v ruce tvrdá čísla. Pokud vám iPhone připadá svižnější než ostatní telefony, nemusí to být jen neopodstatněný dojem.

touchscope

Kutilové z Agawi se rozhodli testovat něco, co zatím pozornosti všech benchmarků uniká, a sice latenci dotykové obrazovky. Jinými slovy, jak dlouho trvá, než je aplikace schopna zaregistrovat a zareagovat na váš dotyk. Vyvinuli na to metodiku a testovací platformu TouchScope, jejíž základ tvoří mikrokontrolér Arduino a kamera snímající frekvencí 240 fps. Co vůbec k nápadu měřit latenci dotykového ovládání vedlo? Inu, Agawi se specializuje na streamování aplikací z cloudu, kde odezva hraje velkou roli, a hodí se vědět, kde zpoždění vznikají. První naměřené výsledky vypadají takto:

touchmarks

V porovnání operačních systémů jednoznačně vítězí iOS. I starý iPhone 4 porazil všechny letošní konkurenty, přestože jeho procesor je jednojádrový Cortex-A8 na 1 GHz. Na výkonu hardware záleží, což je vidět i u Androidu. HTC One a Samsung Galaxy S4 dodávaný na americký trh oba používají SoC Snapdragon 600 od Qualcommu, u Samsungu má ale čtyřjádro o 200 MHz vyšší takt. O něco lépe než Android je na tom Windows Phone 8. Lumia 928 sice skončila až těsně za Galaxy S4, používá ale starší a slabší procesor z řady Snapdragon S4. Se srovnatelným hardware by výsledky téměř jistě vyšly ve prospěch Microsoftu, na Apple mají ale redmondští stále co dohánět.

 

bitcoin školení listopad 24

Pamatujte přitom, že testované modely patří k tomu nejlepšímu, co výrobci momentálně nabízejí. Jejich displeje mají obnovovací frekvenci 60 Hz, zatímco v nižších cenových příčkách je standardem 30 Hz. Výsledky levných nebo starších přístrojů budou zajisté hodně zajímavé a asi se budeme hodně divit, jak šílenou latenci dotykové ovládání má. Agawi slibuje, že zdrojový kód benchmarku brzy zveřejní, takže testbed sestavený z běžně dostupných součástek bude moci replikovat každý technicky zdatný nadšenec. Určitě bychom tento údaj v budoucnu rádi viděli v recenzích, aby Google a Microsoft měli motivaci své operační systémy v této oblasti zlepšovat.

Zdroj: Agawi AppGlimpse