Teď ti, co nenávidí Intel mají dilema, jestli to svést na výrobní proces nebo na návrh čipu. Když to svedou na výrobní proces, tak musí uznat, že TSMC nic takového nezvládne. Pokud na návrh čipu, tak zase musí uznat, že AMD nic takového nezvládne.
A tak jim pomůžu střelbou do "vlastních" řad. Ve skutečnosti to bude hlavně tím, že ty čipy jsou tenčí. Tedy je to opět zásluha Intelu, ale nic, co by konkurence levou zadní nezvládla taky.
P. S. Co to Apple v jednom z nadpisů?
https://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?p=9813951#p9813951
nějaké první herní testíky .-)
Já myslím že slušné IPC je dosaženo díky velké L3 cache. AL umí asi zřejmě oddělit frekvecni L3 od jader. Vzhledem k tomu že 8GHz běželo jen na jednom jádru. Skoro určitě běžela L3 cache na normálním taktu. Mluvit tak o širokých jádrech je zavádějící. AL je široký procesor jako celek díky L3. Ale jádra zas tak široká nejsou. Jedno jádro klidně může běžet na 8GHz. Ale všechny už asi ne. To by neuchladil ani dusík.
Je to fake a bug CPUZ, klidně Honzo uprav článek, viz vyjádření (ví o tom i RD týmy společností)
https://twitter.com/d0cTB/status/1456253859228045314?fbclid=IwAR1TxJgSZ2kLUnGY__khDHIGmICpTcR3KIEVYh3s1qkzNg47TKOy7JblDe4
uvidime co TSMC zvladne ci nezvladne, nicmene uz leta plati, ze Intel sroubuje frekvence, takze asi tomu i upravil vyrobu a architekturu, je mozne ze kdyby AMD bylo vyrabeno na Intelovskem 10nm tak pujde frekvencne taky vys, ale bude zrat stejne jako ten Intel, asi ta hranice je proste u tech vyrobnich procesu jina kdy se lame efektivnost, treba o 300Mhz, ja teda radeji ale 5.1 pri 100W nizsi spotrebe nez 5.3 .. ale jako pro grafy dobre no, jsem zvedav jak se to promitne pak do notebooku kde by AMD melo dal svoji efektivnosti fungovat lepe, tam se bude lamat chleba proces/architektura, u desktopu jsou mimo efektivni pasmo tak o 20-30%
"Teď ti, co nenávidí Intel mají dilema, jestli to svést na výrobní proces nebo na návrh čipu. Když to svedou na výrobní proces, tak musí uznat, že TSMC nic takového nezvládne. Pokud na návrh čipu, tak zase musí uznat, že AMD nic takového nezvládne."
Viděl jsem něco o tom, že má možná Alder Lake o stupeň delší pipeline, takže architektura možná skutečně je částečně zodpovědná.
Nicméně podívejte se do článku, ten výsledek byl zpochybněný (údajně špatné reportování frekvence).
Ano a ne. Ukazuje to na potencionál archytektury a procesu. Ta křivka frkevenc/spotřeba bude zřejmě u intelu placetější než u AMD+TSMC. Z toho se dá odvodit že chlazení vodou bude mít též dobré výsledky. A taky to vysvětluje proč grafické karty bude intel vyrábět u TSMC. Na nízkých frekvecích je TSMC lepší a u cca 5GHz začne strmě růst vzhůru a překoná intel.