Procesory Alder Lake přinesly ne jednu zajímavou novou architekturu (Golden Cove ve velkých jádrech, tzv. P-Core), ale hned dvě, protože nová jsou i jejich „malá jádra“ E-Core. Jejich architektura Gracemont by měla být schopná lepší energetické efektivity a přesto mají výkon konkurující velké architektuře Skylake. Teď budou mít šanci ukázat, jak životaschopné jsou, protože Intel chystá úsporné procesory, jež budou čistě Gracemontové.
Tyto procesory mají zdá se kódové označení Alder Lake-N. Přes toto označení není jisté, jak blízko mají k rodině procesorů Alder Lake. Zřejmě by totiž mělo jít hlavně o následníka a náhradu úsporných SoC jako byly Apollo Lake, Gemini Lake a Jasper Lake, tedy procesory linie „Atom“, byť už je řadu let koupíte pod jmény Celeron nebo Pentium. Půjde tedy o levný a úsporný procesor pro nejlevnější notebooky, mini-PC a také pro Chromebooky.
Osmijádrový Gracemont
Alder Lake-N má údajně mít dva čtyřjádrové klastry architektury Gracemont, tedy celkem osm jader Gracemont. Jde o stejnou konfiguraci, jakou používají coby pobočníka velké procesory Alder Lake, ale zde bude všemu šéfovat bez jakýchkoli velkých jader. Gracemont nemá Hyper Threading, takže i vláken má CPU osm. Patrně lze čekat, že oba klastry budou mít po 2 MB L2 cache, ale ještě nevíme, zda bude přítomná navíc ještě L3 cache.
Více: Rozbor CPU architektury Intel Gracemont: „Malá jádra“ Alder Lake jsou silnější, než čekáte
Alder Lake-N podporuje paměti LPDDR5, zatím není jasné, jaké další typy vedle toho bude možné používat. Je pravděpodobné, že by řadič mohl umět i běžný typ pamětí DDR (pro použití v desktopových deskách a mini PC s upgradovatelnou pamětí ve slotech SO-DIMM), jen těžko říct, zda to bude DDR4, DDR5 nebo obojí. Toto zatím dostupné informace neříkají.
Víme ale, jaká bude konfigurace GPU. To bude mít 32 EU architektury Xe LP (Gen12.2), patrně stejné jako v desktopových Alder Lake. Bude to tedy 256 shaderů a grafický výkon tedy nebude nijak velký – lze čekat, že nižší, než u GPU UHD 770 v desktopových Alder Lake, protože Alder Lake-N bude asi mít nižší frekvence.
Že jde o trošku jinou kategorii procesoru než je desktopové, ale i běžné notebookové Alder Lake, ukazuje konektivita. Procesor samotný totiž nebude poskytovat linky PCI Express pro přídavnou grafiku (slot ×16), ale dokonce ani rozhraní ×4 pro NVMe SSD. Linky PCI Express budou vyvedené pouze z přídavného čipsetu („PCH“), který tyto procesory bude provázet. Ten bude poskytovat celkem devět linek PCI Express. Zatím není jasné, zda už PCIe 4.0, nebo stále jen PCIe 3.0. Z patchů vyplývá, že by čip mohl podporovat dva porty USB-C (vedle dalších USB 3.0/USB 2.0 typu A).
Alder Lake-N tak nebude úplně čistý monolitický SOC jako byly starší Atomy. Už předchozí generace Jasper Lake (10nm čipy s jádry Tremont) má podobně jako procesory Intel řady U čipset jako přídavný křemík osazený na pouzdře, kdežto u 22nm a 14nm Atomů byl integrovaný ve stejném čipu. Alder Lake toto zdá se převezme a také půjde o procesor s čipsetem ve dvojčipovém pouzdru BGA. Tyto procesory se s největší pravděpodobností nebudou vyrábět v provedení pro socket LGA 1700 – koupíte je jen napevno připájené k desce Mini-ITX/mATX nebo desce nějakého minipočítače nebo notebooku.
Hodně velký skok ve výkonu Atomů
Osm jader Gracemont je docela zásadní upgrade v této kategorii procesorů Intel, všechny předchozí měly maximálně čtyři jádra. Alder Lake-N by tímto mělo mít poměrně slušný mnohovláknový výkon, ovšem zatím nevíme, na jakých frekvencích typicky poběží. V dektopovém Alder Lake běží tato jádra v pásmu 3,5–3,9 GHz, což ale už velmi kazí jejich energetickou efektivitu.
Pokud má Alder Lake-N být podobně úsporné, jako předchozí „Atomy“ (tedy se spotřebou do 10–15 W a v noteboocích třeba jen kolem 6–8 W), pak je pravděpodobné, že základní frekvence budou nižší. I v desktopových verzích možná budou pod 3 GHz a k 3,5 GHz nebo výš by se jádra dostávala hlavně při jednojádrovém boostu. IPC Gracemontu je obvyke vyšší než architektury Skylake, nicméně jednojádrový výkon by byl rozhodně nižší než u výkonných 5GHz+ procesorů jako bylo Coffee Lake Refresh nebo Comet Lake. I tak by ale mohlo jít o mnohovláknový výkon velmi slušný na lowendové CPU s pořád docela použitelným jednovláknovým výkonem.
Že se tyto procesory chystají, dokládají dokumenty vztahující se k vývoji Linuxu, na které upozornil blog Coelacanth's Dream. Objevily se protokoly z bootování Linuxu na vzorcích těchto procesorů a patche přidávající identifikátory do GCC a Linuxu. Také v Corebootu je kód pro Alder Lake-N, který ukazuje na to, že by se tyto procesory měly objevit v Chromeboocích (platformy vyvíjené pro Chromebooky se zřejmě jmenují Nissa, Nivviks a Nereid). Takže asi je relativní jistota, že tyto procesory přijdou na trh. Jen zatím není úplně jasné, kdy.
V posledních generacích malých jader Intel nebyl s vydáváním moc agresivní, takže Alder Lake-N by klidně mohlo být uvedeno na trh třeba až rok po původní první vlně výkonnějších Alder Lake, tedy na konci roku 2022, možná navíc s reálnou dostupností zařízení a desek až na začátku roku 2023. Vydání v těchto termínech okolo konce roku bývalo dříve pro lowendové „Atomové“ čipy Intelu typické, takže pokud bychom měli hádat, vsadili bychom si na tento termín.
Zdroje: Coelacanth's Dream (1, 2), Freedesktop.org/intel-gfx ML, Andreas Schilling