Nejvíce na tom vydělá Microsoft.
Při licencování na jádra bude moci konečně prodávat dražší licence Windows. A jestli náhodou se to dostane do komerčního sektoru desktopů, tak věštím že se omezí Home pouze třeba na 4 jádra, Pro na 10 jader, Enterprise na 16 jader a Workstation na neomezeně. Stejný vývoj jako u serverových licencí.
Tady právě že ani nejde o jednotlivé CPU nebo procesor jako takový, ale o celou platformu Wintel. Jsem si jistý, že je dneska možné vyrobit kdykoliv výkonnější procesor, ať množství tranzistorů nebo jader, je to otázka pouze peněz. Ale největší problém ho bude portovat do OS a aplikací. A tam má Intel plno věcí patentováno.
Nicméně jestli to Amazon produkčně využije na své platformě (cloudy atd.) tak pak to budu vidět jako úspěch, ale jinak je to pouze takový pokus.
Teď jsem si uvědomil, že jsem do té poznámky o velikosti/počtu tranzistorů konkurenčního Epycu napsal blbost, započítal jsem IO čiplet z Ryzenu místo z Epycu. Už jsem to opravil, s IO čipletem má 39,5 miliardy tranzistorů a přes 1000mm2 (416mm2 v 12nm křemíku).
Omlouvám se za chybu.
No míněno je samozřejmě, pokud nejste Amazon, což platí pro drtivou většinu světa. Zákazník/my si to může pořídit čistě jenom jako službu, za kterou neustále platí, ne jako hardware, který bude jeho a pak už si to může provozovat sám zadarmo. Tj. jako kdy máte model předpatného do streamovací služby versus koupě bluraye/souboru s filmem...
Přijde mi to tedy jako poněkud nešťastné vyjádření s vlastnictvím.
Proč ne získat?:
"…tento procesor nelze koupit ani jinak získat."
Konec konců by stačilo napsat, že "...nelze koupit." nebo, že ho Amazon neprodává/nedistribuje.
Platí cnews od velikosti článku?
Nemyslím tento dotaz nijak jízlivě, každý se musí nějak živit a leccos by to vysvětlovalo.