"Ty zdá se budou u nejvyšších modelů až 2100 MHz! To by už dávalo šanci na navýšení výkonu proti 1250–1400MHz taktům GPU u 12nm APU, která však měla 11 CU a tudíž byly obavy, že ořezání grafiky na 8 CU hernímu výkonu Renoirů ublíží."
to to je přesně ono, jenže to GPU s 11CU šlo v pohodě přetaktovat na 1700 -1800Mhz, stabilně, takže je otázka jestli Vega běžící na 2100Mhz má ještě nějakou rezervu....
https://wccftech.com/amd-ryzen-4000-zen-3-vermeer-7nm-desktop-cpus-20-percent-ipc-rumor/
Zen3 začíná "prosakovat." Pokud se potvrdí ten lepší než 15-17% růst IPC, pak má Intel hodně velký problém.
Největší problém těchto APU je, že plnou grafiku dostane jen osmijádro - na osmijádro bude grafika na hry slabá, na grafiku bude CPU zbytečně výkonný - na zobrazovadlo bude zase zbytečně výkonná grafika.
Logika napovídá, že největší smysl by dávalo čtyřjádro s plnou grafikou.
Už tu máme nejaký herný test 10900K, vypadá to, že na najlepší Ryzen mu stačí púhe 4.8GHz :
https://www.youtube.com/watch?v=-N_Q2wlKvh8
No a pokud se potvrdí backport u Rocket Lake, teda IPC z Tigra a frekvencie z Kométy, pak má AMD hodne veliký problém.
https://diit.cz/clanek/intel-tiger-lake-ma-ipc-zhruba-o-30-vyssi-nez-skylake
O tomhle moc pochybuju, k těm 30 % se nejspíš došlo porovnáváním neporovnatelného (zkriplené výsledky, špatně detekované frekvence a tak).
Čekal bych nárůst IPC tak max. do 10-15 %. Roadmapa Intelu indikovala větší nárůsty IPC pro Ice Lake (Sunny Cove) a pak Alder Lake (Golden Cove), kdežto to Tiger Lake (Willow Cove) vypadalo spíš jako takový mírnější mezikrok. Ale bude tam velké zvětšení L2 cache, takže specifické úlohy profitujcí z toho by mohly mít velké nárůsty - ale ne 30 % obecně.
Edit: teď koukám, že těch +30 % je proti Skylake. Já myslel, že je to proti předchozí generaci (Ice Lake).
Vzhledem k tomu, že Ice Lake je +18 % proti Skylake, tak to by asi mohlo vyjít. Pardon za nesmysl v tom případě.
mvladar:
I kdyby hypoteticky Intel zvedl IPC proti Skylake o 30 %, AMD problém mít nebude. Výkonostně vyhraje, protože 8jádro na 16jádro prostě nikdy mít nebude. Spotřebou vyhraje taky. Jestli někde Intel má šanci vyhrát, tak je to jednovláknový výkon, ale i tam bych tomu moc šancí nedával. Ten Zen3 by mohl jít zase o pár desetinek GHz výš a naopak Rocket Lake díky složitějšímu jádru by mohl být taktován o pár desetinek GHz níž, než Comet Lake.
Jediné, kdy by AMD mělo problém, by bylo, kdyby se Intel naštval a nastavil nějakou agresivní cenovou politiku. To by se AMD mohlo jít klouzat, protože na to nemá jak reagovat. Tam je výkon nezachrání.
Vzhledem k Zen3 a jeho navyseni IPC se to nejevi jako moc relany pripad, ale kdyby se stalo, ze by RocketLake nejak zazracne presunul prodeje retailu zpatky na stranu Intelu (cemuz moc neverim), tak AMD muze "za stred" zvolit 8C a tim padem konkurovat 6C Intelu. Intel tuhle moznost nema, protoze je omezeny narozdil od AMD potem jader na 8 pro desktop.
ALe necekam, ze k tomu dojde..famy oledne Zen3 zatim tuhle teorii moc nepodporuji. Spis to vypada na podobne IPC u obou platforem, kde jak pise RH, AMD bude mit vyhodu ve spotrebe a v lepsim MT vykonu podobne, jako ma dneska.A krome toho prijde na trh nejspis i driv.
Mno taky si říkám, když to tu pročítám, že mi to připomíná řeči, (když AMD ZEN2 vyšel) že AMD ZEN2 vlastně nejede. Když jsme dokázal že jede a jde i přetaktovat, tak jsem to měl měsíc oživoval a pod...
Jde tu o čisté trolení o nic jiného. Já bych nereagoval, ale když se ozvali jiní, tak... Ale je jasné že žvaní o něčem o čem nemají ani tucha...
Jinak tohle jsou APU ne standardní Ryzeny. Ten takt mě naopak i udivil. Bude mě zajímat i výkon grafiky. Já už APU mám 2200G v PC u mámy, takže pro mě to bude jen zajímavost.
Retailoví zákazníci jsou ochotni utratit nějaké množství peněz a celá bitva je jen o tom, která firma kolik vydělá. Součet výdělků je samozřejmě menší, než ty utracené peníze. Jakýmkoli posunem "středu" směrem nahoru, klesá množství vydělaných peněz.
A tady vždycky tahá za kratší konec ten, kdo prodá víc. Jaký má podíl AMD celosvětově na retailu nevím, ale kdyby to byly třeba 3/4, tak to znamená, že i kdyby se rozkrájeli, nejsou dlouhodobě schopni navýšit prodeje o víc jak třetinu. Při 50% marži to znamená, že zlevnění o šestinu a víc jim přinese menší zisky, i kdyby nakrásně získali retail celý, což se jim samozřejmě nepovede, protože vždycky tady budou mvladaři.
Z tohoto důvodu si taky myslím, že Zen3 se do desktopu nepodívá moc brzo. AMD nemá kam spěchat. Zen2 bohatě stačí a uvedením Zen3 začne konkurovat (snižovat zisky) hlavně sama sobě (stále mluvíme o tom retailu, v serverech se bude snažit Milan uvést co nejdříve).
@Tyn
"že “Raketa” skončí ještě na boosteru s přehřátýma tryskama"
..pokud vydaji Zen3 jeste za doby ComeLake, tak se asi nic jineho ocekavat ani neda :)) Leda ze by to zarizli uplne cenou. Podobne to muze byt pak pristi rok i v OEM noteboocich. Intel ma uvest TigerLake H 10nm a RocketLake U 14nm, ale pokud vyjdem z toho, co zatim jak 10nm tak 14nm prinasi, tak by mobilni Zen3 Cezanne mohl mit podobny naskok jako Renoir. A tam verim, ze adaptace u OEM vyrobcu bude rychlejsi a vetsi nez letos s Renoir a proleze to i do TOP konfiguraci.
gogo1963 16.5.2020 at 7:28
A v čem to mám dobré já? :-D Dyť tys tu byl sprostý jak dlaždič nejen na mě :-D Dokonce ses tu jinému navážel do rodičů a pod. Právě že to prožíváš až moc... Nejsi nad věcí.
Tak konečně krom mletí kolem s něčím přijď... Jak Tebe tak Tobě podobné k tomu neustále vybízím... A? Jsou z toho jen zas další kecy bez reálného základu... Max Ti praská žilka a chováš se jak puboš... Což možná ve skutečnosti jsi...
Tady jde spis o vyvoj podle ruznych scenaru. Ten ktery jsem nacrtnul byl o tom, ze by AMD zacalo prave podily v Retailu dramaticteji ztracet. Ano, v pripade, ze by reagovalo posunutim poctu jader, snizilo by si marze, vydelali by mene. Na druhou stranu je to pro ne klicovy segment, ktery je drzi nad vodou, min. do vetsiho nabehu konzoli v pristim roce nebo podstatnem zvyseni prodeju v oblasti OEM notebooku.
Ja si nemyslim, ze to s gen. Zen2 nebo Zen3 nastane, ale hypoteticky je to jedna z monzosti.
Co se tyce uvedeni Zen3..na to se ale da nahlizet taky ruzne. Pokud CometLake prinese AMD opet ztratu podilu na Retailu (coz ocekavam) => mensi zisky, tak pokud maji Zen3 pripraven, byli by proti sobe ho nevydat a Intelu opet utect, jako v pripade uvedeni Zen2, ktere je 'katapultovalo' tam, kde dnes jsou. Oni muzou vydat jen top 2-3 modely, podobne jako to drive delat Intel.
Servery AMD preji, ale nevydim to prilis optmisticky. Notebookovy OEM se jevi jako progresivnejsi oblast pro AMD, aspon zatim. Nemluve o GK..ale tam to porad nepochopitelne spi, predevsim v mobilni casti.
R.H: tomu moc nevěřím, že AMD bude záměrně odsunovat uvedení Zen3. Čistě z pohledu peněz jsou samozřejmě samo proti sobě, ale toto je krátkodobý, a podle mě krátkozraký pohled.
Já mám za to, že se AMD poučilo - zejména z vlastního pochybení v dobách Athlon64, kdy měli převahu, lepší produkty, ale neměli roadmapu, prostě uvedli skvělý procesor a mysleli si, že Intel se bude s P4 plácat tak dlouho, až jim budou peníze padat samy. To platilo taky a zejména pro segmentaci trhu (dva různé sokety). A pak přišel Intel s Core arch a bylo vymalováno, protože u AMD nikdo nehrál na 3 tahy dopředu. Tudíž "amdčkový tick-tock" je faktor, který by měl tomuto scénáři předejít a nedopustit návrat Intelu na výkonnostní trůn. Má to ještě další faktor, a tím je dlouhodobé budování brandu. Dnes je AMD obecně považováno za followera, který bojuje cenou. Do značné míry to je pravda (u grafik je to vidět hodně, byť technologicky to tak jednoznačné není) a změnit toto paradigma nejde ze dne na den, ale pouze několikaletou excelentní produktovou smrští, která přesvědčí i konzervativní zákazníky, že změna je masivní a trvalá (tedy že nejde o pouhý náhodný výstřelek.) Můj dojem je, že právě na tomto úkolu vedení AMD usilovně pracuje, a že mu podřídilo téměř vše.
A poslední věc: když se podívám na výsledky a způsob, jakým byly dosaženy u obou společností, tak Intel mi přijde jako upachtěný a neinovativní (přináší inovaci až když musí), kdežto AMD naopak jako firma, která přichází s inovacemi a nebojí se experimentovat (viz průsaky o Zen3, který prý není jen evoluce, ale opět revoluce), přičemž tyto "experimenty" se ukazují jako vysoce úspěšné a účinné a navíc to nevypadá jako džusování již 3x vydžusovaného pomeranče.
tombo: pokud je pravda, že Zen3 navýší všeobecné IPC o ~20% proti Zen2 a ještě přidá frekvence někam těsně pod 5GHz (čímž se +/- srovnají takty), pak se bojím, že "Raketa" skončí ještě na boosteru s přehřátýma tryskama (a dost možná i velkým výbuchem) a do kosmu se nepodívá. Ten 14nm proces ji opět zabije. Intel potřebuje funkční ekvivalent 7nm TSMC a novou, efektivnější, architekturu, ne další recyklát (byť značně vylepšený) 14nm Skylaku. Intel prostě musí překročit Rubikon.
tynyt:
Máme diametrálně odlišný názor na to, proč AMD v dobách Athlonů64 dojelo.
Bylo to kvůli penězům. Bylo to proto, že rozšířili neskutečně portfolio svých produktů, rychle inovovali a neměli na to.
Intel přišel s Core 2 v roce 2006. Za rok 2005 AMD vydělalo ubohých 147 milionů dolarů čistého. Po uvedení Core 2 šlo okamžitě do ztráty.
Moc jsem taky nepochopil tu narážku na sockety. Tenkrát mělo AMD tři sockety, 754, 939 a 940. Dneska má opět AMD tři sockety AM4, TR4 a ten Epyckej, kterýmu ani nevím, jak říkají.
Inovovat je hezká věc, ale firma musí rychlost inovace nastavit tak, aby na každém nebo alespoň většině produktů stihla něco vydělat, než je nahradí další produkt.
Po uvedení Zen3 na trh bude mít AMD 4 různé osmijádrové čipy (12nm Zen+, 7nm Zen2, 7nm Renoir (taky Zen2) a 7nm Zen3). Že by některý z nich stáhla, moc nepředpokládám.
tynyt:
S váma je to těžký. Píšu někde, že se Zen vyrábí? Proto jsem ve vyjmenovávání osmijader začal tím na 12nm procesu.
Při porovnání Zen2 a Zen3 si položte otázku, jestli bude Zen3 výrobně levnější, než Zen2. Pokud ne, tak nahrazení Zen2 je kontraproduktivní, navíc v okamžiku, kdy ani nejedou na stejném výrobním procesu, takže si vzájemně neubírají žádné kapacity.
gogo1963 16.5.2020 at 12:12
Mno nic :-) Jak jsem čekal krom keců z Tebe nic nevypadlo co bys mohl doložit. Neboj příroda ke mě byla velmi štědrá ;-) Nemůžu si stěžovat díky za optání :-) Víš proč Ti tak trochu nedám pokoj? Je to právě kvůli Tvému chování jak často jiné shazuješ, napadáš a pod. Aspoň že po smazání mnoha tvých nenávistných komentů, Ti trochu došlo že se máš chovat slušně :) Vůdči Tobě se opravdu cítím na výši to je fakt... to nebudu zastírat.
Kochrene :D ten tvůj pověstný nadhled se docela často mění v nadřazenost, to bys ale musel požádat o názor někoho nestranného ... na ty další bláboly opravdu nemusím reagovat ... že jsem byl sprostý? Většinou nejsem, občas ano ... pro tebe z toho plyne, že já "jsem takový". Co tě k tomu vede, netuším a že neodpovídám na tvoje výzvy k argumentaci ... promiň, opravdu si nepamatuji, o čem jsme se tehdy bavili. Teď se asi dozvím, že jsem sprostý lhář jako ten a ten, že mi praská žilka, že jsem puboš atd atd ... tak jo, přiznávám, že jsem 58 letý puberťák, že jsem byl naposled u doktora v 86tém, takže asi nevím, že mi praskají žilky, jinak bych se ve vlastním zájmu nerozčiloval ... a že jsem se někomu navážel do rodičů ? :D blablabla, jak je u tebe dobrým zvykem ... na závěr ... raději budu sprostý jako dlaždič, než uhlazený zákeřný kripl, kterého lze těžko zařadit do tabulek ... psal jsem ti už, že nejsi dobrý člověk a příroda pamatuje na takové situace ...
RH: no ale to je přesně to, o čem jsem psal. Aktuálně (a reálně) má AMD jeden soket pro běžná PC, jeden pro HPC/workstationy a jeden pro servery (tuším SP3 se jmenuje). To mi připadne jako racionální, protože každá z těchto platforem má diametrálně odlišné výkonové i I/O parametry. Já jsem v předchozím příspěvku měl na mysli spíše ty consumer sokety, protože těch se prodalo daleko nejvíc a podle mě tam nebyl jediný racionální důvod, proč to mít takto rozděleno - vyjma marketingu.
Podle objemu prodejů v retailu si myslím, že se jim už vše zaplatilo a že vydělávají; asi to nebudou ty přílivové vlny peněz, co vydělává Intel, ale na firmu velikosti AMD si myslím, že to špatné nebude. Navíc je to už skoro rok od uvedení Zen2, takže bych řekl, že inovační cyklus funguje stále stejně, tj. od uvedení do prodeje mezi dvěma generacemi je nějakých 12-18 měsíců.
No a co se týká výroby jednotlivých generací, tak Zen se IMHO už nevyrábí, nahradil jej 12nm Zen+ (1600AF, 1200AF) - a ten se IMHO bude nadále vyrábět, protože tím AMD bude pokrývat lowend a zároveň vytěžovat levnou a dostupnou 12nm výrobu u GloFo a zároveň tím poskytnou procesory pro starší desky řady 300 a 400. Naopak si nemyslím, že by udržovali moc dlouho Zen2 vyjma toho Renoiru, nahradí jej Zen3. Tak jako tak, na nedostatkovém 7nm procesu pojedou jen 2 typy čipů.