Odpovídáte na názor k článku Unikly parametry desktopových APU Ryzenů 4000. Takt až 4,45 GHz a 2,1 GHz na GPU (oživeno). Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
RH: no ale to je přesně to, o čem jsem psal. Aktuálně (a reálně) má AMD jeden soket pro běžná PC, jeden pro HPC/workstationy a jeden pro servery (tuším SP3 se jmenuje). To mi připadne jako racionální, protože každá z těchto platforem má diametrálně odlišné výkonové i I/O parametry. Já jsem v předchozím příspěvku měl na mysli spíše ty consumer sokety, protože těch se prodalo daleko nejvíc a podle mě tam nebyl jediný racionální důvod, proč to mít takto rozděleno - vyjma marketingu.
Podle objemu prodejů v retailu si myslím, že se jim už vše zaplatilo a že vydělávají; asi to nebudou ty přílivové vlny peněz, co vydělává Intel, ale na firmu velikosti AMD si myslím, že to špatné nebude. Navíc je to už skoro rok od uvedení Zen2, takže bych řekl, že inovační cyklus funguje stále stejně, tj. od uvedení do prodeje mezi dvěma generacemi je nějakých 12-18 měsíců.
No a co se týká výroby jednotlivých generací, tak Zen se IMHO už nevyrábí, nahradil jej 12nm Zen+ (1600AF, 1200AF) - a ten se IMHO bude nadále vyrábět, protože tím AMD bude pokrývat lowend a zároveň vytěžovat levnou a dostupnou 12nm výrobu u GloFo a zároveň tím poskytnou procesory pro starší desky řady 300 a 400. Naopak si nemyslím, že by udržovali moc dlouho Zen2 vyjma toho Renoiru, nahradí jej Zen3. Tak jako tak, na nedostatkovém 7nm procesu pojedou jen 2 typy čipů.