Ohledně nemožnosti vyrobit 64-jádro - stroje co TSMC používá na litografii mají teoretický reticle limit (max velikost vyrobeného čipu) 856mm2, ale dost možná TSMC tak velký čip ani neumožňuje, u 815mm2 Volty se říkalo, že je dost blízko limitu (nebo snad úplně na něm), a to to bylo 12nm.
8x74 = 592mm2 na CCD čiplety
416mm2 IO čiplet
To dělá dohromady 1 008mm2. I kdyby ušetřili 100mm2 na nepřítomné propojovací logice čipletů (na druhou stranu něco by sežrala interní sběrnice na propojení těch 64 jader) a dalších 50mm2 by ušetřili na IO čipletu přechodem z 14nm na 7nm, tak jsme pořád na 800-850mm2 a to je nebezpečně blízko tomu limitu.
IMHO v tomhle bych AMD věřil, že 64 jádro by jako monolit nešlo.
Těm kouzelným 2,2x bych moc nevěřil, je to podle mě dost optimistický odhad kde něco nezapočítali/zanedbali. Nebo započítali přidanou cenu na vývoj. Ale něčemu jako 1,4-1,7x bych klidně věřil.
"Pro tento čiplet je ovšem 14/12nm proces zvolen i proto, že je nejen levnější, ale je také technicky snazší na něm takovou konektivitu implementovat"
Tohle je na 100% pravda, doporučuju kanál na YouTube Semiconductor Engineering, často tam mluví inženýři zabývající se vývojem nástrojů pro vývoj/simulaci analogových obvodů.
https://youtu.be/8dvaSwjjR3s
U 5nm procesu TSMC tvrdí, že se zaměřili na vylepšení škálování analogových obvodů, oproti 7nm by se hustota měla zvýšit o 20%. Pro porovnání digitální obvody mají 80% nárůst :) Ten rozdíl je propastný, a to se na analog ještě zaměřili.
Som zvedavý či bude 7nm 16-jadro Centaur/Zhaoxin ZX-G monolit alebo z dvoch čipletov. Môj tip - MONOLIT.
https://www.forum-3dcenter.org/vbulletin/attachment.php?attachmentid=69318https://www.forum-3dcenter.org/vbulletin/attachment.php?attachmentid=69318
Myslím, že amd trefilo sweetspot.
1)vyteznost je jednoznačně vyšší - uspora
2)lze vyrábět 1 druh ccx - uspora
3)io ciplet mají na plochu levněji u glofo než by měli 7nm u tsmc - uspora
Klíčový bylo doladit infinity fabric a sdílení paměti mezi ccx, což se myslím docela povedlo (vzpomeňme na 1 gen threadripper, kde byl i speciální game mód a latence paměti závisela na tom, které ccx do které paměti přistupoval).
Já bych řekl, že tvrzení, že by 64 jádro nešlo bez čipletů vyrobit je nejen zavádějící, ale zároveň je to holý nesmysl. Vyrobit by určitě šlo, ale za jinou cenu a s jinou výtežností. Vždycky když AMD řekne, že něco vyrobit nelze, nebo xtydyt na svém webu řekne, že nejde vyrobit čip větší jak xx mm2, tak se vzápětí objeví čip od Nvidie který má +800mm2 :-D
https://www.quora.com/Why-does-a-CPU-GPU-chip-have-a-physical-size-limit/answer/Tapa-Ghosh
Nešlo a opravdu to není nesmysl :)
Okolo těch 800-850mm2 se naráží na limit toho, co současné litografické stroje vůbec zvládnou vyleptat (etch).
Mimochodem, příští generace EUV litografických mašin má mít reticle limit cca 429mm2, polovinu toho současného.