Ještě by to chtělo k těmto 35W CPU nějakou šikovnou mini ITX desku ideálně s s DC napájením, jakožto takovou náhradu za AM1. Dneska, když se podívám, tak nejlevnější mini ITX pro AM4 stojí kolem 3tisíc. Původní čipset AMD A320 zůstal absolutně nevyužit a nepochopen. Z mého pohledu by měl posloužit mimo kancl pc právě i na takové desky.
Moc jsem nepochopil, co je samozřejmého na tom, že je vyroben 14nm procesem. Spíš bych čekal, že bude vyroben na 12nm.
Dále je smutné, že procesor, co ještě ani nevyšel, porovnává AMD s procesorem, co už se neprodává, protože byl nahrazen novou a rychlejší generací.
Ale jinak třikrát hurá. Konečně AMD alespoň částečně vykrylo i spodní segment desktopových procesorů.
Nejsem si jistý, že zvládne 4K HDR 60 Hz. Nejsem si tím totiž plně jistý ani u Ryzenu 5 2400G, který pro občasné sledování 4K HDR používám (s pamětmi 16 GB 3400 MHz). Důvodem je ale možná spíše, že různá 4K videa na youtube mají různou kvalitu. Dále jsem zjistil, že Edge je pro přehrávání HDR obsahu vhodnější než např. Mozilla. Bohužel ITX deska Asus má jen HDMI výstup (nemá display port) a přes něj se plné 4:4:4 (10 bit 60 Hz) neprotlačí....
Len by som chcel pripomenúť, že Intel do HTPC ponúka 10W Pentium J5005 up zo 2.8GHz iGPU UHD 605 podporujúci HEVC 10-bit kódovanie/dekódovanie a 4K @ 60 HZ HDMI výstup napr. na Mini-ITX doske ASRock J5005-ITX s pasívnym chladením tj. bez ventilátora za 2999 CZK s DPH, takže 35W Athlon 200GE pre HTPC ???
To nevadi, AMD grafiky prece zrajou jako vino. Za dva tri roky to bude ve Fortnite 55 fps :D
https://www.tomshardware.com/reviews/amd-nvidia-driver-updates-performance-tested,5707.html
Ono je skoda, ze AMD prestalo podporovat AM1 z pohledu vyvoje. Treba tato CPU mi prijdou zbytecna ve srovnani s AM1, ktere take nema vykonnoy GPU, ale na sledovani youtube, ci jinych videi staci. Ja na tom mam i domaci server s virtualizaci a vse jede krasne, hlavne na CPU. co ma 25W TDP. V tomto segmentu ted podle me nova CPU nejsou lepsi a na obcasne hrani nejakych LOLek bych to take nechtel, kdyz za par supu se da postavit, ci koupit, system s ext grafikou (vcetne ntb).
Ve specifikacích píšou, že tam podpora chybí. https://products.amd.com/en-us/search/apu/amd-ryzen™-processors?k=desktop
(když rozklikneš ty 35W edice GE). Jak je to reálně, nikdo neví, ta APU se ještě pořád neprodávají. Také mi nedává smysl, proč by tam ta podpora nebyla. Když jsem to včera googlil kvůli ověření, zjistil je, že jsem to v těch specifikacích zřejmě objevil jen já. :/
to je nesmysl, Vega vyklestit uz vic snad nejde jak to je v tomto Athlonu ... ma novou akceleraci kodeku a samozrejme je rychlejsi nez byvala APU driv, to je vyvoj, navic pokud tak vadi, ze to ma 35W tak je to vcelku jedno, protoze akcelerace videi moc energie nezere a na domaci server to stejne pojede podtaktovany, takze to zrat bude daleko min, nez stary APU s 25W ... resit externi grafiku za par supu, v pripade ceny tohoto apu to uz muzu rovnou rict, ze za par supu navic muzu mit 1080 ... externi grafika bude vetsinou drazsi nez APU ... vyrobni naklady na dalsi kremik a desku a pameti proste okecat nejde
Jj na to je to idealni, ja mam v NASU sprznenej uz teda s pripajenym rezistorem, takze umre ne za dva roky, ale za pet let a akceleraci X265 to nedava ... pro toho kdo si je schopen postavit NAS, resp to az takovy problem neni, jako spis softwarove zaridit je to naprosto skvela volba, ja si stavim a spravuju klasickej komp, ale notebook ci NAS jsem zmlsanej na neudrzbu, tak to nechavam na vyrobcich ...
Ty vaše osekané atomy dají přehrávání videa ve 4K levou zadní při třetinové spotřebě. K čemu potřebujete vyšší výkon u počítače k televizi, je mi záhadou.
Navíc ani s tím obecným výkonem to není tak špatné, jak si myslíte, asi proto, že poslední Atom, který jste viděl, bylo jednojádro v netbooku z Mountfieldu. Podle userbenchmark je to Pentium G4560, které je dle článku o 3 % rychlejší, než ten Athlon, rychlejší jen o 23 %, než to Pentium J5005. Takže odhadem s tím Athlonem získáte při 3x větší spotřebě asi o 20 % vyšší výkon.
Podle mne teda moc vykona neni (potazmo pomerove ke sve tride APU), ale nabizi HDMI 2.0 a DP 1.2+ pro 4k pri 35W TDP...coz Intel nenabizi. Krome toho bude cenou asi niz nez Intelovske 35W kousky. Dle meho nazoru je tohle velmi povedeny kousek.
Co mne prekvapuje je spis to, ze AMD nevedlo jeste jednu variantu s trochu vyssimi takty a vyssim TDP..
Pred rokmi som kupil ZOTAC ZBOX nano AQ01 a doteraz ho puzivam ako HTPC (Kodi). Sice HEVC zvlada len na 720p, ale este stale ma IRDA prijimac a tak ho v pohode ovladam cez Logitech Harmony, spolu s celym zbytkom audio-video-TV aparatu. Dufam, ze mi este DLHO vydrzi, lebo uz ani neviem, ci najdem dalsie zariadenie na HTPC s IRDA.
Na tohle by možná lépe odpověděl Honza Olšan než já. Ale 14nm výroba u zavedeného procesu může být levnější než od letoška používaná 12nm. Na ní navíc Global Foundries pro AMD přednostně vyrábí Ryzeny 2000 architektury Zen+, kdežto v těch APU jsou jen původního Zeny. Zkrátka z toho produkčního hlediska asi bude 14nm výhodnější.
mittar: Mne cely ten system lita nekde mezi 18 - 33W. Kdyz jsem tam mel J1900, tak to bylo kole 14 - 24W, ale na tom integrovanem GPU se nedalo prehravat slusne vubec nic. Neverim tomu, ze s tim novym APU bych se dostal pod to starsi 25W a zatim jsem na videu bottle neck nezaznamenal. Dalsim plusem je, ze to stare ma 4 jadra. I3 jsou vykonove take jinde, reknou si i o bodne vic. Nechci to ted porovnavat se starym Sandy, ktery jsem mel, ale system s dvoujadrovym i3 zacinal na 34W a dostavala se az k 50.
Jedna technicka Mr. Holecek ;)
To J50005 je vzhledem k tomu Pentiu pomala sunka. Userbenchmark ma podle mne zavadejici vypovidajici hodnotu. Kdyz se podivate na CB15, tak zjistite, ze treba ST vykon je pouze polovicni 82bodu vs 159bodu. Cili ST j5005 je jeste slabsi nez byly napr FX 6300 z roku 2012. MT vykon je na urvni starych APU a 4jader AMD, coz je o 30% min nez to pentium, pritom tohle MT je pro J5005 idealni pripad.
https://www.cpu-monkey.com/en/cpu-intel_pentium_j5005-844
Ne ze by to na bezne veci nestacilo. Brouzdani po webu a kancelarske veci jsou v pohode, ale zadne terno to dneska uz taky neni. Z toho pohledu muze byt pro nekoho treba ten Athlon zajimavejsi. Co se tyce spotreby, bylo by asi lepsi pro tento pripad lepsi pomerit realnou spotebu pri cinnostech, ne jen papirove TDP.
Jinak co se tyce podpory video formatu, tak to vypada dobre.
Pine64 napr., externi disk pres USB3. V systemu si nastavit sluzby, ktere potrebuji. Ano, pro nekoho tezka vec, pro nekoho jineho prace na pul hodinky. Kdybych nemel svuj server i na jine veci, tak NAS si postavim treba na tom Pinu. Pro me levnejsi a mnohem univerzalnejsi s minimalni praci, nez napr. Synology.
Já mám u televize tohle:
https://www.alza.cz/zotac-zbox-ci327-nano-d5146463.htm
+ 8 GB RAM + 240 GB SSD. Data to tahá případně z NASů.
4K video to dává bez problémů, běží mi na tom Win 10, běží to nonstop a ovládám to přes TightVNC z ostatních domácích počítačů.
Jaký je důvod toho, proč není 12nm proces na stránkách, to nevím (iirc už se to jednou řešilo). Ale není to důvod, proč by ten proces nemohl existovat. Jak se to jmenuje je ale opravdu jedno,.
Raven Ridge je čip, který šel na trh pro notebooky o několik měsíců dřív než vyšly 12nm Ryzeny Pinnacle Ridge. Používá tu normální variantu 14nm procesu, ne 12nm (nebo když chcete tu "vylepšnou 14nm technologii"), co má Pinnacle Ridge. 12nm proces s FD-SOI je ale něco úplně jiného, úplně odlišná vývojová větev.
Tenhle Athlon je pravděpodobně stále vyráběný z těch samých čipů jako čtyřjádra, takže proto se dá čekat, že je pořád na 14 nm jako Raven Ridge.
Tak, ale ja jsem psal o uplne jinem pripadu, kde kombinace intel a externi nvidia je nejvetsi zlo z pohledu ceny a spotreby. Jak jsem psal, APU s 25W TDP je pro me mnohem lepsi. arianta nez intel iGPU a zaroven nevidim moc prinos v tomto low-end CPU AMD, ktere ma ale az moc vysoke TDP (pri tech parametrech). Nicmene testy jsem nevidel a ani jsem to sam nemel v rukach, tak nemuzu rici. Zatim se mi to ale nelibi. Intel je v tomto jeste horsi, protoze na tento segment kaslou.
I když popravdě, když na to ted koukám, tohle není přesně to, co jsem myslel. Jeste nedavno existovaly na trhu desky, ktere nepotrebovaly k napajeni klasicky zdroj, stacil 60-90 W notebookovy adapter. Tady na to konektor nikde nevidim, nebo jsem slepy :D
JInak podle tescu tyto desky / cpu zvladaji prehravat:
Life of Pi HDR10 – HVEC 10bit – Main 10@L5.1@High – 4K@24fps – 45 Mbps Correct
LG Demo – Dolby Vision – HVEC 12bit – Main 10@L5@Main – 4K@24fps – 30 Mbps Correct
Planet Earth II – HDR HLG 10bit – Main 10@L5@High – 4K@25fps – 31 Mbps Correct
The world in HDR – VP9 Profile 2 10bit – 4K@60fps – 20 Mbps Correct
Tak ja nevimn, proc vsichni furt vypisuji, ze pro multimeda potrebujes nejakyho ryzena. Kecy, nepotrebuje. FHD videa levou zadni prehraje prastaré Pentium E6300 z roku 2009, na prohlizeni fotek zadny vykon neni potreba, na prehravani mp3 ci spotify taky ne. A to jsouo asi tak vsechna "multimedia", co me napadaji.
V tom pripade doporucuji precist, co vsechno pojem HTPC znamena...
"Home Theater Personal Computer (HTPC, někdy označováno jako Media Center PC) jsou počítače speciálně určeny pro multimediální aplikace (video, hudba atd.), které jsou schopny s přehledem nahradit jakékoli zařízení v obývacím pokoji (od rádia přes satelitní a TV přijímač až po DVD rekordér) a k tomu všemu přidat výhody PC (internet, hry, velký úložný prostor pro data). V případě že si HTPC pořídíte, dostanete náhradu za 90 % elektroniky v obývacím pokoji, které můžete ovládat pomocí jednoho přehledného ovladače (dálkový ovladač, bezdrátová klávesnice)."
https://cs.wikipedia.org/wiki/HTPC
"Maudit 7.9.2018 at 23:55
Ano, kombinace Intel+Nvidia ma jak lepsi vykon, tak v pomeru k vykonu i spotrebu ;)"
Vidis tam to "v pomeru k vykonu"? Opet selektivni zpracovani informace. Uz me to ani neprekvapuje ;) S kombinaci Intel+Nvidia maz za par wattu navic (jestli vubec) nepomerne lepsi vykon.
Mne ten jednovlaknovy vykon nevadi a ja osobne by si vybral na HTPC (pokud bych na nem neco nehral) radeji combo s J5005. Pouze odpovidam na to, ze ne kazdy to vidi stejne. Pro nekoho to muze mit smysl, stejne jako Vam dvema to smysl nedava.
Problem neni nikde, kdyz tak pouze v tom, kdyz si clovek mysli, ze jen jeho pohled je ten jedine spravny.
Na filmy si vystacis i s kazdym modernejsim Intelim iGPU. Na to nepotrebujes APU. APU je prave o tom "necem navic" oproti iGPU, jenze bohuzel na to "navic" jsou efektivnejsi jina reseni. Vsak se do dnesniho dne APU nejak obzvlast nechytily. AMD vyrobilo statisice kusu Carizo a pak mu to akorat lezelo na sklade (a ve smlouvach o vyrobe). APU ma realne smysl jen v pripadech, kdy neni dost mista pro diskretni grafiku - at uz misto v case na kartu, nebo u all-in-one zarizeni misto na desce ci misto pro chlazeni diskretniho GPU.
"Maudit 9.9.2018 at 16:29
Na filmy si vystacis i s kazdym modernejsim Intelim iGPU.!
Diky za upozorneni, pane Maudite. Myslim si, ze vim o trochu lepe nez vy, co presne potrebuji. A par takovychto sestav jsem si slozil, testoval v praxi a nameril. Tak mi prosim popovidejte o tom, jak dopadnuly moje testy a poradte mi, co presne potrebuji.
"tombomino 9.9.2018 at 10:00
Jeste jinak..to Jcko je se svym TDP obdivuhodne CPU,"
Ja jsem takto dlouho pouzival J1900, coz je stejna staj, ale mel jsem to spis na server. Kdejake Raspberry Pi bylo proti tomu priserne pomale, ale to se da cekat, kdyz srovnavame vice nez 10x nizsi prikon. Pak jsem presel na ten Athlon ze staje AM1, ktery ma vice vykonu, take si trochu vice vezme, ale oproti tomu J1900 parada - presne to, co jsem potreboval :)
Radek Holeček:
Treba obcasne browsdani na Internetu, popr. Youtube. Na par W procesorech (vcetne tech Jeckovych) je to o sedive vlasy. Vse ma sve pouziti a idealni "vykon", nebo radeji "pridanou hodnotu" nekde jinde.
Alich:
Jenže to J5005 je v průměru o 132 % rychlejší, než to J1900 a jakýkoliv Athlon do AM1 taky strčí výkonem do kapsy.
Proč byste měl šedivět při prohlížení webu, mi tedy není moc jasné. Osobně nemám s J5005 zkušenost, ale mám o generaci starší a o stupeň úspornější N3450 a na tom web chodí naprosto v pohodě. Ale chápu, že lidé, co podobný procesor testují v nějakém notebooku s 2 GB paměti a plotnovým diskem, mají jiný názor.
V domácím použití je daleko lepší mít dva nezávislé disky, než NAS s mirorem. Osobně to mám tak, že mám jednodiskové NASy, které čas od času zálohuju na offline externí disky.
Miror je dobrý jen pro jeden typ rizika ztráty dat (úmrtí jednoho z disků), ale už neřeší úmrtí celého NASu (třeba kvůli přepětí v síti, úderu blesku nebo jen úmrtí řadiče) a neřeší žádné softwarové a lidské selhání (viry, ransomware, omylem smazaná data atd.).
@tralalak..hmm..a ja jsem nekde srovnaval TDP toho FX? Myslim, ze muj prispevek se tocil ciste okolo IPC a tomu odpovidajicimu vykonu. O efektivite taky nepochybuji, nicmene o tom to porad neni..ale mozna to jen nechces chapat...
A jinak Geekbench podle mne zrovna pro srovnavani vykonu moc dobry neni. Matrika podle ktere treba meri MT vykon je vic nez podivna. To stejny mezi platformama. Kdyz uz bych chtel pouzit nejaky "all in one" tool po desktop, sahl bych readeji po PCMarku.
@Radek Holeček: Díky, aspoň to nemusím vypisovať.
Len doplním ilustratívne z Geekbench 3:
AMD Athlon 5370 2.20 GHz @ 2.90 GHz OC (Jaguar - Kabini, 25W)
vs
Intel Pentium Silver J5005 1.50 GHz ~ 2.8GHz (Goldmont Plus - Gemini Lake, 10W)
Singlecore Score:
1672 (75,65%)
vs
2209 (+32,20)
Multicore Score:
5428 (78,01%)
vs
6958 (+28,19%)
Samozrejme si je treba uvedomiť, že veľká väčšina majiteľov AMD Athlon 5370 2.20 GHz pracovalo pochopiteľne v nepretaktovanom stave.
zdroj: https://browser.geekbench.com/geekbench3/compare/8328574?baseline=8607602
To je jako argument, ze on si sam pro sebe tvrdi, ze neco otestoval? Jen si vymysli pohadky. Proto chci jeste tu o skritcich a Rakosnickovi :)
A o vymytym mozku budes mluvit zrovna ty, jo? Jeden z nejvetsich Stachovo patolizalu? Tos me pobavil :D
Nastesti, nikdo vam ty vase iluze nezere. Podil AMD na CPU trhu se zatim zvedl jen o jeden jediny procentni bod a podle dnesnich clanku (jeden vysel i tady) se v grafikach AMD propadla o cele 4 procentni body na ukor Nvidie. Zijes v bubline, kamo ;)