AMD umí čarovat. Například v PCMarku 10 porazí na 3,5 GHz Pentium o 25 %, po přetaktování na 3,9 GHz o 85 %.
Jinak se mi procesůrek líbí (jako zákazníkovi). Jako investor musím připomenout, že tento procesor je pro AMD výrobně dražší, než třeba i9-9900 pro Intel (210 mm2 proti 174 mm2 na prakticky stejné technologii).
Taky jsem na to koukal dost podezřívavě, ale ten PCMark je iirc hodně divnej benchmark, IIRC tam hodně velkou roli hraje úložiště a ty dílčí výsledky se všelijak váží, takže se to asi může chovat nepředvídatelně. Bohužel v poznámkách k té prezentaci nejsou konfigurace (pokud by to byl třeba nějakej chyták v použitém SSD...).
Je úplně jedno, jak ty výrobní náklady přesně počítáte. Ten křemík musíte vyrobit, otestovat, zapouzdřit, a vůbec to nezáleží na počtu chyb v něm. Pokud vám nestačí počet mm2, tak druhým důvodem, proč jsou výrobní náklady pro AMD vyšší je to, že si ten křemík nechává vyrábět, tedy firmě GloFo neplatí jen její výrobní náklady, ale i něco navíc (předpokládejme, že GloFo nedělá charitu a neprodává své výrobky levněji, než je dokáže vyrobit).
Jestli je něco odpad nebo není odpad, není podstatné. Když budete péct chleba, tak výrobní náklady pěkného bochníku, který prodáte lidem, budou stejné, jako výrobní náklady bochníku, který vám nepěkně praskne a vy ho buď vyhodíte nebo ho třeba prodáte někomu jako krmivo pro zvířata. Prodejní cena může být samozřejmě v tomto případě i pod výrobními náklady, protože ty už jste vydal, takže už jen minimalizujete ztráty.
Jinak v ekonomii platí, že výrobní náklady nerovnají se výrobní ceně. Výrobní cena už nejsou jen obyčejné výrobní náklady, ale začnete jí počítat právě jen u těch prodejných výrobků, započítáte do ní ztráty z těch neprodejných výrobků, případně ještě další věci (často se tam kalkuluje nějaký očekávaný zisk z každého výrobku - takový, kvůli kterému se ten výrobek vyplatí vyrábět).
Nebo ještě jinak. Kdyby firma prodávala své výrobky za výrobní náklady, bude vždy ve ztrátě, protože nikdy neprodá všechno, co vyrobí, protože vždy bude nějaký odpad. Naopak, pokud firma prodává své výrobky za výrobní ceny, ve ztrátě by být neměla.
Všetko čo ste napísali stále nepotvrdzuje, že ten procesor AMD je výrobne drahší ako i9 9900. Sú to nerovnaké procesory vyrábané v rôznych továrňach a na rôznych výrobných procesoch. Samozrejme, nevyplýva z toho ani opak.
Bolo by fajn, keby ste to prezentovali ako váš súrkromný odhad a nie ako holý fakt. Bez dodatočných informácií sa to jednoducho s istotou nedá potvrdiť, ani vyvrátiť.
No nejspíš dražší bude, to IMHO souhlasím. AMD má ostatně nižší marže obecně a u Intelu je to plus, že zároveň vlastní továrnu, takže bere jakože i tu marži AMD, i tu marži TSMC/GlobalFoundries.
Vzhledem k tomu, že AMD platí ještě marži výrobci, je dost pravděpodobné, že platí víc za jeden mm2 waferu.
Takže podle mě je taky pravděpodobnější, že Intel má nižší náklady u stejně velkého křemíku proti AMD, než opak.