Hlavní navigace

Názor k článku AMD uvádí lowendový procesor generace 3000: Athlon 3000G, poprvé s odemčeným násobičem od Radek Holeček - Je úplně jedno, jak ty výrobní náklady přesně...

  • 9. 11. 2019 7:54

    Radek Holeček

    Je úplně jedno, jak ty výrobní náklady přesně počítáte. Ten křemík musíte vyrobit, otestovat, zapouzdřit, a vůbec to nezáleží na počtu chyb v něm. Pokud vám nestačí počet mm2, tak druhým důvodem, proč jsou výrobní náklady pro AMD vyšší je to, že si ten křemík nechává vyrábět, tedy firmě GloFo neplatí jen její výrobní náklady, ale i něco navíc (předpokládejme, že GloFo nedělá charitu a neprodává své výrobky levněji, než je dokáže vyrobit).
    Jestli je něco odpad nebo není odpad, není podstatné. Když budete péct chleba, tak výrobní náklady pěkného bochníku, který prodáte lidem, budou stejné, jako výrobní náklady bochníku, který vám nepěkně praskne a vy ho buď vyhodíte nebo ho třeba prodáte někomu jako krmivo pro zvířata. Prodejní cena může být samozřejmě v tomto případě i pod výrobními náklady, protože ty už jste vydal, takže už jen minimalizujete ztráty.
    Jinak v ekonomii platí, že výrobní náklady nerovnají se výrobní ceně. Výrobní cena už nejsou jen obyčejné výrobní náklady, ale začnete jí počítat právě jen u těch prodejných výrobků, započítáte do ní ztráty z těch neprodejných výrobků, případně ještě další věci (často se tam kalkuluje nějaký očekávaný zisk z každého výrobku - takový, kvůli kterému se ten výrobek vyplatí vyrábět).
    Nebo ještě jinak. Kdyby firma prodávala své výrobky za výrobní náklady, bude vždy ve ztrátě, protože nikdy neprodá všechno, co vyrobí, protože vždy bude nějaký odpad. Naopak, pokud firma prodává své výrobky za výrobní ceny, ve ztrátě by být neměla.