Tady se nás zase někteří jedinci snaží přesvědčit, že se u Intelu našlo více chyb jen proto, že je to majoritní výrobce procesů. Na jednu stranu mají pravdu, že se vždy útočí na co nejvíce počítačů/serverů. Ale dnešní situace u Intelu rozhodně není způsobena jenom tímhle.
Spousta nynějších chyb u procesorů Intelu v posledních letech má problém, že nejdříve spekulativně vykonávají instrukce a až potom zjišťují zda jsou dostatečná oprávnění a případně to zahodí. Bohužel data už jsou v cache a proto je útočník může číst.
Doporučuji toto video shlédnou celé nebo až od 41:24, kde začíná meltdown.
https://www.youtube.com/watch?v=rwbs-PN0Vpw
AMD tuto chybu návrhu procesorů nikdy neudělalo, takže její procesory se nejdříve ověří oprávnění a až potom dané instrukce vykonají. Je to pomalejší, ale bezpečnější. Proto netrpí na zranitelnost meltdown a i mnohem méně spectre variant.
U AMD taky mají rozdělený frontend pro obě vlákna SMT, na rozdíl od Intelu, který u HT sdílí více věcí a proto se vlákna mohou navzájem odposlouchávat apod.
Ano s dalším rozšiřováním podílu se bude více hledat i u AMD a bezpečnostní chyby se zcela jistě najdou, ale rozhodně neplatí to, jak se tu někteří jedinci snaží podsouvat, že je těch chyb u Intelu jen z toho důvodu, že má mnohem větší podíl na trhu. To je jen zjednodušující kravina.
Intel prostě při spoustě situací vyměnil bezpečnost za pár procent výkonu.