Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku AMD chystá levné 45nm čtyřjádro. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

  • Tento text je již více než dva měsíce starý. Chcete-li na něj reagovat v diskusi, pravděpodobně vám již nikdo neodpoví.
  • 12. 3. 2008 16:22

    Inverted Cat (neregistrovaný)

    Specializovaný chip (např. GPU) bude v oblasti své specializace vždy mnohem výkonnější než univerzální řešení (CPU).

    Výkon CPU v grafické oblasti je znevýhodněn oproti GPU jednak díky své univerzalitě (resp. nespecializací na grafické věci - většina jeho součástí se při těchto výpočtech fláká - je vytěžována jen nějaká část chipu) a jednak si CPU ssebou nese něco co by se dalo nazvat jako "politická" brzda - trváme na tom, aby CPU bylo zpětně kompatibilní - pritom zcela odlišný design CPU by měl mnohem vyšší výkon nejen v grafice ale celkově ... s jedinou ...malou ... uplně malinkou vadou.. musel by se přepsat všechen software od základu.

    Pokud by měl být budoucností grafiky třeba raytracing - tam by univerzální čip představoval jistou výhodu nicméně pouze oproti současným GPU, které jej nejsou schopny provádět, případně by ho musely složitě emulovat (s více průchody atd - pokud vůbec). Tato výhoda by ale opět byla zcela smazána příchodem chipu specializovaného pro RT... (to už by byla zase otázka obchodu... kdo dokáže postavit grafiku na hlavu a bude připraven prodávat pro ni specializované řešení tak asi docela vydělá - vzhledem k současnému stavu na trhu karet se asi nedá očekávat takový krok ze strany ATI ani nVidie ... takže bych sázel třeba na ten intel v tomhle směru.. každopádně pokud by se to stalo - velmi brzo by se ostatní přizpůsobili a nabídli své řešení.)

    Ideální rozložení tedy i nadále zůstane na CPU pro skutečně univerzální záležitosti, a pak specializované čipy pro grafické záležitosti (případně třeba pro fyziku). (S tím, že je v zásadě jedno jestli se tyto specializované jednotky budou ve formě karty, čipu na placce vedle CPU a nebo to dotáhnou přímo do jádra CPU).