"Toto sebevědomí ale samozřejmě musí vyvolávat pochybnosti, zda AMD hrubě nepodceňuje nové jádro Ice Lake, které Intel na tuto dobu chystá."
Vie sa už, čoho sa budú tie zmeny týkať? Ak zase len rozšíria reorder buffer tak tu bude ťažké podceniť.
Ale možno to myslia tak, že Intel vydá 10nm HEDT až rok alebo dva po 10nm desktope, a že by vydávali 28/32 jadrové Xeony premenované na i9 bude nepravdepodobné.
Vždy mě pobaví když se podobné technologické weby soustředí na absolutně zanedbatelný a neperspektivní segment jako v tomto případě APU Mobile se "dvěma" jádry, ale místo toho opomíjí pro výrobce nejdůležitější segment a tím je Serverová divize, pokud AMD uvolní Threadripper 2 letos v Q2-Q3 evidentně uvolní i nové modely Epyc, tam už ty stávající dávají svou cenou a parametry intelu hodně velký výprask a pokud AMD ještě trochu přitvrdí teprve potom se má Intel čeho bát.
Jak uz jsem napsal nekolikrat, intel se muze amd "bat" az pote, co si amd vykonovy a cenovy naskok (nebo aspon vyhodnost) udrzi po nekolik let. AMD nema ani kapacity ani partnery aby mohla v horizontu napr. dvou let nejak vyznamne ohrozit pozici intelu (server, desktop), i kdyby ty cipy davala za pusu. Pro srovnani se staci podivat na dosavadni vyvoj podilu cpu trhu.
Těch 14$ bylo totiž dlouholeté maximum.
Když se na to podíváte z jiného pohledu - cca před dvěmi lety stála akcie AMD cca 2$. Za rok se jim podařilo více než zesedminásobit cenu akcie, teď se drží na 5-6 násobku. Zatímco Intel se za dva roky zvedl o 50% (tehdy stál tuším 36$ nebo kolik), AMD o 500-600%.
Akcie jsou kvůli tomuhle špatný porovnávač. Vždy lze najít nějaké odůvodnění, proč je zrovna teď cena taková a maková, nebo pak stáhnout porovnání na delší časové období a najednou vychází úplně jiná %.
Cena akcií ukazuje přesně to, co píšu. Tedy přesvědčení investorů o tom, co má budoucnost a jak zářnou. Proč jsem vytáhl zrovna rok, je celkem jasné. Před rokem AMD uvedlo Ryzen. Cena do té doby odrážela očekávání, jestli se AMDčku podaří přijít s něčím přelomovým. To se podařilo. Ovšem současná cena akcií spíše odráží skepsi. Ne skepsi z výkonu Ryzenů či jejich nástupců, ale skepsi z toho, jak dokáže AMD tento výkon zmonetizovat.
A naopak cena Intelu nemá pravděpodobně skoro žádnou souvislost s tím, jak se daří AMD. Část jeho zhodnocení jde na vrub rostoucím finančním trhům, kdy DJI vzrostl meziročně o 21 %, a další část jde na vrub faktu, že se Intelu celkem úspěšně daří vydělávat i v jiných segmentech, než jsou jen procesory.
Ještě přikládám test podle kterého jsme se rozhodovali
https://www.servethehome.com/dual-amd-epyc-7601-processor-performance-and-review-part-1/
Podle čeho? Teda čísla o kapacitě waferů/měsíc nemám, ale GloFo vyrábí na 14LPP/12LP/7LP v jediné továrně, ty ostatní jedou starší procesy (32nm/28nm) nebo FDSOI (Drážďany). Hodně pochybuju, že Intel má menší kapacitu, a u Samsungu se zase nesmí míchat linky na logické čipy a linky na DRAM nebo NAND.
To není o tom, čemu věřím, MS to už udělal - proč při provozu Ryzenu/Kaby Lake/Coffee Lake pod W7 se objeví hláška s tím, že máš nepodporovaný procesor? A MS pro "nepodporované" procesory vypnul všechny aktualizace systému. A to není teorie, ale už dlouhou dobu známý fakt (a popravdě jsem dost překvapený, že takovou profláklou věc neznáte).
Prakticky to není problém, protože onu hlášku lze vypnout úpravou registrů a aktualizace lze taky vyřešit, jen je potřeba stáhnout uživatelsky upravené W7 a ne ty oficiální od MS.
Takže ofiko podpora nových CPU (přesněji všech co vyšly po roku 2017, od té doby MS zavedl "nepodporované" procesory) pod W7 (a myslím, že tam spadají i W8/W8.1) neexistuje.