Tomu sa vraví ryžovanie zákazníkov ????
V tomto prípade AMD kalkuluje, že pokiaľ chce užívateľ hneď najnovšie PCIe 4.0, musí zatiaľ kúpiť predražený x570 chipset, ktorý náhodou sami vyrábajú.
A keďže B550/A520 už robí v článku spomínaná ASMedia není sa kam ponáhľať, len ryžovát love.
Samozrejme na rozdiel od intelu je tu možnosť voľby staršieho, lacnejšieho, pomalšieho chipsetu..bez Pcie4 atď. ????
no ony ty levnější desky nejsou žádná sláva, když AMD nebylo schopný dodat AGESU 1.0.0.4 včas na launch. Po takový době od vydání zen2 pořád nejsou na všech deskách funkční biosy. Sice zen2 na tom asi funguje OK, ale starší zen1 pro který ty desky byly na nich nefunguje korektně a BIOS nejde downgradovat.
Základem marketingu a obchod obchodu je zisk.
Všechno(AMD, Intel, Nvidie) jsou to komerční firmy jejichž účelem je zisk a tedy to co se dá nazvat rýžováním peněz.
AMD rýžuje na segmentaci, tedy to co její fanoušci nejvíce nenáviděli na Intelu :-)
Teď jen čekám, kdy sem někdo napíše, že AMD ty peníze narozdíl od ostatních potřebuje, protože:
1, Má jich málo/Potřebuje peníze na vývoj
2, Potřebujeme konkurenci
3, Je hodná/Ostatní jsou zlí
.
.
;-D
Segmentace Intelu je/byla o něco více nepříjemná, protože u každého konkrétního typu CPU se musí člověk dívat na ark.intel.com kvůli podporovaným funkcím. Intel dříve (možná i dnes, situaci u něj již chvíli nesleduji) měl ve zvyku nabízet více jádrové a výše taktované modely třeba bez funkcí spojených s virtualizací. Některé nižší i5 a i3 podporu měly, ale i7 už konkurovalo Xeonům, tak je uměle ořezal. AMD budiž ke cti, že k tomuto typu segmentování nikdy nepřistoupilo.
Jinak zcela obecně je ku prospěchu rychlosti vývoje, když nedominující společnost získává dominanci v rámci několika málo řad uvedených produktů, čímž nutí dříve více dominantní společnost zvýšit prostředky do investic a tak pořád dokola. To je obecný princip konkurence společností na trhu, který přináší lepší produkty. Vůbec tu nejde o to, kdo je zlý a kdo hodný :)