Ten nadpis je podraz. Myslel jsem logicky, ze BIOSy zariznou RyZen 1000 serii a ne ze zariznou nikym nepouzivany Bristol Ridge, ktery je tak na stovce desek po celym svete maximalne .
A graficka udelatka nejak nechapu, proc se zminuji v souvislosti s UEFI. To jestli je nebo neni deska UEFI nema s temi grafickymi udelatky vubec nic spolecneho. Vyrobce to omalovankove GUI zjevne bavi - bohuzel.
Jasné že každe itineracia jadra potrebuje svoj mikrokod... agesa ako taka obsahuje mikrokod pre vsetky typy podporovaných cpu... stejne tak tomu bolo i u AM3 - orochi (ci jak sa volal prvý buldozer) a piledriver mali v agese kazdy svoj vlastny mikrokod.
V kazdom pripade tie APU asi budu narocnejsie na mnozstvo kodu
- updade z summitPI na ravenPI +1,5MB
- update z ravenPI na pinnaclePI +0,4MB
inak čo sa tak dívam tak len MSI ma nejaké velké biosy - 11+MB , asus, asrock a gigabyte su na cca 8MB
Sorry ale ten nadpis je bulvárně zavádějící.
Jedna se o rozhodnutí výrobce desek z zlediska nedostačující paměti biosu. Nejde o nekompatibilní am4 socket.
Snehulak: Chapu frustraci po zapnutí. Ale odjakživa je běžné, ze nové cpu jsou podporované od určité verze biosu. A Intel to tak měl taky. Běžně jsem studoval tabulky podpory cpu, jestli mi to poběží . Chce to proste poradně číst. Pokaždé, když kupuju desku, kouknu nejdřív na stránky výrobce, od jaké verze biosu podporuji jaké cpu a podle toho se zaridim . Stejně tak s pametma. Běžný postup už 20 let. A od toho ty tabulky jsou.
To není o nekompatibilitě, ale o nahrané verzi BIOSu. Žádný prodejce na to neupozorní, protože asi ani neví jaká verze je nahraná. Nicméně by prodejce neměl mít problém BIOSu zdarma flashnout na verzi, která ono CPU podporuje.
Je docela škoda, že ještě nikdo nepřišel s tím, aby se šlo do BIOSu dostat i bez CPU a mít možnost si jej flashnout.
příště si lépe pročti stránku produktu - cituji alza obchod k produktu MSI B350 PC MATE - "Update BIOS pro Raven Ridge
Pro zajištění podpory Raven Ridge řady procesorů, doporučujeme službu (Update BIOS) základní desky pro 100% kompatibilitu".
https://www.alza.cz/msi-b350-pc-mate-d4826404.htm
Většina českých obchodů na toto upozornuje.
Jasně trošku blbě jsem to napsal, byla to nekompatabilita s tou danou verzí BIOSu.
Naštěstí na té desce jsou indikační diody kde se to při postu seklo takže mě to trklo. Ta deska má i diodu "nutná diskrétní grafika, když nemáte G procesor, takže je to dělané pro blbce" Jelikož jsem "intelista" tak AMD mám jenom samé staré typy a chtěl jsem to vyřešit rychle takže jsem musel mrknout na stránky MSI tam si najít ten nejstarší podporovaný CPU ten jsem koupil za necelý litr a přes něj přeflešoval ten BIOS na nejnovější.
Je to tak trochu nevýhoda té podpory jedné patice na X generacích BIOSů proti intelu . Ale berte to jako srandu. Skládal jsem to pro syna na hraní a proti intelu mi to vyšlo asi o 2000 levněji a výkon víc než dostatečný.
Úlet jsou dneska stejně ceny DDR4 pamětí, to je hrůza.Nicméně já pamatuju 1MB za 1200,- ! v dobách kdy platy byly 5-6 tisíc :D Takže cajk.
Vím. Ale nevím jestli to funguje i v tomto případě (nepodporované CPU) nebo je to jen BIOS recovery...dříve (možná i dnes) to ASUS měl i přes disketu či CD. Při poškozeném BIOSu stačilo vložit mediu s .bin souborem a při startu PC pomocí klávesové zkratky nechat flashnout BIOS.
Proč jsi nezažádal u AMD o půjčení boot-kitu? https://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/2Gen-Ryzen-AM4-System-Bootup.aspx
Zadarmo pošle a pak zadarmo odveze.
to je vlastnost daného BIOSu, ne výrobce desky. A BIOSy dnes vyrábí prakticky jen dvě firmy - AMI a Phoenix. Známý Award je už dlouho součástí Phoenixu. Všechny BIOSy všech výrobců desek jsou postaveny na těchto dvou výrobcích. Asus, MSI apod. si ty biosy jen brandují a upravují pro svou potřebu, zpřístupňují featury a moduly dle potřeby.
Cemada: Flash přes USB právě funguje i s nepodporovaným CPU.
Tynyt: Není to vlastnost BIOSu, je to vlastnost desky - logicky, komunikace s USB probíhá přes CPU (popřípadě ještě skrz chipset) - pokud CPU nelze inicializovat (bricknutý BIOS) nepůjdou USB = žádný flash přes USB nebude. Na desce je speciální USB port, který umí pouze flashovat BIOS.
Flash BIOSu z USB není vlastností BIOSu, ale desky.
Ohledně vývoje BIOSů - o firmách Phoenix a AMI jsem nikdy neslyšel, možná vyvíjejí BIOSy, ale určitě ne komplet, maximálně nějaké jádro. Asus a všichni ostatní výrobci desek mají své vlastní inženýry na BIOS - a jejich úlohou rozhodně není "zpřístupňování feature a modulů dle potřeby", musí naprogramovat časování RAM (všechny časování, tzn. okolo stovky), OC RAM obecně a další věci.
Kdyby všechny BIOSy byly založeny na BIOSech dvou tebou jmenovaných firem, nebyly by mezi BIOSy výrobců desek takové rozdíly.