Včera jsem tu AMD chválil, protože při oslavě padesátin není vhodné rozebírat negativa, ale dneska si dovolím připomenout, že vloni při ohlášení výsledků za 1Q prohlašovalo AMD, že podíl kryptoměn na tržbách je kolem 10 %, což byl asi dost podhodnocený údaj, když meziročně klesly tržby o 23 % a zároveň dneska AMD prohlašuje, že tržby za prodej Ryzenů a Epyců spolu s datacentrovými GPU se meziročně více než zdvojnásobily.
Ale samozřejmě uznávám, že výrobci grafických čipů, pro kterého jsou zákazníkem výrobci grafických karet, se dost špatně odhaduje, komu výrobce grafické karty tuto kartu nakonec prodá a za jakým účelem.
Bohužel z Epyců příjmy moc růst nemohou.
Ne nedávné produktové konferenci HP CZ jeden ze zástupců HP na místě prohlásil, že "... stanice s Epycem dělat nebudeme, protože Intel dost silně tlačí na to, abychom Epyc neosazovali, takže stanice s Epyc CPU nebudou ...".
Přitom Epyc za ca 20.000 dotáhne výkonem Xeon za 90.000...
Mohu mít dotaz na redakci?
Ca před 1/2 hodinou jsem zde psal reakci na p. Holečka. Udělal jsem několik úprav, příspěvek jsem normálně viděl.
Ale teď je můj příspěvek pryč. Mohu vědět, čím jsem se provinil, že jste mi příspěvek smazali?
EDIT: Omlouvám se, už se příspěvek objevil. Asi zapracoval cache prohlížeče.
Hmm, no myslím že aspoň z části by to mělo být tím, že teď se pořád nějak "odbourává" ta přezásobenost distribuční sítě (a asi i výrobců karet) a to přeloženo znamená, že se do ní nedodávají nové kusy, nebo jenom v menší míře. Takže teď pravděpodobně prodávají o dost míň, než co by byla normální hráčská spotřeba/poptávka, pokud by k té kryptověci nedošlo. Jednak protože je toho spousta na skladě, ale asi taky kvůli konkurenci jetých karet.
Tj. není to tak, že by se vypařily prodeje na krypto a zůstal přesně ten zbytek co nebyl krypto. Prodeje se zhoršily o dost víc. Ale podceněnej ten objem karet na těžbu asi byl, měla ho IIRC podceněnej i Nvidia.
Kromě toho mě ještě napadá, že taky klesly celkově ceny - jednak zlevněním kvůli Turingu, jednak zlevněním kvůli konci kryptománie. Takže teď stejný počet GPU asi vynese o dost míň než před rokem.
Ano, ale je tu ještě navíc efekt trhu s použitým zbožím, kdy se "recykluje," takže jedna prodaná těžební karta v minulém kvartále znamená pokles ne o jednu, ale o dvě karty v následujícím (těžaři si nové nekoupí a naopak své již nevyužitelné karty prodají zájemcům, kteří by jinak kupovali karty nové).
Něco podobného nastalo nedávno na trhu mladých ojetin (po operativním leasingu).
Taky bych si tipnul, ze se temi 10% bud kecali a nebo jim odhad nevysel.
Krome toho co tu pak jeste zminil tynyt, bych pridal jednu vec, ze AMD moc prostoru pro prodeje nezbylo. V principu jen karty do 200Euro, s tim, ze spis dominuji nejnizsi cast do 150 a pak jeste cast trhu do tech 200 Ecek. Co je nad tim, tak tam toho prodaji uz hodne malo a NV nabidku nad 200Ecek celkem jasne dominuje. Tady bych taky videl cast propadu tech prodeji, kombinovanych jeste s dostatkem levnych 'stejnych' karet v bazarech..
Tohle jsou pohádky ovčí babičky.
HP Epyc normálně osazuje do serverů, takže by bylo dost divné, kdyby jedno Intelu vadilo, řešil to a HP ustoupilo, zatímco v druhém případě by mu to nevadilo, případně by to neřešil či HP neustoupilo.
Tedy logicky to bude spíš volba samotné firmy HP, která z nějakého důvodu do Epycu v pracovních stanicích jít nechce. Ostatně, proč by šla do Epyců, když logičtější by byly ThreadRippery?
A mimochodem, poslední věta vypadá úžasně, ale ve skutečnosti je nejdražším procesorem v HP pracovních stanicích Xeon 5118, který stojí 1278 dolarů, což není ani 30 tisíc. Když chcete něco lepšího, musíte si koupit server. A v serverech, jak už jsem psal, Epyc firma HP používá.
“… stanice s Epycem dělat nebudeme, protože Intel dost silně tlačí na to, abychom Epyc neosazovali, takže stanice s Epyc CPU nebudou …”.
Lol, tak to budou muset asi nakupovat u Dellu: Dell representative Dominque Vanhamme said Dell expects to triple its EPYC server offerings by the end of the year. The company will also launch new servers based on AMD's 7nm EPYC Rome processors.
Jsem si jistý, že ten pán z HP se Ovčí Babička nejmenoval, ani Ovčáčkova Babička.
Máme od HP stovky pracovních stanic. Většinou se jedná "základní" stanice na Catii a Siemens NX.
Pak máme ca 20 ks stanic specializovaných na různé simulace (termální simulace, simulace vstřikování do forem atp.).
Poprosil jsem kolegu, který jel na seminář, zda by mohl poprosit o zápůjčku 1 ks WS s Epycem, abychom porovnali výkon (poměr cena/výkon) oproti perfektně drahým WS s Intel Xeon procesory.
Odpověď zástupce HP byla v duchu mého prvního příspěvku. Jestli tomu věříte, nebo nevěříte, na tom vůbec nezáleží. A v podstatě je mi to jedno. Případně buďte co k čemu a podložte svá slova odkazem na WS od HP (s Epycem, ne Ryzenem), která by byla AMD ekvivalentem např. k HP Z8 (http://www8.hp.com/h20195/v2/GetPDF.aspx/c05527763.pdf). Běžně jsou datasheety k HP WS na netu dostupné. Takže pokud jsou to, co říkám "kecy v kleci", určitě nebude problém, abyste nějaký takový produktový list od HP našel.
Z vlastní zkušenosti kodéra WEB aplikací vím, že za to většinou mohou prohlížeče, případně jejich nastavení cache (historie).
Např. u neprohlížeče IE je ve výchozím stavu nastaveno "Automatická" kontrola nového obsahu. Uživatel pak přepíše na Intranetu starý dokument novým, ale pokud si jej někdo před tím již prohlížel, pak mu IE nadále tvrdohlavě nabízí verzi uloženou v lokální cache.
Proto jsem i k odkazům na dokumenty (a v podstatě na cokoliv) začal přidávat parametr "cc" (jako "cache confuse" - např. https : // domena.cz / doc.pdf&cc=1551797220), kde číslo reprezentuje tzv. unix timestamp chvíle, kdy je stránka renderována. Tím pádem si prohlížeč myslí, že je tam vždy nový dokument a pak nesahá do cache, a bez ohledu na nastavení cache vždy stáhne dokument ze serveru.
Omlouvám se za off-topic...
Možná by nebylo od věci, abyste si nejdříve přečetl, co jsem napsal. Těžko vám můžu najít datasheet k WS s Epycem, když je HP nevyrábí. A snad nikde netvrdím, že je HP vyrábí.
Servery HP s 32jádrovým Epycem (vícejádrovější zatím AMD nedělá) máte třeba tady:
https://www.hpe.com/uk/en/product-catalog/servers/proliant-servers/pip.specifications.hpe-proliant-dl385-gen10-server.1011015902.html
Jinak uznávám, že se mi na stránkách HP předtím nepovedlo dohledat ten váš WS s 18jádrovým Xeonem. Ale ani ten nemá procesor za 90 tisíc.
https://www.anandtech.com/show/14127/ekwb-reveals-ekvector-water-blocks-for-amd-radeon-vii-graphics-cards
Ten snad testoval Jayztwocent, ale Tj teploty při OC snad šly až ke stovce.
https://www.youtube.com/watch?v=ThQhFN6N4sg
Případně
https://www.tomshardware.com/news/amd-radeon-vii-waterblock-alphacool,38828.html
Když uděláte poptávku, klidně vám v HP nacení WS s Intel 28 core CPU v ceně třeba 200K (Intel® Xeon® Platinum 8280 processor), nebo třeba s Intel® Xeon® Gold 6146 za ca 100K.
A právě třeba oproti Intel® Xeon® Gold 6146 processor by mě zajímala stanice např. s EPYCem 7351P za ca 22K.
Myslím, že není problém pochopit, kam mířím. Ovčáčkovu babičku prosím nechte spát a buďte trošku konstruktivní. A pokud máte takový přehled, poraďte, jak lépe ušetřit, než pořídit něco o ca 40% levněší (v celkové ceně WS) o stejném výkonu.
A možná jste si nevšiml, ale já celou dobu píši o pracovních stanicích, ne o serverech.
V serverech by asi Intel musel vyvinout mnohem větší sílu, aby přesvědčil firmy k ignorování konkurence. A možná by tím už moc riskoval antimonopolní/antisoutěžní poptahování. Kdo ví, v pracovních stanicích to třeba není tak exponovaný, je tam proti takovýmu ovlivňování menší odpor/lepší příležitost/menší atraktivita toho konkurenčního CPU.
Ne, vy obviňujete Intel z toho, že HP nedává do svých počítačů procáky Epyc. A HP evidentně Epyc používá, byť tedy jen ta část, co vyrábí servery. Takže problém asi nebude v Intelu, ale jen v rozhodnutí té jedné části HP, která je nepoužívá.
Je zajímavé, že stejně se chová třeba Dell (a tam to máte i v rámci jedné firmy). V serverech Epyc používá, ve workstation ne. Pravděpodobně to nebude mít tedy důvod v Intelu, ale v rozhodnutí nedávat do pracovní stanice serverový procesor, co se na běžnou práci moc nehodí, když v jednovláknovém výkonu vyšplhá sotva na 3 GHz.
Milý pane Holečku,
Já nejsem žalobce a zde nejsme u soudního dvora.
Zástupce HP řekl, že nebudou do WS osazovat Epycy, protože na ně Intel tlačí, aby to nedělali. To je konstatování. Překládejte si to jak chcete. Já jsem nikoho neobvinil.
Prostě HP nebude dělat WS s Epycy, protože na ně Intel tlačí. Nic víc a nic míň. Tečka, konec. Klidně si na základě této informace naplánujte třeba dovolenou, mě je to egál.