Takže se potvrzuje to, co se očekávalo, AMD se daří. Lze opravdu čekat, že synergie (hlavně) nových mobilních CPU, dále nových grafik a herních konzolí vystřelí AMD minimálně o level výše - vývoj ceny akcií tomu víceméně odpovídá.
Co se Korony týká, je to jak zároveň potenciální riziko, tak příležitost prodat více.
Ohladom ziskov AMD proti Intelu nema šancu, Intel vyraba starou 6 ročnou technologiou za par šušňov, prakticky nulove naklady na vyrobu a CPU predava cez 10 000€ Intel s CPU ma prakticky 95% maržu. AMD svoje CPU vyraba drahou technologiou s cenou viac ako 3x nižšou ako intel. Tak že AMD musi minimalne predať 10-20 CPU aby mala aspoň taky zisk ako Intel s jedneho :D
Pár poznámek a vytáhnutých střípků:
1) Výsledky grafická divize (byť to tak oficiálně rozdělené nemají) jsou naprosté fiasko. Přes několik nových 7nm produktů meziroční pokles, který navíc zmírnily jen nové dodávky mobilních grafik pro Apple, tedy to, s čím do budoucna nelze moc počítat.
2) Pokles v desktopových čipech dává odpověď, proč se AMD nehrne do Zen 3 a preferuje úplně jiné produkty. Trh s těmito čipy klesá a klesá rychleji, než firma stačí ubírat Intelu.
3) Na otázku, co bude činit tak velký nárůst obratu v 3. čtvrtletí odpověděla Lisa, že z větší části konzole.
4) Na otázku, jak využije AMD odklad pokročilých procesů od Intelu, jsme se dozvěděli, že AMD očekává další 3 až 4 roky růst větší, než 20 % ročně. A také, že nebude navyšovat investice víc, než bylo v plánu, a že by chtěli, aby investice rostly pomaleji, než příjmy (procentuálně).
5) Předchozí bod souvisí pravděpodobně s tím, že zmínili, že jsou limitováni výrobními kapacitami (s čímž jejich investice nic udělat nemohou).
6) U Zen 3 je nejzajímavější, že zatímco ve slajdu o datacentrech píší, že Epyc Zen 3: On track to begin shipping... in late 2020, tak ve slajdu o spotřebitelských CPU píší: On track to launch “Zen 3“ CPUs... in late 2020.
V zásadě souhlas, jen pár postřehů:
ad 1) Apple bych úplně neodepisoval, AMD karty se strkají do těch nejvýkonnějších modelů, které nebudou jednoduše nahraditelné (podobně jako x86 procesory). Nicméně fakt, že GPU divize v rámci AMD není prioritní, rozhodně nerozporuju.
ad 2) když se koukneš na Mindfactory, tak prodeje v retailu jsou setrvalé (dokonce duben+květen byl extra nárůst, zřejmě kvůli koroně). Co padá a padat bude, jsou OEM desktopy ve prospěch laptopů. Takže zde bych to poupravil, a to tak, že Intelův desktopový OEM padá, kdežto retail (který má aktuálně pod palcem AMD) pokles zatím nevidí. A je to logické, desktopy si staví lidi většinou kvůli hraní.
AMD se IMHO nyní soustředí na mobilní trh, takže proto uvádí RyzenyG (které mají částečný přesah do desktopu), tam teprve nyní uvedli Zen2 - takže Zen3 lze čekat opravdu koncem tohoto roku.
ad 3) to je logický předpoklad, bude docházet k výrobě úvodní dávky konzolí pro předvánoční trh. Nyní prakticky paběrkující custom divize bude mít po delší době velké hody, ale to tak u těchto dlouhodobých projektů bývá.
ad 4) s ohledem na stav u Intelu poměrně logický krok (bohužel pro nás spotřebitele).
ad 5) souhlas, ale důvody vidím jinde. Investice jdou ruku v ruce s plánem inovací a obecně pak dostupností výrobních procesů. Pokud nyní mají 7EUV a 5nm je v běhu, tak není důvod navyšovat investice.
ad 6) viz poznámky k bodům 5. a 2.
Spomínate Rocket Lake, tak to bude veľmi fajn procesor, práve testujem Comet Lake a je to paráda, všade je rýchlejší ako Ryzen 3700/3800X. V linku Kométa 5GHz all core v stress teste FPU/AVX, TDP max. 166W :
https://mirovl.rajce.idnes.cz/AVX_5GHz_Comet_Lake/1450242503
Pre Radka Holečka - 5.3GHz všetky fyzické jadrá stres CPU/FPU/AVX :
https://mirovl.rajce.idnes.cz/Comet_Lake_5.3GHz/1450257271
Pre casperdeluxe - odpoveď na dotaz zo včera - výkon single core R20 = 554 b.
https://mirovl.rajce.idnes.cz/R20_ST/1450262786
Tak minimálne ak by sa im nedarilo zo súčasnými CPU do serverov, noťasov a PC (teda vlastne zo všetkými CPU) tak už neviem kedy by sa im malo dariť...
Grafiky sú tiež veľmi dobré ale až taký zázrak ako v CPU to nie je najme pri silnej nVidii + chýbajú im highendové ťaháky a viac modelov do notebookov.
Škoda len tých 7nm v zmysle kapacity výroby - ak by to nebol problém AMD mohlo doslova zaplaviť trh a verím že aj producenti bookov by sa viacej odvažovali brať AMD ak by mali istotu v dodávkach resp. dostatočných dodávkach.
Jasné, nejaký 28jarový Xeon s plochou asi "10 000" mm2 je na výrobu isto veľmi lacný a jednoduchý, tak to musí byť...
...a pri výrobe 6-8 jadrových i5/i7 technici šrubovakom škrabú hotové waffery aby aspoň niekoľko čipov poškodili lebo inak by boli snáť všetky v poriadku.
Inak, tvoje porovnávanie zisku z najdrahšieho Intelu so ziskom s bežného Ryzenu je samozrejme veľmi zaujímavé.
Čo tak porovnať koľko zarobí AMD z EPYC 7742 proti tomu koľko trhne Intel na i7 10700k ?
Chudák Intel, musí predať 10-20 CPU aby mali "aspoň taky zisk ako AMD s jedneho" :D
1) Já jsem neřekl, že grafická divize AMD není prioritní. Spíše bych to viděl naopak podle počtu typů křemíků, které už na 7nm technologii navrhli a vyráběli/vyrábějí. Jen se jí (zatím) prostě nedaří, byť prostor dostává docela velký.
2) AMD říká, že ji prodeje desktopových čipů klesají. Ale tynyt má jasno. Oni neklesají, ale naopak rostou.
3) Je to logický předpoklad, ale znamená to, že ten velký růst není systémový, tedy není to zvedání základu, ale je to jen výkyv, který se v budoucnu nebude opakovat.
4) Ale to právě je důkaz, že s tím ten Intel nemá nic společného. Růstu AMD nebrání Intel, ale (aktuálně a v nejbližších těch 3 až 4 letech o kterých Lisa mluví) hlavně růst kapacit TSMC.
5) a) Zen 3 na 7EUV vyráběn není. A Zen 4 bude (to včera výslovně řekli) na 5nm procesu. Co se tedy podle vás vyrábí či bude vyrábět na 7EUV procesu?
5) b) Nezvětšující se investice spíše vypadají na to, že AMD nemá ambice vtrhnout (v horizontu příštích let) do jiných segmentů IT trhu, než v kterých aktuálně působí.
Současné grafiky mi nepřipadnou moc úspěšné, jeví se mi to jako překlenovací období - samo AMD do těch stávajících moc neinvestuje (promo, apod.)
S těmi 7nm souhlasím, evidentně se snaží na 7nm vyrábět raději produkty s vysokou marží (CPU). Jsem zvědav, kdy se objeví použitelné stroje s "renoiry..."
No, uvidíme. Kdyby se ještě vzchopil Intel, bylo by to super, jako za starých časů, ale na to se asi bohužel moc spoléhat nedá.
Někdy holt akcie letí nahoru (nebo i dolů) kvůli davové psychóze bez ohledu na rozum. Třeba akcie Tesly. Ty nové vlastníky vůbec nezajímá, že má Tesla už vyšší hodnotu než Volkswagen, Toyota, General Motors, Ford, Fiat Chrysler a PSA dohoromady. Oni vidí růst a usuzují z toho, že musí růst do nebes.
U AMD to není tak hrozné. Ta růst kam má. Jen je s podivem, že akcie rostou řádově rychleji než obrat a s ještě větším podivem je, že rostou i řádově rychleji, než předpokládaný růst obratu v budoucnu.
v těch modelech, které jsi vyjmenoval, ale žádné AMD grafiky nejsou, takže kde máš tu ztrátu pro AMD? :-)
https://www.apple.com/cz/mac-mini/specs/
https://www.apple.com/cz/macbook-air/specs/
https://www.apple.com/cz/macbook-pro-13/specs/
až MBPro16 má AMD grafiku, a tam se dá čekat, že nahradit výkonově třeba 5600M s HBM nebude pro Apple jednoduché...
ad 1) "počet křemíků" je aktuálně dva (možná tři, pokud se ještě vyrábí Vega7nm) - tam problém nevidím. Ten vidím v mizivých objemech výroby. S tím pak neklesá cena tak, jak by mohla.
ad 2) stačí kouknout na graf, je to tam vidět.
ad 3) u konzolí to tak je už poněkolikáté, nejprve strmý růst, pak saturace a nakonec skoro kusová výroba těsně před koncem životnosti konzole, tak to prostě je. Nevidím na tom nic špatného.
ad 4) Intel má s tím společného to, že AMD nemá konkurenta či srovnání. Prostě investovat nemusí, stejně jako neinvestoval Intel v době nadvlády nad Bulldozerem.
ad 5a) jestli je či není, to se teprve uvidí. Ve hře je N7P a N7+
ad 5b) a které další segmenty máš přesně na mysli? Podle mě mají rozjeté servery a notebooky, obojí jsou to velká sousta a přidávat další (jaké?) je IMHO nesmysl.
Si to tu dohledej, byl tu člověk co psal, že drží akcie AMD, ale nepočítá s tím, že by šly nad $35. Možná drží dlouhodobě a nějaké pullbacky ho nezajímají, nevím. Já tvrdil, že se dočkáme breaku $35 a rychlého následného růstu.
offtopic: na Kodak AMD nemá, Kodak v pondělí za $2, dnes za $46 :D
Jako zákazník taky ale můžeš koupit ty servery 3 místo jednoho, nebo je 3x častěji upgradovat - za stejnou cenu jako jeden server od Intelu. AMD má možná menší marži, ale taky je to menší firma, takže z té marže "propálí" na svůj provoz méně. A pokud nejsi investiční akcionář, tak tě velikost dividendy na akcii trápit nemusí.
Já bych to tedy viděl na dlouhodobý trend. Intel v 2Q vykázal meziročně růst (v počtech kusů) naposledy v roce 2014. Od té doby: -22 % (2015), -7 % (2016), -1 % (2017), -9 % (2018), -11 % (2019), -14 % (2020).
Tedy za posledních 6 let mu šel počet prodaných desktopových procesorů v 2. čtvrtletí o 50 % dolů. Jelikož AMD těch 50 % trhu evidentně nezískalo, znamená to jediné. Desktopových čipů (bez ohledu na značku) se prodává rok od roku méně.
Promiň, ale pro mě to indikátor je. Není to malý obchůdek a jeho výsledky odpovídají statistikám jiných prodejců.
Že jsou dnes desktopy upozaděny laptopama, to víme všichni také, tudíž nechápu to pozdvižení, když AMD uvede mobilní Zen2 APU (které jsou o dost lepší, než Intelovy adekvátní CPU), že prodeje táhnou tyto procesory? To přece neznamená, že prodeje desktop CPU padají (což vyvrací ta statistika Mindfactory).
1) I tři křemíky (navíc násobně větší) je víc, než dva procesorové křemíky (74 mm2 čiplet do Ryzenů a 156 mm2 Renoir). Prostě grafická divize dostala šanci a zatím ji nevyužila.
2) Pořád nechápete, že je úplně nepodstatné, kolik procesorů prodal jeden německý eshop? Podstatné je, že AMD říká (ne já, ale Lisa), že počet prodaných desktopových čipů klesl.
3) Nikde snad netvrdím, že je to špatné. Jen trochu krotím nadšení těch, co si myslí, že AMD poroste o třetinu každé čtvrtletí.
4) Větší kravinu, než že Intel v dobách Bulldozeru neinvestoval, jste vyplodit nemohl. K vaší smůle jsou údaje k dispozici (intc.com). Když tam nahlídnete, zjistíte, že investoval víc než dneska. Ale chápu, vy nejste schopen se oprostit od faktu, že Intel nerovná se desktopové čipy. A že třeba v serverových čipech v té době byl každoročně obrovský pokrok, stejně jako třeba v notebookových čipech. A že rychlé střídání výrobních procesů sebou neslo náklady na stále nové a nové návrhy čipů, byť měly třeba stále stejný počet jader jako v desktopu.
5a) To uvidíte možná tak vy, protože my ostatní už zaregistrovali, že AMD řeklo, že to N7+ není. Zbývá tedy N7P.
5b) A zase. Já netvrdil, že mají přidávat další segmenty. Já jen napsal, že podle té výše investic nic takového nechystají. A že nevíte jaké, je dost smutné. Stačí se podívat na to, co vyrábí Intel, nVidia nebo další desítky firem z IT.
Dobře rozjeté notebooky a servery mají, a mají velkou šanci v těchto segmentech růst o desítky procent ročně.
Utopené by ty peníze byly, pokud by se nikdy nevrátily. A je jisté, že z 10nm výroby se už vrací. Marže na 10nm produktech sice není tak velká jako na 14nm produktech, ale to bude z velké části tím, že první 14nm linky už jsou účetně odepsány, takže vyrábí jen za provozní náklady, zatímco ty 10nm linky vyrábí za provozní náklady + účetní odpisy.
U těch 7 nm by to museli odpískat po vzoru GloFo, aby se nechalo mluvit o utopených penězích.
To jste vážně tak retardovanej, že nejste ochoten přijmout fakt, který vám předkládá samo AMD? O tom, že by prodeje desktopových čipů AMD padaly tady nikdo nic nepíše. Prostě jen klesají bez udání procenta poklesu.
A proč vytahujte to, že o mobilním APU, které je lepší než to intelácké, mi taky není jasné. S tím snad tady s vámi nikdo nepolemizuje a nijak to nesouvisí s poklesem prodejů desktopových čipů. Taky samo AMD říká, že ji prodeje notebookových čipů prudce rostou, a že jejich tahounem je Renoir.