Samozřejmě mvladar plácá blbosti, ale vy tomu moc nepomáháte.
Z hlediska účetnictví vždy platí, že aktiva = pasiva.
To, co vy asi máte na mysli, se jmenuje vlastní jmění, tedy fiktivní hodnota, která by zbyla, kdyby se rozprodal všechen majetek a poplatily všechny dluhy. Tato hodnota je kladná už dlouho. Ve skutečnosti by měla být kladná vždycky, protože v okamžiku, kdy je záporná, by měla jít společnost do konkurzu. V USA se na to ale dívá asi jinak, takže občas se nějaká společnost s vlastním jměním do mínusu dostane.
To, o čem píše pan Olšan v článku, je srovnání hotovosti (tedy disponibilní peníze) a dlouhodobý dluh. Dlouhodobý dluh vzniká třeba tak, že si firma půjčuje na investice. Tedy dlouhodobý dluh AMD snižuje (což je skvělé). Ale i když ho dostane na nulu, neznamená to, že by nikomu nic nedlužila. Má ještě krátkodobé provozní dluhy, což je něco přes 2 miliardy dolarů.
Pro srovnání, Intel má dlouhodobý dluh 23,7 miliardy a krátkodobý dalších skoro 36 miliard dolarů. Mimochodem, Intel by své dlouhodobé dluhy ze své hotovosti nesplatil. Má jen cca 4 miliardy dolarů (což mu provozně samozřejmě bohatě stačí, proto ty nadbytečné miliardy, které v hotovosti každé čtvrtletí získává, utápí v nakupování vlastních akcií).