A ceny jdou prudce nahoru. Viz. vysoké ceny za nové CPU + GPU. Cena za herní PC na mainstream překoná cenu za highend z doby před pár lety (nechce se mi to hledat přesně, kolik let zpátky to bylo ještě v rozumných mezích) ...
Pro ty ostatní, je otázkou, jestli je potřeba platit za tak silné a drahé CPU? Jestli kupovat nové GPU, když nové konzole jsou dost výkonné a za velmi zajímavou cenu?
Kolik běžných lidí vůbec výkon nových CPU a GPU využije a potřebuje? Pár nadšenců? Netuším.
Aby si trošku AMD těmi cenami trošku nepodřezávalo větev...
Hrozba ARM je opravdu teoretická a je vlastně způsobena dlouhými roky, kdy vám do PC musel stačit procesor se 4 jádry za 15 tisíc. Ty časy jsou na nějakou dobu pryč - a software pro Windows se zatím opravdu moc výrobců nechystá přepsat pro ARM. To si opravdu může dovolit jen Apple, kterému jeho věrné ovečky spolknou cokoliv, co jim naservíruje.
S tym redaktorom je nieco velmi zle,je vysoko zaujaty proti AMD...prakticky cely internet a weby v CZ/SK pisu o tom ako sa AMD dari iba tento "expert" ako jediny ma potrebu to spochybnovat a vytvarat urcity pesimizmus voci AMD...navzdory tomu ze intel nema proti AMD co ponuknut v procesoroch a ide takpovediac iba zo zotrvačnosti dole kopcom alebo to ze AMD po dlhych rokoch konecne bude konkurovat v najvyssich poziciach proti nvidii ktorej launch kariet bol papierovy a je dodnes lebo karty nejde zohnat...firma ktorej sa dari dohnat a dokonca predbehnut konkurenciu urcite nieje "pod povrchem je společnost pořád do značné míry ohrožená" lebo ak by to tak bolo, tak AMD by na tom nebola tak konkurencieschopna ako je...ale to uz je hanba cnews ze si drzia takto upjateho redaktora ktory napriek jasnym testom a dôkazom dokaze tvrdit opak...
Já bych si pro změnu tipnul, že ten růst proti odhadu bude hlavně v segmentu notebooků a to jejich 12/14nm variant.
A měl bych pro to dva důvody:
1) Jestliže Intel prodal mezikvartálně o 19 % notebookových čipů víc, značí to extrémní poptávku v tomhle segmentu, která se určitě musela projevit i u AMD.
2) Vzhledem k tomu, že výroba čipů trvá víc než dva měsíce, které uplynuly mezi tím zveřejněným odhadem na konci července a koncem čtvrtletí v září, muselo být to navýšení tržeb realizováno ze zásob. A je předpoklad, že zásoby bude mít firma spíše těch starších čipů, než těch 7nm, kde naráží na výrobní kapacity.
Je pravda, že nejvíce mezikvartálně rostl segment Enterprise, Embedded and Semi-Custom, ale tam se prudký nárůst očekával, právě s ohledem na nástup konzolových čipů. Ale ten Computing and Graphics vyrostl taky slušně a to přesto, že grafiky šly dolů.
Kdybyste se podíval na finanční historii obou společností tak by Vás možná ten smích přešel. Víte jak by se Vám v minulosti vysmáli lidé kdybyste tvrdil, že hodnota Nvidie bude větší než hodnota Intelu? To už je nyní pravda. Intel bohužel dělá vše pro to aby pro něho bylo mnohem hůře. A z toho opravu nemám radost.
I já čekal nižší ceny protože jsem si nemysle, že bude to co představili papírově mnohem horší. Asi nám AMD představilo něco co bude jednička na trhu a proto tomu musí odpovídat i cena.
Z vysokých cen se neraduji jenom si myslím, že je teď míč na straně Intelu a Nvidie aby donutili AMD snížit cenu. To jak nedávno Nvidia reagovala bylo asi způsobeno tím, že věděli co AMD připravuje a nyní připravují reakci na představené AMD produkty. Držme jim palce ať z této pranice mezi výrobci můžeme v budoucnu profitovat my zákazníci.
Je to komplikované. Dost se v tom projevuje takové to fanouškovství/antifanouškovství (apple, fandové alternativ/RISC versus intel... a naopak) a taky je to komplikované tím, že se různé architektury proti sobě špatně testují.
Teď určitou dobu panovala doba, kdy měl intel problémy a jeho procesory se vyvíjely pomlu, kdežto ARM (jádra Cortex a Apple) hrozně rychle, tak hodně lidí říkalo, že je prostě x86 beznadějná a ARM jako násobně lepší... ale teď se zase jádra x86 od Intelu i AMD vzmohla a nabírají tempo. Je možné že ten růst výkonu ARMů byl dosud o tom, že začínaly z horší startovní pozice a tudíž pro ně bylo snazší zvyšovat výkon. Naopak teď to vypadá, že poslední generace už mají nebo budou mít nižší tempo vývoje, což by mohlo dokládat, že tomu tak je a po přiblížení k x86 už začínají také mít zrychhlování těžší, prorotože oboje naráží na stejné bariéry.
Jako izolovaně od toho předchozího asi platí, že 64bitový ARM (ARMv8) je lepší instrukční sada. Nemusí držet zpětnou kompatibilitu a byl navržený odznovu pře nějakými 10 lety, takže je čistší a vhodnější pro současné programy a CPU. Výhoda je konstantní délka instrukce. Toto je bonus, který by mohl znamenat, že jádro ARM by se za stejné peníze mělo dát navrhnout tak, aby bylo o něco lepší. Ale je třeba dát pozor na to, aby se ten faktor nepřecenil. Je možné, že ten rozdíl bude třeba jenom 10 % nebo podobně malý, asi to nebude třeba 50 nebo 100 %. A teď - nestojí ta kompatbilita u x86 za takovou malou oběť? Ono ani x86 není jen špatné, třeba SIMD instrukce pro multimédia má alespoň zatím silnější.
Jinak teda ano, jako instrukční sada bez dalších faktorů lze říct, že je ARM lepší, ale nemusí to tolik znamenat v praxi.
Některé části by se vyhodit daly (MMX, x87), ale byly programy, které je používaly, tak je otázka, zda to stojí za to.
Ono x86-64 bylo navržené jako přímé rozšíření té 32bitové verze, takže ta instrukční sada je v mnohem vlastně stejná, jen umí pracovat s větší pamětí a AMD zdvojnásobilo velmi nízký počet pracovních registrů. Takže i když se zahodí kompatibilita s 32bitovým režimem, moc se tím nezíská.
ARM to udělal jinak, prostě navrhl úplně novou, promyšlenou instrukční sadu a v 64bitovém režimu ta CPU používají ji, kdežto v 32bitovém tu dost odlišnou starou. Zahození 32bitů jim uvolní ruce víc.
Zahodit kompatibilitu u x86-64 by samozřejmě šlo, ale postrádalo by to smysl. Pokud by se zahazovala kompatibilita, bylo by výhodnější udělat kompletně novou instrukční sadu, protože 64bitové instrukce vycházejí z těch 32bitových a 16bitových, systémy registrů jsou navrženy opět na zpětnou kompatibilitu, atd.
Ostatně Intel tohle udělal, když přišel s IA-64, ale AMD mu do toho hodilo vidle. A zákazníci a možná ještě víc vývojáři dali jasně najevo, že kompatibility si váží víc, než předností jiné architektury.
To máte stejné jako s cestováním. Nevěřte někomu kdo Vám bude tvrdit, že nejlepší dopravní prostředek je třeba vrtulník. Každý dopravní prostředek podle toho kam potřebujete cestovat má svá plus i mínus.
Architektura je jenom jedním aspektů (aplikace, operační systém, komunikace, ...) toho co po IT chcete. Chcete si hrát je to na WINTEL. Chcete telefon je to ARM. ...
To vše se ale s časem mění. Nejvíce změn bylo v podnikové sféře (CRM a ERP). Začínal jsem na IBM (velké sálové počítače). Potom jsem zažil Unixovou dobu a nyní to skoro vše WINTELuje.
Dalo ale víte co by to všechno stálo? V software který ten HW obhospodařuje je obrovské množství práce a právě takové změny co uvádíte vyžadují hodně času a úsilí na jeho úpravu.
Tohle je o kompatibilitě která je požehnáním i prokletím počítačového průmyslu. ARM je relativně nový a netahá s sebou onen balast zpětné kompatibility. X86 má ohromné množství sofistikovaného sw které si nemůže dovolit jen tak odříznout.
Já myslím, že to pravda je. AMD má takovou nefér pozici, že se musí mnohem víc snažit, aby dosáhlo určitého výsledku, kdežto ti "zakopaní" dominantní hráči jako Intel (ten hlavně, ale trošku už asi i Nvidia) jakoby část toho svého úspěchu dostávají už zadarmo, setrvačností* - díky tomu, že mají vysoký tržní podíl, mají silnější pozici, víc peněz znamená víc zdrojů na vývoj, můžou svoje technologie (G-Sync, CUDA) používat jako vendor lock-in, zkrátka ten menší hrač má spoustu překážek a nerovné výchozí podmínky.
* Je to jako v tom rčení, že bohatý bohatnou a chudí chudnou.
A přestože teď díky pochybením Intelu zase AMD má i nějaký ten vítr v zádech, který mu teď pomáhá, tak tyhle nerovné podmínky tu pořád jsou. Kdyby se najednou ty problémy Intelu odstranily (například někdo vyřešil jeho problém v továrnách a vrátil ho do hry v leading edge proceseech), tak by se opět ty nerovné podmínky na trhu ukázaly a AMD by mělo problémy, i kdyby pořád mělo stejně dobrý produkt.
No a to tam píšu: AMD pořád nezískalo takové postavení, aby se nemuselo bát takových překážek typu vendor-lock in, dominantního postavení a setrvačnosti zákazníků ("nikoho nikdy nevyhodili za to, že koupil IBM"). Je dobře, že pomalu sílí, ale potřebovalo by takhle posilovat ještě hodně hodně dlouho (možná i na víc než 50% podíl), než by bylo na trhu udělané dlouhodobě zabezpečené tržní prostředí a nemuseli jsme se bát, že se AMD zase dostane do problémů a zase spadne.
(To není proti AMD, to je spíš "pro". Aby si lidi nezačali myslet, že má vyhrané a nic ho nemůže ohrozit a že teď je chudáček Intel - fakt není. Viděl jsem, že David Ježek by teď prý koupil Core i7, protože Intel je teď na tom hůř a potřebuje pomoct - nesmysl, hůř je na tom ten, kdo má 10-20% tržního podílu, 2/3 marže a desetinu zisku toho druhého.)
Chtělo by to více rozhledu. Ve vašem příspěvku by se pomalu každá věta dala označit za nepravdivou nebo alespoň zavádějící.
Třeba to, jak Intel jede "dole kopcom". Když porovnáte tržby Intelu vloni za první tři čtvrtletí dohromady s těmi letošními, zjistíte, že vloni utržili 51,756 miliardy a letos 57,889 miliardy. Utržil tedy o 6 miliard víc. AMD za tutéž dobu zvýšilo tržby z 4,604 na 6,519, tedy o necelé 2 miliardy. Když porovnáte růst zisku, tak tam už takový rozdíl není, ale zatímco ten zisk AMD vzrostl o 538 milionů, zisk Intelu vzrostl o 899 milionů. Takže ano, AMD má na Intel zcela jistě nějaký vliv, ale zatím mu jen snižuje tempo růstu, zatím se jí ani nepodařilo ho dostat do stavu, kdy nezrychluje.
Podobně to je s tím vaším, že Intel v procesorech nemá co nabídnout. Vy vidíte jen pár výstavních kousků AMD, ale zavíráte oči před tím ostatním. Co může AMD nabídnout proti 6W mobilním Atomům? Co může nabídnout proti 24jádrovým Atomům P pro 5G sítě? Co může nabídnout proti podpoře Optane memory (defakto SSD ve formě DIMM modulů) u některých Xeonů? A to jsou právě ty věci, které vy nevidíte a nechápete, že z nich Intel těží. Vy vidíte jen Comet Lake proti Ryzenům a říkáte si, že Intel dostal na frak. A co se výkonu týče, máte pravdu. Ale už vám chybí ta další stránka věci, tedy, že když Intel vyrábí 150 mm2 velký 14nm křemík a prodává ho jako šestijádro, že AMD není schopno nic tak levného vyrobit. Proti němu může nasadit buď velký Ryzen, který se skládá ze cca 125 mm2 velkého 12nm I/O čipu, 7nm 74 mm2 výpočetního čipu a interposeru a navíc bez grafiky, anebo 7nm 156 mm2 Renoir. Ale oboje má výrobní cenu úplně někde jinde. A pomáhá tomu nejen vlastní velikost křemíku, ale i to, že Intel už má většinu těch 14nm linek účetně odepsáno, tedy náklady na jejich pořízení jsou už dávno rozpočítány v prodaných čipech, zatímco AMD za každý kousek křemíku tvrdě platí.
Nebo abych nebyl jen u Intelu, tak vám vadí "paper launch" u nVidie, ale už nechápete, že ta nVidia měla pravděpodobně víc čipů, než bude mít AMD těch big navi. Jen holt poptávka po jejích produktech je mnohonásobně větší, než bude po těch AMDčkových, byť by byly stejně výkonné. On totiž ten, kdo chce dobývat podíl na trhu nemůže přijít s něčím, co je stejné jako konkurence (a navíc později). On musí přijít s něčím o dost lepším, anebo nasadit o dost lepší cenu. Takže to, že AMDčko bude po uvedení k sehnání, mluví spíš v jeho neprospěch, než naopak.
Ale tohle povídání není o tom, že je na tom AMD špatně. Ono je na tom celkem slušně, hlavně v porovnání s minulostí. Stále však nemá vyhráno. Stále má výrazně horší marže, než Intel a nVidia, stále má v účetnictví přes 6 miliard kumulované ztráty, kterou musí zlikvidovat, aby se v budoucnu mohli vrátit k výplatě dividend nebo k snižování počtu vlastních akcií, stále mají hrozně úzké portfolio produktů. A ano, věřím, že se jim bude dařit. Ale je to běh na dlouhou trať.
Hodnota, vyjádřená cenou akcií, je fiktivní číslo, které je jeden den takové a druhý den jiné. Nemá vůbec nic společného s ekonomickým stavem a zdravím společnosti. Hodnota Tesly je extrémní, z automobilek nejvyšší, a přitom je Tesla stále jen malovýrobce na hranici rozvoje a přežití.
Intel možná měl problém s výrobními procesy, ale pořád bez problémů zvládá při svých výrobních kapacitách prodat vše a ještě chce navyšovat. Tak já nevím, ale tohle nezdravá společnost nedělá, že?
Tak potřebují vydělávat - vývoj Zenu3, jeho následníků a nové rdna2 a její následníci něco stojí a asi to nebude méně, ale stále více. Kapacita 7nm TSMC stále nebude žádná velká sláva (s ohledem na zájem), tak AMD asi musí dobře vážit, co vyrábět a prodávat. Zen2 pro desktop a noťase evidentně jedou a prodávají se výborně, navíc dost kapacity požerou APU pro konzole (které se dle 3Q výsledků významně podíleli na obratu) a otázka je, na jak dlouho to bude. To nacenění Zenu3/rdna2 prostě může, kromě vyššího sebevědomí, být odrazem i jisté regulace zájmu o koupi nových produktů, než se třeba uvolní kapacita výroby (po APU). V podstatě nic netratí - starší produkty pořád jedou a předpokládám nějaký čas ještě pojedou, a pokud zájem o nákup nových produktů i přes vyšší cenu bude takový jako u Nvidie, nebudou muset ceny korigovat. Prostě spekulace - uvidíme, jak to bude s reálnou dostupností Zenu3/rdna2.
On když je Jaroušek v koncích a chybí mu argumenty, tak vytáhne ovladače (který občas posere AMD a občas Nvidia), ale u Nvidie to nikdy nevadilo, u AMD to vadí vždy.
A aby to ještě víc zdůraznil, tak už automaticky píše AMDD - on tam chodí, aby nám tady pak mohl povídat, jak to tam chodí :D Prostě pakouš z Brna :D (nic proti Brnu, taky jsem z Brna, ale máme tady Černovice a léčebnu, tak nejspíš píše od tam).
Ono IA-64 taky byl krok vedle, protože vsadili na VLIW a ukázalo se, že to pro roli, v níž se PC/serverové procesory používají, není vhodné. Možná kdyby tehdy udělali novou konvenční sadu jako je ARMv8 a udělali ji pro konvenční out-of-order procesory, tak to mělo větší úspěch (v serverech alespoň). Pořád by asi byl problém, že by nebyla konkurence a tedy by nebyl drajv.
že na takové blbečky vůbec reaguješ ... obdivuji tvoji trpělivost, klobouk dolů ... tohle je typická ukázka fanatika slabého duchem ... ty teorie o setrvačnosti mají taky jednu slabinu ... ... aby vůbec vznikla, musí jí předcházet nějaká energie, postavení, a není nekonečná ... všude možně se tři roky píše o Intelu jako o "setrvačníku" a pořád běží ... setrvačnost není perpetum mobile, občas musíš potáhnout, přidat, problém nastane, když se pomyslný stroj zastaví, pak je té energie potřeba mnohem víc ...u Intelu stačí málo ... stačí, aby se počátkem roku domluvili na outsourcingu, nebo se povede rozjet 7nm na full kapacity a při převaze Intelu (finanční, technické a materiálové zázemí, personál) se stroj AMD zastaví, u něj totiž zatím žádná ta setrvačnost není, pořád akcelerují, to by se jim ale muselo dařit až do stavu řekněme 55:45 v jejich prospěch ...
@JO
v principu v tom co pisete mate pravdu. Pro AMD bude as stezejni jak dopadne Zen4 vuci AlderLake. Do te doby jsou nastartovani vyborne. Pokud se jim podari urvat aspon nejakou remizu, tak bych to s AMD uz tak cerne nevidel. Ono pak po tech 5+ let co tlaci na pilu, ziskavaji trzni podily, podstatne lepsi jmeno, atd., tak jim to taky postupne dava nejaky druh setrvacnosti, se kterym pojedou pak dal. Stezejni bude, aby se jim i 2022 podarilo byt minmlane podobne technicky na tom, jako Intel/NV a mit hlavne dostatek vyrobnich kapacit i pristi rok.
S tím, že Intel není ani zdaleka v koncích, bych souhlasil.
Ale s tím AMD to opravdu nevypadá špatně. A nejde jen o tržní cenu, která je vysoká a význam má, jak je vidět teď na té "koupi" Xilinxu. Bez vysoké tržní ceny by k takovémuto obchodu nemohlo dojít.
Ale když se oprostíme od tržní ceny, tak roste i "hodnota" společnosti v pravém slova smyslu, tedy vlastní jmění (rozdíl mezi majetkem a dluhy). Za poslední rok tato hodnota narostla o více než třetinu.
"ak já nevím, ale tohle nezdravá společnost nedělá, že?"
.. tohle neni vubec definice zdrave/nezdrave spolecnosti. Uplne opomijite dominantni a jeste dominantnejsi v minulosti, postaveni Intelu na X86 trhu. Tohle jsou aspekty, proti kterym je AMD stale mala ryba, ktera porad nema v principu jeste sanci Intel nejak "vazne" ohrozit. To ze je neco u Intelu vnitrne v neporadku je celkem zrejme. Indicije tady mluvi jasnou reci. To ze to prekryje balikem penez, ze sveho postaveni a "setrvacnosti trhu", ktery stale ovlada, na tom nic nemeni.
Jinak Intel stale nema zvladnuty ani ten 10nm super fin/. Jde to videt hezky v tom, jak se zhorsi efektivita TL-U na 15W a nasledny propad vykonu. Takze s vyroky o tom, ze "mel problemy"..ha ha..tohle je hodne optimisticky pohled.
Ale to je AMD. Takhle to slejvali vždycky. A pak je vtipné, když se tu příznivci AMD začnou navážet do Intelu, jak mlží a lže. Přitom jeho informování o tom, co prodává a za kolik, je mnohonásobně lepší. Intel narovinu řekne, že mu prodej v jednom segmentu serverových čipů klesl meziročně o 47 %. AMD tak maximálně přizná, že prodej grafik meziročně klesl. Neoddělí grafiky a procesory, neoddělí notebooky a desktopy, prostě mlží, jak to jen jde.
Vykašlete se na to, že někdo podceňuje Intel a využijte toho, že díku tomu podceňování má levné akcie. Já jsem dneska se ziskem prodal část akcií Fordu, co jsem nakoupil v březnu při panice a hned jsem za ně přikoupil akcie Intelu, jakožto společnosti, která mi aktuálně přijde jednak podhodnocená, ale taky daleko méně riziková, než zmíněný Ford.
Háček je v tom, že hustota tranzistorů je u toho 12nm procesu GF cca 3x menší, než u 7nm procesu TSMC. Tedy ten osmijádrový čiplet, který má na 7nm procesu 74 mm2 by měl cca 200 mm2. A když k tomu připočtete ten I/O čip, jste daleko za 300 mm2 křemíku, což je... dost.
Případně, kdyby backportovali Renoir, tak jsme na ploše přes 400 mm2.
Tedy opět nic ekonomicky výhodného.
Problém je v tom, co příznivci AMD neradi slyší, a to je fakt, že čipy AMD mají daleko více tranzistorů, než čipy Intelu. A tak Intel dokáže na svém 14nm procesu narvat 10 jader + grafiku do menšího čipu, než AMD 8 jader bez grafiky.
Nechapu, co je na te otazce nerozumneho.
Absurdni je spis ta vase "otazka". :-D
Navic si nemyslim, ze by momentalne mel nekdo z nich nejak vyrazne navrch, neni to ani NV, ani AMD - lze si vybrat od obou. A NV spravne odpovida tim, ze uvede dalsi produkty jako primou konkurenci pro konkretni produkty AMD. Takze naopak, myslim si, ze to delaji velmi dobre.
Navic si asi neuvedomujete, kolik tyto firmy stoji vyvoj novych architektur, ktere opravdu nerostou na stromech...a nekdo to zaplatit musi. Tim spis, kdyz ma AMD jen 20% trhu, tak cim vic vydela, tim lepe pro nej. A stejne tak NV, nikdo z nich neni pod takovym tlakem, aby museli radikalne zlevnovat. A pokud se vam ty ceny nelibi, tak je vase svate pravo nekoupit. :-)
Já netvrdím, že s AMD je to špatné. Jen si s radostí kopu do místního AMD stáda, které pod výsledky Intelu firmu div nepotápělo a nepředpovídalo jí brzký konec...
A co se týká těch akcií a nákupů skrze ně, i tohle se může velice snadno obrátit proti AMD. Stačí nějaký skandáleček s fixlováním a účetními podvody, a akcionáři je sežerou zaživa. A že takových už bylo.
Vaše otázka není tak nerozumná, ale odpověď na ní má úplně jinou rovinu. Kdyby neexistovaly žádné antimonopolní úřady, tak má samozřejmě smysl při nástupu konkurence zlevnit, nejlépe pod výrobní náklady konkurence (které jsou vyšší, díky menšímu objemu výroby) a tím konkurenci zničit.
Ovšem v reálném prostředí s antimonopolními úřady je to jinak. Jestliže mám 80 % trhu a kvůli konkurenci bych zlevnil o 20 %, znamenalo by to, že i kdybych získal trh úplně celý, nezískám nejenže ani o korunu víc, ale hodně ztratím, protože sice získám na tržbách stejně peněz, ale musím vyrobit o čtvrtinu více výrobků, takže mám vyšší náklady. A to nemluvím o tom, že takové zlevnění mi samozřejmě nezvedle podíl na trhu z 80 na 100, ale spíše jen o pár procent.
Je to nejlepší popis hodnoty společnosti jaký existuje. Je no názor obrovského množství akcionářů. Lidí co té společnosti svěřují svoje peníze.
To o čem diskutujeme je výroční zpráva společnosti a ne finanční analýza. Tahle zpráva má za cíl právě takové akcionáře přilákat. Ujasněte si prosím nejdříve pojmy něž tohle vypustíte z hlavy.
DedekHrib:
Vidíte, tak jsme to pochopili všichni stejně jako leppard. Ale už to chápu, vy myslíte, že mají uvést lepší produkty, aby je donutili zlevnit. Ale to je vlastně totéž. Lepší produkt bude výrobně dražší produkt. Když Intel bude donucen prodávat Rocket Lake místo Comet Lake za stejnou cenu, bude ho to výrobně stát více, tedy to bude mít stejný efekt, jako kdyby Comet Lake zlevnil.
Asi si fakt nerozumime...a cim by si v teto situaci pomohla?
Ma nove produkty na trhu? Ma.....
Ma je konkurenceschopne? Ma.....
Bude mit novejsi produkty lepsi? Urcite ano....ale musi je nedriv navrhnout /naklady/, vyrobit /naklady/, promovat /naklady/ a nasledne prodat...takze jak pise nize RH, vsechno navic stoji penize...
A AMD jen tak nezlevni, ony ty nuzky mezi jejich naklady a vynosy nebudou az tak otevrene, aby mohli zlevnovat, v tomto pripade navic naprosto bezduvodne, protoze jejich nova GPU se zdaji hodne dobra.
Placate blbosti, sam byste se mel na to vyspat.
"Přežijí jenom ti co nejenom chtějí ale i dodávají nejlepší výrobky." - podle tohoto by mnoho vyrobcu uz davno neexistovalo.
Navic, nikde jsem nepsal, ze jejich cilem jsou srovnatelne vyrobky. Kazdy z nich dela max, co muze. A ze z toho ve stejnou dobu vyjdou srovnatelne produkty je naprosto normalni situace ve zdravem konkurencnim prostredi. Ze to vy nevidite, je vas problem nebo neznalost. Pokud ma nekdo z nich vyrazne lepsi nabidku, pak tim ten trh jen trpi, protoze zacnou zneuzivat jejich postaveni (vysoke ceny).
Ono to koneckoncu plati i obracene, pokud (dle vas) NV nema dostatecne vyhodne/nejlepsi produkty, pak to v tomto pripade plati i o AMD. Proste logika naruby... :-)
Vy jste opravdu úsměvný.
To co napíši není znevažování práce pana Olšana jehož články opravdu rád čtu. Tohle co pan Olšan vytvořil je zjednodušeně kompilát překladu citací z výroční zprávy AMD. Směšnost Vašich argumentů je v tom, když když se mi pokusíte odpovědět na moji otázku jakou hodnotu tedy podle Vám to AMD má na základě tohoto článku který vydáváte za finanční analýzou výroční zprávy pana Olšana?
Odpovězte mi prosím jakou hodnotu to AMD má.
Pokud mi nekdo jako vy rika, ze ziji v omylu, tak to jsem opravdu klidny. :-D
Nicmene duvody pro svoji (evidentni) nespokojenost s cenotvorbou vaseho oblibeneho vyrobce, byste mel hledat jinde, nez u jeho konkurenta. Jednak je to az detinsky naivni/hloupe, a druhak to svedci jen o jedinem, ze potrebujete dostudovat zaklady marketingu. Doporucuji Kotlera, je to ctive a vystacite si s nim hodne dlouho. Zjistite, ze to neni tak cernobile, jak se to tady snazite popisovat.
Musim souhlasit s GoGem, na vas nema cenu vubec reagovat, je to jen ztrata casu. Priste uz takovou chybu neudelam. Preji pekny zbytek dne. ;-)
"Nvidia by získala to, že by donutila lepšími výrobky AMD zase snížit cenu (jak tomu bylo i v minulosti). "
Pokud by Nvidie měla lepší výrobky, může je prodávat dráže - segmentace trhu a AMD zlevňovat nemusí.
AMD k zlevnění donutí pouze tak, že nabídně lepší produkt za srovnatelné peníze. Vhledem k tomu, že lepší produkt může prodat dráž, přijde o zisk.
Stále není zodpovězená otázka "Co si představujete, že by tím Nvidie získala?", tedy její motivace něco takového udělat.
hřibku, tím chceš naznačit co? Že ty jsi ten neomylný a všeznalý a kdo má jiný názor, pohled na věc, je hlupák? Od tebe téměř klasika ... ty to ale nechápeš, nerozumíš "řeči jiného kmene" ... máš dogma, toho se držíš ... (ohníčky, digitální izolace a mnoho dalších perel) ... tebe že nebaví slovíčkaření? Nic jiné totiž neděláš ...Ta tvoje doporučení už lezou na nervy nejen mě. Ty jsi takový klasický teoretik ... možná hodně čteš, ale skoro ničemu nerozumíš a není boha, abys to někdy přiznal ... už ti to tady psal Holeček ... jak by sis to asi představoval? Nvidia vydá lepší ... to znamená co, víc shaderů, víc paměti? Tím pádem vyšší cena, jak to donutí amd cenu snížit? Nebo nvidia vydá lepší ... víc shaderů víc paměti stejná cena? To řeže větev sama pod svými "slabšími" výrobky, musí taky s ceno udolů ... blábolíš o marketingu ... bože
Teoreticky ano, ale myslím, že zrovna v tomto případě by to také nemělo moc smysl. AMD má další příjem z CPU a profi sféry, takže "vyhladovění" by se jen tak nepovedlo a vzhledem k nedostatku výrobních kapacit by to pro AMD nebyla taková rána, protože by vyráběla něco jiného ziskového.