Výsledky AMD: Q4 nesplnilo očekávání, velmi slabé Q1. Za rok 2018 utržilo 6,5 miliardy $

30. 1. 2019

Sdílet

 Autor: Redakce
AMD oznámilo finanční výsledky za Q4 2018 a celý rok. V čtvrtém kvartále tržby mírně zaostaly, velké zklamání je ale prognóza: tržby v Q1 budou velmi nízko.

Předevčírem jsme tu probírali lehce pikantní hospodářské výsledky Intelu za Q4 roku 2018 a také celý jeho průběh, a nyní už sezóna účetních uzávěrek přinesla i výsledky AMD. Stejně jako Intelu a Nvidie zdá se na firmu čekají problémy spojené se zhoršenou ekonomickou situací, a zřejmě také ještě dozvuky kryptotěžební horečky z roku 2017. V případě AMD se ovšem projeví hlavně až letos v Q1.  

Tržby v Q4 skončily hůř, než se čekalo

Po třetím kvartálu, kdy firma oznámila problémy s přebytečnými zásobami grafických karet po bublině kryptoměn, uváděla prognózu, dle níž měly tržby v Q4 být 1,45 miliardy dolarů, plus minus 50 milionů. Do tohoto rozsahu se firma nakonec trefila, ale nikoliv do jeho středu. Firma oznámila za Q4 2018 tržby jen 1,419 miliardy $, takže lze říct, že mírně zaostala. Akciové trhy očekávaly naopak mírné překonání středu prognózy, v průměru analytici předvídali tržby 1,47 miliardy. Reálné tržby představují 6% nárůst proti tržbám ve stejném období loňského roku (Q4 2017).

Z této tržby mělo AMD hrubou marži 38 % a získalo celkem 38 milionu dolarů čistého zisku. To rozpočítáno dělá 4 centy na jednu akcii (při nestandardním non-GAAP účtování 8 centů, což pro změnu bylo dle očekávání).

Finanční výsledky AMD za Q4 2018, srovnání s Q3 2018 a meziročně s Q4 2017

Horší prodeje APU pro konzole, Epyc moc nepřidal

Odkud tyto výsledky pramenily? Nižší tržby než v Q3 byly jak je zvykem dány ze značné části sezónními snížením prodejů semi-custom APU pro konzole. Jejich odbyt vrcholí v Q2 a Q3, aby byly konzole připravené pro podzimní a vánoční prodeje. Divize Enterprise, Embedded and Semi-Custom utržila 433 milionů (proti 715 milionům v Q3), což je stejné jako před rokem. A zaznamenala provozní ztrátu 6 milionů dolarů. Podle AMD se snížily tržby z konzolí proti loňskému Q4, ale vykompenzovaly to prodeje procesorů Epyc pro servery, které jsou účtovány ve stejné divizi. Jak je ale vidět, celkové příjmy z nich nemohly být příliš vysoké (maximum bych si tipl tak 100–150 milionů a možná méně), i když AMD uvádí, že tržby z nich se údajně proti Q3 zdvojnásobily.

Firmu tak táhla divize Computing and Graphics, tedy procesory a GPU pro osobní počítače. Zde firma zaznamenala nárůst tržeb jak proti Q3 (o 5 %), tak proti Q4 loni (o 9 %). Tržba byla 986 milionů dolarů, z čehož byl vytvořen provozní zisk 115 milionů. Divize Computing and Graphics jinak rostla už osmý kvartál v řadě, tedy v podstatě od vydání Ryzenů v Q1 2017. Zlepšení vydobyly procesory Ryzen a údajně (v menší míře nejspíš) také GPU Radeon Instinct na bázi Vegy 20. Průměrná prodejní cena procesorů se údajně zlepšila a počet prodaných kusů byl proti stavu v roce 2017prý vyšší o víc jak 50 %. U GPU ale klesly prodeje, ovšem není sděleno o kolik.

Nicméně z těchto výsledků je vidět, že AMD nevytěžilo žádný masivní nárůst prodejů procesorů/APU z problémů s nedostupností a předražeností čipů Intel. Ty se omezovaly na retailový trh, který ale tvoří jen malé procento celého trhu, zatímco OEM segment (tedy prodeje výrobcům sestav) si Intel ohlídal. Bonusové prodeje, které AMD v retailu z této příležitosti získalo, asi jen vykryly pokles prodeje Radeonů.

Celý rok 2018: těsně pod 6,5 miliardami dolarů

Zároveň s Q4 jsou uzavřeny i výsledky za celý rok 2018. V tom AMD skončilo s tržbami 6,475 miliardy dolarů, což je o 23 % lepší než 5,25 miliardy v roce 2017. Ovšem optimistická očekávání asi myslela na víc. Průměrná hrubá marže dosáhla 38 %, díky čemuž byla firma bezpečně zisková, dosáhla čistý zisk 337 milionu dolarů (32 centů na jednu akcii). Jde o nejvyšší zisk za posledních sedm let, z nichž jich pravda většina byla silně ztrátová. AMD mimochodem také zredukovalo dluh o 171 milionu dolarů (na 1,528 miliardy $) a skončilo s hotovostí 1,16 miliardy dolarů.

Výsledky AMD za rok 2018 a srovnání s rokem 2017

Výhled je pro Q1 o dost horší…

Na začátku bylo zmíněno, že AMD se nevyhnuly problémy přičítané oslabující ekonomice mimo jiné v Číně. Ačkoliv AMD téměř splnilo v Q4, tyto potíže se plně projeví v probíhajícím Q1 2019. AMD totiž předvídá docela nízké tržby: jen 1,25 miliardy s tolerancí 50 milionů nahoru/dolů. To by byl nejhorší výsledek od Q2 2017 a finanční trhy očekávaly mnohem lepších 1,47 miliardy. Ačkoliv se hrubá marže může zlepšit (dle non-GAAP metodiky je uvedeno 41 %, ale to by asi v GAAP mohlo být opět jen 38 % dle čísel v Q4), patrně to při této úrovni tržeb nebude stačit na zaplacení všech fixních nákladů, takže bude čtvrtletí pravděpodobně ztrátové. Důvodem takto nízké tržby je jednak opět typická sezónnost prodejů, ale také pokračující špatné prodeje GPU způsobené tím, že je v prodejní síti na skladech přebytečná zásoba předtím expedovaných Radeonů, které je třeba nejdřív doprodat. Podle AMD klesnou vedle toho v q1 meziročně prodeje APU pro konzole, zatímco Ryzeny, Epycy a GPU pro datacentra mají stoupnout.

Výhled AMD na hospodaření v Q1 2019 a prognóza pro celý rok 2019

V dalších obdobích by se nicméně měla situace zlepšit (patrně by se tedy už mohlo podařit ony skladové zásoby „dojet“). AMD totiž očekává, že za celý rok 2019 by se mu měly tržby zlepšit, a to o „vyšší jednociferné procento“, což je kód pro 7–9 %. To by dávalo tržby od 6,93 do 7,06 miliardy dolarů. Ovšem v tuto chvíli jde asi o opatrnou prognózu, takže nakonec by výsledek mohl být lepší. Pokud se ovšem nerozhoří nějaké velké makroekonomické problémy.

… akcie ale reagovaly růstem

Ačkoliv mírné zaostání za plánovanými/očekávanými tržbami je špatná zpráva a značně negativní je také výhled na Q1 2019, reakce akciových trhů na tyto výsledky paradoxně nebyla panická. Akcie nespadly jako po Q3 2018, ale naopak rostly. Ačkoliv během dne před oznámením ztratily 4,61 %, po zveřejnění výsledků ale posílily v after hours o 9,09 %, z 19,25 na 21,0 $. Uvidíme ovšem, zda se trend třeba neobrátí, až dnes začne standardní obchodní fáze.

bitcoin školení listopad 24

Nechvalně známá dohoda WSA s GlobalFoundries znovu vyjednána

Spolu s výsledky bylo oznámeno také vyjednání nové podoby dohody Waffer Supply Agreement, která je základem smluvních závazků AMD vůči GlobalFoundries jako dodavateli čipů. V minulosti mělo AMD kvůli zhoršování svého tržního postavení (a někdy celé ekonomiky) mnohokrát problémy odebrat tolik čipů, kolik bylo dojednáno, a muselo platit pokuty. Loni ovšem pro změnu GlobalFoundries zrušilo svou 7nm a následující technologii, takže změna vztahu byla vynucená z jeho strany.

Křemíkový wafer s testovacími čipy (ilustrační foto: GlobalFoundries)

Podle nových podmínek bude GlobalFoundries nadále strategickým partnerem pro 12nm proces a všechny starší. Dodatek smlouvy stanovuje určité závazky AMD k odběru waferů na těchto technologiích od roku 2019 do roku 2021 a ceny za ně. Ovšem důležité je, že AMD získalo volnost vyrábět čipy na 7nm a novější technologii u koho chce a nemusí za to GlobalFoundries platit žádné kompenzace, ať už jednorázové nebo podle vyrobeného objemu. Toto by mělo AMD finančně pomoci, protože podle předchozí revize dohody z roku 2016 mělo za čipy vyrobené u TSMC platit. Ale nevíme, kolik se zavázalo kupovat 12/14nm čipů a zda se pro něj v budoucnosti nestane problémem tato část dohody. AMD mívá na různé patálie smůlu...