"Nicméně z těchto výsledků je vidět, že AMD nevytěžilo žádný masivní nárůst prodejů procesorů/APU z problémů s nedostupností a předražeností čipů Intel."
.. tohle je dost zavadejici formulace, protoze zalezi, co se mysli pojmem "masivni".
Prodeje grafik sli do kytek i u AMD podobne jako u NV. Podle nekterych analyz, 80% prijmu divize tvori Ryzeny a 20% jen grafiky. Ryzeny nejen vykompenzovali propad grafik, ale i dokonce zvysili obrat.
Takže když vykáže ztrátu nVidia je Turing FAIL, ale když vykáže ztrátu AMD tak je to vpořádku a podle některých i dobře. To jsou mi věci. A nebo že by měl zase Crha pravdu s tím, že je trh nasycen a tudíž se blíží kríza, deflace a možná i recese.
Každopádně, pokud ztrátu vykazuje i AMD, tak lze říci, že Turingem to není. Já odhaduji krizi na konec roku 2019. Jak se bude rozpadat EU, tak nebudou peníze na nic. A oni se i ti doktoři rádi z bavor vráti do čr.
Jestli si pamatuju tak GlobalFoundries a ta blbá smlouva má definitivně skončit 2021/2022 bez poplatků ani jiných dalších smluv, kvůli té oně 7nm. Ta 7nm technologie byla dohodnuta a v případě, že by nebyla připravena tak GlobalFoundries by platilo AMD. Takhle udělali kompromis a zkrátili tu dohodu. Jinak jak je to vlastně s tim podílem AMD v GlobalFoundries? To se ho definitivně vzdaly či jak to bylo?
problém AMD je, že ani druhou generaci Ryzenu nedostalo do "herních" tesco sestav a ani shitbooky s AMD pořád nejsou. Když jsem se koukal, co bych v ceně 10-15K pořídil do kanclu, tak prostě intel a ještě dostanu optane cache. AMD má jednu předraženou nabídku. Když chci shitbook, tak tam krom intelu nic neni. Nemluvě o tom, že 99% modelů jede na starých CPU, protože intel nový nedodal.
Na druhou stranu do stanic na kompilování už vybíráme jen mezi Threadripperem a Epycem.
Vy trošku zaměňujete princip a realitu. Princip je vymyšlený dobře. Budou vyrábět na levném procesu tu část, u které není potřeba nějaký závratný výkon a na dražším procesu pak tu část, která je výkonově kritická. Problémem je ale realita. A realita říká, že osmijádrový procesor vyrobený tímto způsobem zabírá 133 mm2 na levném procesu a 78 mm2 na drahém procesu. A tímhle dosud nevydaným chtějí konkurovat soupeři, který totéž vyrábí na cca 126 mm2 (174 mm2 - část, co zabírá integrovaná grafika) na starém procesu.
Až tohle pochopíte, možná pochopíte, proč ty finanční výsledky AMD jsou stále nic moc, zatímco konkurence, která by měla být pod tlakem, když už skoro dva roky je drcena výrazně levnějšími Ryzeny, je vysmátá a trhá jeden rekord zisku za druhým.
Ano, je to v tom intervalu, ale z aobvyklých okolností to firma stanoví tak, aby se trefila do toho středu nebo aby byla kousíček nad. Takže když je to v spodní části rozsahu, tak to indikuje, že se něco zvrtlo a v menší míře to je zklamání (a myslím, že to tak finančáci berou, i když ti ještě operují se separátní prognózou analytiků, která obvykle čeká nějaké to překonání). Intel také byl v rozsahu, ale pod středem, a akcie to schytaly. A to měl o dost lepší prognózu na Q1.
Takže ten vývoj u AMD je trošku anomální - asi WS buď čekala ještě horší výsledky, nebo je bez ohledu na ty výsledky optimistická co do budoucnosti (víra v 7nm Epyc/Ryzen?)
Realita je jiná.
1. Intel má více továren, takže jeho výrobní prostředky mohou teoreticky vyrábět i monolity (které mají daleko větší chybovost výroby)
2. Intel určitě není vysmátý, protože jeho 14nm výroba je nyní vytížena na 100% kvůli neběžící 10nm výrobě
3. AMD naopak vyrábí levněji, protože "starý" 14nm proces je značně levnější, než nový 7nm proces, a ještě má všechny 7nm linky u TSMC vyhrazeny na výrobu ryzeních jader, tj. nemá žádná náklady promarněné příležitosti.
Ono se to myslím v půlce roku ukáže. Já tipuju, že AMD zahltí trh relativně levnými Ryzen 3000 CPU, kterých bude hodně i pro OEM partnery ( což byla dávná bolístka AMD a výhoda Intelu).
1) Tak ještě jednou pro vás s delším vedením. Intelácké osmijádro zabírá plochu 174 mm2, která je tvořena z cca 126 mm2 vlastním osmijádrem a cca 48 mm2 velkou integrovanou grafikou. Tedy pravděpodobnost defektu toho osmijádra by při stejném výrobním procesu měla být menší, než pravděpodobnost defektu toho 133 mm2 velkého i/o chipletu u AMD. Chyba v integrované grafice totiž nijak neomezuje možnost konkurovat Ryzenu bez grafiky.
Ale podle vás je pravděpodobnost chyby ve 126 mm2 monolitického Intelu větší, než pravděpodobnost chyby ve 133 mm2 + 78 mm2 čipletech od konkurence.
2) Vysmátost Intelu jsem vám podal ze dvou stran. Akcionáři jsou vysmátí, protože se zvyšuje zisk i dividendy, a zaměstnanci si také nemají na co stěžovat. A ano, vysmátí jsou právě proto, že ačkoliv se jim nepodařilo včas rozjet 10nm výrobu, tak přesto dosahují rekordních zisků. Nebo snad čekáte, že krize pro Intel dorazí až v okamžiku, kdy 10nm proces rozjede ve velkém?
3) Aby AMD vyrábělo levněji, musel by 14nm proces u GF být výrazně levnější, než 14nm proces u Intelu. A tomu vážně moc nevěřím. A to z několika důvodů. Jednak Intel ten proces provozuje už 5 let, kdežto GF jen 2 roky. A druhý důvod je objem produkce, který je u Intelu řádově vyšší. Tedy všechny náklady na vývoj toho procesu se rozpouštějí delší dobu ve výrazně vyšší produkci. Nenapadá mě důvod, proč by tedy měl být ten Intelácký proces dražší.
Optimismus v tom, že AMD zahltí trh levnými Ryzeny 3000 vám neberu, ale nesdílím ho. Naprosto ignorujete realitu, kdy a) nadpoloviční většinu trhu tvoří notebooky a za b) nadpoloviční velikost trhu desktopů tvoří firemní počítače s integrovanou grafikou.
Ostatně váš optimismus nesdílí ani samo AMD, když očekává za celý rok menší než 10% růst, což je dost málo na to, že by měly přijít na trh nejen nové Ryzeny, ale ode dna by se měl odrazit i trh grafických karet.
Vyšlo to hůř, než se čekalo, to je fatk. Proč šly akcie nahoru, je otázka. Co by jim mohlo pomoct, je 1) ta prognóza celoročního růstu. 2) AMD kleslo když Nvidia den předtím oznámila to manko půl miliardy v tržbách. Tj. v tu chvíli se asi začalo panikařit a lidi čekali, že nějakej podobnej průšvih nastane u AMD a pak se jim zdálo těch 1,2 miliardy za Q1 ještě ne tak zlých (což teda nesouhlasím, snad jen jeslti je to jednorázově kvůli GPU...). 3) Silný optimismus kvůli Zen2, ke kterému se vrátili po chvíli nejistoty z těch výsledků Nvidie...
Akcie AMD je dost nevyzpytatelná, takže určitě bych netvrdil, že to musí o něčem svědčit - v roce 2017 a 2018 několikrát padali z 14-15 $ na 9-10 $, například. Prostě tehdy byla nálada skeptická a teď zase optimistická, přitom reálná trajektorie a strategie firmy zůstává vesměs stejná. (Vlastně - investoři AMD nevěřili když Radeonům pomáhalo krypto, teď když je kocovina a těžba je mrtvá, tak paradoxně růžový brejle :)
"Vyšlo to hůř, než se čekalo, to je fatk"
.. to je pravda, ale porad se strefili do odhadu, byt do spodni casti. To ze financnici ocekavaji vic..to se tak nejak da ocekavat, ale smerodatny je odhad firmy. NV se sekla oproti tomu v prognoze o nejakych 15%..coz je teda co rict. To se hned tak nevidi.
"AMD kleslo když Nvidia den předtím oznámila"
.. AMD moc nekleslo, jak pisete. Staci kouknout na akcie...24.1. bylo na 19.80$ a 29.1. na 19.25$. Jinak souhlasim, ze asi nejvetsi vliv na snizeni mela korekce NV.
Co se tyce zbytku, tak souhlasim. Burza je silne spekulativni.
Intel asi nema cenu resit, ten ma svoje jiste a je tak zahackovany ve firemni a velke OEM sfere, ze mu je bezny uzivatel jako my vicemene ukradeny. Co se tyce NV, tak optimismus u AMD je asi dany lepsi diverzifikaci bussinesu, kde AMD ma 3 relativne nezavisle zdroje prijmu .. CPU, Konzole, Grafiky. NV je naproti tomu "odkazana" na grafiky, kde je momentalne solidni utlum. AMD tam nema moc co uz ztratit (vzhledem k vysledkum), kdez to NV ano.