Na recenzi máme tentokrát Lenovo IdeaPad Z50-75. Tento stroj zaujme slušnými parametry za nízkou cenu a dříme v něm procesor AMD FX-7500. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně neobvyklé CPU, rozhodli jsme se mu věnovat krátký test ještě před vydáním recenze notebooku.
AMD FX-7500 najdete i v notebooku za 11 tis. Kč (Lenovo IdeaPad Z50-75 bez OS)
AMD FX-7500: APU s deseti jádry
Co je pak AMD FX-7500 přesně zač? Jde o APU řady Kaveri se 4+6 jádry, jak tomu říká AMD. Konkrétně v čipu najdete čtyři jádra procesoru, tedy dva moduly architektury Steamroller, pracující maximálně na 3,3 GHz. Dále pak GPU s 384 stream procesory – integrovaný Radeon R7 tiká maximálně na 553 MHz a paměť má samozřejmě sdílenou s procesorem. V notebooku je dále i diskrétní grafika, která s tou integrovanou může spolupracovat v režimu CrossFireX.
I aktuální CPU-Z má trochu problémy s detekcí procesoru
AMD FX: co se stalo s prémiovou značkou (glosa)
Na začátek musím podotknout, že notebook, ve kterém jsem testoval tento procesor, není dnes vůbec terčem kritiky. A ostatně procesor také není špatný. Do čeho se ale opřu, je logika značení.
Není to tak dávno, co jsme začínali s procesory AMD A4, A6 a A8. Mohla to být analogie Core i3, i5 a i7. V duchu hesla „čím víc proužků, tím víc Adidas“ AMD nasadila vyšší číslovky, ačkoli jejich procesory řady A-series byly pomalejší než řada Core.
Po nějakém čase se ukázalo, že A4, A6 a A8 nestačí a musely přibýt (nejprve právě v notebooku) i procesory A10. Očividně některé čipy, které se ve svých noteboocích honosí sebevědomou nálepkou „AMD A10 – Elite Quad-Core“, jsou natolik výkonné, že se prostě mezi tři třídy nevejdou. Co na tom, že takové mobilní AMD A10 umí snadno prohrát i s leckerým Core i3.
Řada FX bývala to nejlepší co AMD umí nabídnout. Procesory jako FX-57 nebo FX-62 se ve své době prodávaly za cenu přes 20 tis. Kč a uměly zamést i s Extreme Edition od Intelu. S nástupem čipů Bulldozer a jeho pokračovatelů byla značka FX oživena v desktopu, kde označuje tu výkonnější rodinu čipů AMD.
Nyní jde AMD ještě níž a kdysi slavnou nálepku FX najdete i na notebooku, který má v sobě 19W APU s výkonem dost pod oním AMD A10-5750M. Nastává zhruba podobná situace jako byste si koupili v obchodě 15,6" notebook za 11 999 Kč s Core i7 Extreme Edition, přičemž ono X-kové Core i7 by stavělo na čipu Bay Trail. AMD FX-7500 není špatný čip, ale nenaleťte na přehnaně líbivé značení.
Pojďme se podívat na pár testů:
Testy CPU: video a hudba
Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.
x264 benchmark HD 3.0
x264 benchmark testuje výkon procesoru při převodu videa v rozlišení 720p s použitím kodeku x264.
x264 FHD benchmark v1.0.1 64-bit
FHD benchmark také používá bezplatný x264, počítá už s 64bitovými systémy a má příjemnější rozhraní. Benchmark si můžete v připraveném vlákně v našem diskuzním fóru.
Převod WAV do MP3: LameEnc 3.99
Dva rozměrné stereo WAV (jeden 201MB, 16-bit/44 kHz, druhý 327MB 24-bit/96 kHz (L. v. Beethoven, Sonate 32 z 2L) jsou převáděny do formátu MP3.Použita je poslední stabilní verze LameEnc, VBR a kvalita extreme. LameEnc využívá instrukční sady MMX, SSE a SSE2.
Testy CPU: fotografie a rendering
Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.
Zoner Photo Studio 15 64-bit
V populárním editoru fotografií, Zoner Photo Studiu ve verzi 15, jsem dávkou upravoval padesát 8Mpx fotografií s kompresí JPEG 99. Použil jsem čtyři filtry:
- Upravit barvy (automatický kontrast)
- Automaticky vylepšit
- Odstranit šum
- Pokročilá změna rozlišení (1024 × 768 px)
Automatické zálohování obrázků jsem vypnul.
Cinebench R11.5 64-bit
Starší verze benchmarku výkonu v Cinema 4D. Výsledek při renderingu na jediném jádru uvádíme spíše jako teoretickou zajímavost.
Nově měříme vše i v Cinebenchi R15 (níže).
Cinebench R15 64-bit
Testy CPU: šifrování a komprese
Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.
TrueCrypt 7.1a
Testy pochází z integrovaného benchmarku (Tools, Benchmark), velikost bufferu nastavena na 500 MB. Výsledek je průměr šifrování a dešifrování, započítáváme průměrnou rychlost všech osmi dílčích testů.
WinRAR 4.20 64-bit
Používám zabudovaný benchmark (ALT + B) se zapnutou volbou multithreading.
Výkon grafiky, průměr, závěr
Radeon R7: výkon IGP
Vzhledem k tomu, že jde o APU, neměl bych zanedbávat ani výkon integrované grafiky. V notebooku jsem vynutil použití úsporné grafiky a projel jsem testy 3DMarku 11, který by měl poměrně spolehlivě reflektovat možnosti grafiky:
Mějte na paměti, že v notebooku bylo k APU párováno 8 GB dvoukanálových pamětí DDR3 na 1600 MHz a v případě použití jednokanálové nebo pomalejší RAM bude výsledek o dost nižší.
Průměr
Na závěr přikládám graf průměrného výkonu:
Průměrný výkon je počítán z výsledků benchmarků Cinebench R11.5 64-bit (xCPU), x264 BenchMark HD v3.0, WinRAR 4.20 64-bit, Truecrypt 7.1a, Lame Encoder a Zoner Photo Studio 15 64-bit.
Shrnutí, hodnocení
Sice jsem naměřil i spotřebu notebooku, provozní vlastnosti si ale nechávám až na recenzi. Jak si procesor vedl?
Začnu tím nejhorším, tedy značením. AMD se snaží o pořádný zmatek a používá své zajeté prémiové značky i v nižších segmentech. To může spoustu lidí zmást, protože i přes zařazení do třídy FX je FX-7500 pomalejším čipem, a předhoní ho bez problému i generaci staré AMD A10 z vlastní stáje. Nicméně...
...musíme brát v potaz, že jde o APU s velmi nízkým TDP. Spotřeba CPU a GPU do 19 W je úctyhodně nízká, a poměr výkon/watt tu tak vůbec není zlý. Hodně mě zajímá, jak dopadnou testy výdrže notebooku. Navíc jde o velmi levný čip, který najdeme i v notebooku za 11 999 Kč.
AMD FX-7500 není výkonnostním extrémem, ale svou práci zastane dobře
Grafická karta má očekávatelný výkon – rozhodně vyšší než konkurenční HD Graphics 4400, ale zase nic, z čeho by se vám zatočila hlava. Nezapomínejme, že u AMD má propustnost pamětí typicky větší dopad na výkon než u Intelu. Jde o slušnou integrovanou grafiku na dané TDP.
Takže sečteno a podtrženo – AMD FX-7500 je bez problému použitelný čip na nepříliš náročné využití. Nízká spotřeba a nízká cena vám výrazně vylepší perspektivu. Na integrovaném Radeonu si zahrajete slušnou řádku her. Výrazným zoubkem na kráse je tak asi jen opulentní a zavádějící zařazení do třídy FX-series.