jj, nebyt uspesne diverzifikace portfolia (kterou nekteri "odbornici" tak zpochybnovali), tak by byli celkem v haji. Ale cisla jsou dana a na tohle se nikdo ptat nebude... :-)
"Nevypadá to tedy, že by se tržby procesorů Ryzen vracely na předchozí výšiny a také to nevypadá na nějaké enormní skoky v tržbách za procesory Epyc."
A co Threadrippery?
Nová řada postavená na ZEN 4 by měla vyjít v Q3.
Asi to bude koncem Q3 a nebo to je tak malý trh, že to s čísli nehne?
x86 končí, nikdo x86 už nechce, to je ten důvod.
Serverové ARM CPU nabízí u největšiho cloud providera AWS poloviční cenu za odebraný výkon. A ten výkon je na jedno vlákno díky vyššímu IPC vyšší. x86 musí vypínat SMT, ale pak ztrácí 20% MT výkonu. Serverový ARM CPU si AWS vyrábí samo u TSMC a třeba 5nm 64-jádrový ARM Gravtion 3 měli půl roku před 5nm AMD EPYC - špičkový 5nm proces měli dřív než AMD protože sama TSMC má v investice v ARM star upech (jako třeba bývalá Anapurna Labs než ji koupil AWS). Takže AWS si za pár dolarů koupí licenci na serverový ARM CPU a za cenu křemíku si to nechá sám vyrobit u TSMC, tedy celková cena za CPU může být cca $500 USD a může se vysmát ofiko nabídce AMD Epycu za 10 000 USD. AMD je pak nucena jít s cenou dolu nebo AWS objedná víc svých levných ARM CPU (což stejně dělá a do tří let bude mít ARM 50% serverů v AWS).
Jinými slovy naprostá většina zákazníků přechází na ARM protože stojí polovinu toho co x86 a nikdo nechce zbytečně vyhazovat peníze z vokna. Intelu a AMD klesají příjmy protože pod tlakem ARM CPU musí dodávat hodně pod cenou na kterou byly zvyklí z doby monopolu x86 v serverch.
Intelu a AMD hrozí krach pokud nepřejdou na ARM/RISC-V.
Nicméně v serverech nemá AMD moc pokles tržeb, jako spíš absenci růstu. Drastický pokles tržeb/prodejů a jádro těch problémů jsou klient CPU, Ryzeny.
Já jsem známý pesimista co se týká AMD, ale ty výsledky opravdu nevypadají vůbec dobře ani optikou ortodoxního optimisty:
Servery klesly o 11%, což rozhodně nevypadá, že by AMD nestíhalo dodávat 5nm Zen 4 Epycy a byl nedostatek 5nm waferů pro GPU a desktop Ryzeny a tím držet ceny nahoře.
A to není rozhodně všechno, protože celková čísla jsou pořád velmi strašidelná a AMD se potácí na hranici nulových výdělků. A to v situaci kdy ani ještě krize nezačala a největší nástup ARMů v serverech teprve přijde za rok za dva.
.............................................. Q2 2023 .............. Q2 2022 .........Y/Y
Revenue ($M)...........................$5,359...................$6,550..........Down 18%
Gross profit ($M).......................$2,443..................$3,028..........Down 19%
Gross margin.................................46%......................46%.........Flat
Operating expenses ($M)............$2,471..................$2,508..........Down 1%
Operating income (loss) ($M).........$(20).....................$526..........Down 104%
Operating margin..............................0%.......................8%..........Down 8 ppts
Net income (loss) ($M).....................$27......................$447..........Down 94%
Earnings (loss) per share...............$0.02....................$0.27..........Down 93%
Já bych se akcií AMD radši rychle zbavil.
PS: A nejen AMD, ale Intelu a většiny IT firem. Naopak Apple a Amazon by nemuseli klesnout tak moc. Qualcomm s novýma CPU Oryon by taky mohl být dobrá volba pokud to bude pecka.
2. 8. 2023, 21:00 editováno autorem komentáře
Ano, takto to potvrdila Su. Ale koukal jsem na historii prodejů v mindfactory. No. Pokles tam byl. Ale časově nesedí s finančními výsledky.
A hlavně nechápu jak divize může být ve ztrátě i když prodává tisíce kusů měsíčně. A to jsou čísla jen z jednoho eshopu.
Nevím kolik trhu mají v OEM?
Notebooky budou mnohem větší trh než desktop? A hlavně tam bude větší prodleva mezi prodejem AMD a koupí zákazníkem.
Jestli to neni treba tim, ze se ceka, az vyjde nova generace Zen4/Zen4c serveru v pristim(?) kvartalu.
Dalsi aspekt bude asi celkove stagnujici trh se servery vhledem k vseobecne ekonomicke situaci. Takze z toho pohledu bych rekl, ze je to spis uspech AMD, nez neuspech.
Ano, historicky vzato je velký úspěch, že AMD je na nule. Normálně totiž většinu existence trávilo v dluzích potácením se těsně před krachem. Kvalita managementu AMD v podání Lisy Su opět ukazuje, že mají v plánu se vrátit zpět k historickým tradicím za Ruize a Meyera :D
No moc dlouho jim ten "geniální" plán se zrušením ARM K12 a sosáním peněz z monopolního x86 nevydržel, když všichni největší serverový hráči Amazon, Microsoft a Google přehodil výhybku na ARM servery. Manažerka z IBM Lisa Su teď na to čučí jak puk.
Jim Keller se dnes musí válet smíchy po zemi jak rychle se dostavila karma zdarma :D
"AMD je na nule"
Zkuste se do toho článku podívat a zaměřte se na tu zmínku o GAAP versus non-GAAP číslech a čím jsou ovlivněná/co znamenají. A aby nedalo práci hledat kontexty, tady:
"Nicméně je to podobně jako teď u Intelu ovlivněno i různými jednorázovými vlivy spojenými asi ještě s akvizicí Xilinxu. V non-GAAP číslech, která jsou uváděna pro ilustraci a nejsou v nich takovéto věci zahrnovány, totiž firma měla čistý zisk 948 milionů $ (58 centů na akcii)."
Teda pokud jste ji náhodou minul a není to tak, že jenom záměrně plácáte nesmysly ve snaze oblbnout... no nevím koho po pravdě. Občas mám pocit, že někteří lidi si od překrucování v komentářích na webech slibují, že změní i realitu.
3. 8. 2023, 17:30 editováno autorem komentáře
Já se primárně dívám na GAAP protože to je finanční standard, který eliminuje manipulace.
Závěry typu: non-GAAP má reálnější čísla protože GAAP byl ovlivněn asi ještě akvizicí Xilinxu. Asi, možná, kdyby ... tak hergot buď to je Xilinxem nebo není. A pokud to Xilinxem je, tak jak můžou započítat jeho zisky, ale náklady vymazat? To prostě smrdí. Od té doby co AMD začala s buybackem svých vlastních akcií (což bylo v minulosti nelegální) tak si nemyslím o vedení AMD nic dobrého. Nesmyslně předražené AM5 desky a absence 16GB 7600 mne v tom jenom utvrzuje.
Ale ani těch 948 mega zisku dle non-GAAP není nic moc na to, že Intel je v serverech v nejhorší situaci za posledních 12 let a AMD prodává obrovské množství o třídu lepších 5nm serverových CPU. To ale brzy skončí. Příští rok uvede Intel 144-jádrový Sierra Forrest, ještě letos Nvidia začne dodávat 144-jádrový 4nm ARM Grace, koncem roku by měla vyjít i 192-jádrový ARM Ampere Siryn na 5nm, pak nový Graviton 4 od AWS nejspíš na 3nm, nový ARM superpočítač od Fujitsu ..... to budou pro AMD o hoooodně těžší časy než má teď a opět se budou motat v červených číslech a prosit Kellera aby se vrátil dokončit vývoj K12.
TR nikoho nezajima, je to ve vsem krom ST horsi jak EPYC a kdo chce nejlepsi ST, koupi si Raptor Lake.
Co se tyce datacenter, tak AMD musi nejdriv donutit vyrobce serveru typu DELL, aby nabizeli neco nezkriplenyho. Az najede vyroba MI300 a Bergamo, prodeje se zlepsi, ale uprime receno, dokud budou firmy v setricim rezimu, zadny servery nakupovat nebudou
Firmy řeší dilema:
1) stejný výkon, ale o 50% levnější náklady na server s ARM
2) stejný výkon, ale o 10% levnější náklady na server s x86 AMD EPYC
3) stejný výkon, ale za plnou cenu s x86 Intel.
Copak si asi firma vybere?
Všechny Linuxové věci od webserveru až po databáze už roky běží na ARMu úplně bez problémů, takže TCO ovlivňuje čistě platba za HW/cloud. A tam vyhrává 1) ARM na celé čáře.
Proto ARM raketově roste v serverech zatímco AMD klesají prodeje a marže úplně stejně jako Intelu. Už je čas aby se x86 odebralo do křemíkového nebe. Jak je přece psáno v Elektronické bibli: „Vlak bude pobývat s větrákem. Itanium bude pobývat s x86.“
ARM roste téměř výhradně jen v Číně, a to ze zcela zřejmých důvodů banu na technologie ze strany USA.
A co se TCO týká, já to vidím následovně: ARM = Linux, nikoli Windows (emulace nedává smysl). A tam bude problém s reálným server hardwarem (ECC RAM, podpora řadičů, síťovek apod.) ale hlavně tam neběží spousta zásadního softwaru, jakým je např. MS SQL server. Ten je omezen na x64 platformu a ačkoli je třeba MariaDB nebo PostgreSQL docela slušný konkurent, není to totéž. Kromě toho potřebuješ někoho, kdo se o to bude starat, a ten bude stát více, než běžný Winadmin.
A na takový nabušený server CPU si může koupit každý jarda licenci a nechat si to za cenu křemíku vyrábět přímo od TSMC = serverové CPU za pár kaček. A to se chystá SME a SME2 instrukce pro násobení matic, což posune výkon ve FPU o jeden řád nahoru. Naprostej masakr jak x86 zaostává co se týká moderních instrukcí do budoucna.
AMD klesají příjmy protože si největší výrobci začínají vyrábět vlastní mnohem lepší serverové CPU na licenčním ARMu. A protože AMD udělala "chytré" rozhodnutí a zrušila svůj ARM K12, tak má smolíka a nejspíš půjde do hrobu společně s x86. Což je vidět na klesajících financích.
Hasta la vista, x86.