Odpovídáte na názor k článku AMD hlásí výsledky za Q2 2023. Sice není ve ztrátě, ale tržby mu už čtvrtý kvartál stále stagnují. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
x86 končí, nikdo x86 už nechce, to je ten důvod.
Serverové ARM CPU nabízí u největšiho cloud providera AWS poloviční cenu za odebraný výkon. A ten výkon je na jedno vlákno díky vyššímu IPC vyšší. x86 musí vypínat SMT, ale pak ztrácí 20% MT výkonu. Serverový ARM CPU si AWS vyrábí samo u TSMC a třeba 5nm 64-jádrový ARM Gravtion 3 měli půl roku před 5nm AMD EPYC - špičkový 5nm proces měli dřív než AMD protože sama TSMC má v investice v ARM star upech (jako třeba bývalá Anapurna Labs než ji koupil AWS). Takže AWS si za pár dolarů koupí licenci na serverový ARM CPU a za cenu křemíku si to nechá sám vyrobit u TSMC, tedy celková cena za CPU může být cca $500 USD a může se vysmát ofiko nabídce AMD Epycu za 10 000 USD. AMD je pak nucena jít s cenou dolu nebo AWS objedná víc svých levných ARM CPU (což stejně dělá a do tří let bude mít ARM 50% serverů v AWS).
Jinými slovy naprostá většina zákazníků přechází na ARM protože stojí polovinu toho co x86 a nikdo nechce zbytečně vyhazovat peníze z vokna. Intelu a AMD klesají příjmy protože pod tlakem ARM CPU musí dodávat hodně pod cenou na kterou byly zvyklí z doby monopolu x86 v serverch.
Intelu a AMD hrozí krach pokud nepřejdou na ARM/RISC-V.