x86 končí, nikdo x86 už nechce, to je ten důvod.
Serverové ARM CPU nabízí u největšiho cloud providera AWS poloviční cenu za odebraný výkon. A ten výkon je na jedno vlákno díky vyššímu IPC vyšší. x86 musí vypínat SMT, ale pak ztrácí 20% MT výkonu. Serverový ARM CPU si AWS vyrábí samo u TSMC a třeba 5nm 64-jádrový ARM Gravtion 3 měli půl roku před 5nm AMD EPYC - špičkový 5nm proces měli dřív než AMD protože sama TSMC má v investice v ARM star upech (jako třeba bývalá Anapurna Labs než ji koupil AWS). Takže AWS si za pár dolarů koupí licenci na serverový ARM CPU a za cenu křemíku si to nechá sám vyrobit u TSMC, tedy celková cena za CPU může být cca $500 USD a může se vysmát ofiko nabídce AMD Epycu za 10 000 USD. AMD je pak nucena jít s cenou dolu nebo AWS objedná víc svých levných ARM CPU (což stejně dělá a do tří let bude mít ARM 50% serverů v AWS).
Jinými slovy naprostá většina zákazníků přechází na ARM protože stojí polovinu toho co x86 a nikdo nechce zbytečně vyhazovat peníze z vokna. Intelu a AMD klesají příjmy protože pod tlakem ARM CPU musí dodávat hodně pod cenou na kterou byly zvyklí z doby monopolu x86 v serverch.
Intelu a AMD hrozí krach pokud nepřejdou na ARM/RISC-V.
Já jsem známý pesimista co se týká AMD, ale ty výsledky opravdu nevypadají vůbec dobře ani optikou ortodoxního optimisty:
Servery klesly o 11%, což rozhodně nevypadá, že by AMD nestíhalo dodávat 5nm Zen 4 Epycy a byl nedostatek 5nm waferů pro GPU a desktop Ryzeny a tím držet ceny nahoře.
A to není rozhodně všechno, protože celková čísla jsou pořád velmi strašidelná a AMD se potácí na hranici nulových výdělků. A to v situaci kdy ani ještě krize nezačala a největší nástup ARMů v serverech teprve přijde za rok za dva.
.............................................. Q2 2023 .............. Q2 2022 .........Y/Y
Revenue ($M)...........................$5,359...................$6,550..........Down 18%
Gross profit ($M).......................$2,443..................$3,028..........Down 19%
Gross margin.................................46%......................46%.........Flat
Operating expenses ($M)............$2,471..................$2,508..........Down 1%
Operating income (loss) ($M).........$(20).....................$526..........Down 104%
Operating margin..............................0%.......................8%..........Down 8 ppts
Net income (loss) ($M).....................$27......................$447..........Down 94%
Earnings (loss) per share...............$0.02....................$0.27..........Down 93%
Já bych se akcií AMD radši rychle zbavil.
PS: A nejen AMD, ale Intelu a většiny IT firem. Naopak Apple a Amazon by nemuseli klesnout tak moc. Qualcomm s novýma CPU Oryon by taky mohl být dobrá volba pokud to bude pecka.
2. 8. 2023, 21:00 editováno autorem komentáře
Ano, takto to potvrdila Su. Ale koukal jsem na historii prodejů v mindfactory. No. Pokles tam byl. Ale časově nesedí s finančními výsledky.
A hlavně nechápu jak divize může být ve ztrátě i když prodává tisíce kusů měsíčně. A to jsou čísla jen z jednoho eshopu.
Nevím kolik trhu mají v OEM?
Notebooky budou mnohem větší trh než desktop? A hlavně tam bude větší prodleva mezi prodejem AMD a koupí zákazníkem.
Ano, historicky vzato je velký úspěch, že AMD je na nule. Normálně totiž většinu existence trávilo v dluzích potácením se těsně před krachem. Kvalita managementu AMD v podání Lisy Su opět ukazuje, že mají v plánu se vrátit zpět k historickým tradicím za Ruize a Meyera :D
No moc dlouho jim ten "geniální" plán se zrušením ARM K12 a sosáním peněz z monopolního x86 nevydržel, když všichni největší serverový hráči Amazon, Microsoft a Google přehodil výhybku na ARM servery. Manažerka z IBM Lisa Su teď na to čučí jak puk.
Jim Keller se dnes musí válet smíchy po zemi jak rychle se dostavila karma zdarma :D
"AMD je na nule"
Zkuste se do toho článku podívat a zaměřte se na tu zmínku o GAAP versus non-GAAP číslech a čím jsou ovlivněná/co znamenají. A aby nedalo práci hledat kontexty, tady:
"Nicméně je to podobně jako teď u Intelu ovlivněno i různými jednorázovými vlivy spojenými asi ještě s akvizicí Xilinxu. V non-GAAP číslech, která jsou uváděna pro ilustraci a nejsou v nich takovéto věci zahrnovány, totiž firma měla čistý zisk 948 milionů $ (58 centů na akcii)."
Teda pokud jste ji náhodou minul a není to tak, že jenom záměrně plácáte nesmysly ve snaze oblbnout... no nevím koho po pravdě. Občas mám pocit, že někteří lidi si od překrucování v komentářích na webech slibují, že změní i realitu.
3. 8. 2023, 17:30 editováno autorem komentáře
Já se primárně dívám na GAAP protože to je finanční standard, který eliminuje manipulace.
Závěry typu: non-GAAP má reálnější čísla protože GAAP byl ovlivněn asi ještě akvizicí Xilinxu. Asi, možná, kdyby ... tak hergot buď to je Xilinxem nebo není. A pokud to Xilinxem je, tak jak můžou započítat jeho zisky, ale náklady vymazat? To prostě smrdí. Od té doby co AMD začala s buybackem svých vlastních akcií (což bylo v minulosti nelegální) tak si nemyslím o vedení AMD nic dobrého. Nesmyslně předražené AM5 desky a absence 16GB 7600 mne v tom jenom utvrzuje.
Ale ani těch 948 mega zisku dle non-GAAP není nic moc na to, že Intel je v serverech v nejhorší situaci za posledních 12 let a AMD prodává obrovské množství o třídu lepších 5nm serverových CPU. To ale brzy skončí. Příští rok uvede Intel 144-jádrový Sierra Forrest, ještě letos Nvidia začne dodávat 144-jádrový 4nm ARM Grace, koncem roku by měla vyjít i 192-jádrový ARM Ampere Siryn na 5nm, pak nový Graviton 4 od AWS nejspíš na 3nm, nový ARM superpočítač od Fujitsu ..... to budou pro AMD o hoooodně těžší časy než má teď a opět se budou motat v červených číslech a prosit Kellera aby se vrátil dokončit vývoj K12.
TR nikoho nezajima, je to ve vsem krom ST horsi jak EPYC a kdo chce nejlepsi ST, koupi si Raptor Lake.
Co se tyce datacenter, tak AMD musi nejdriv donutit vyrobce serveru typu DELL, aby nabizeli neco nezkriplenyho. Az najede vyroba MI300 a Bergamo, prodeje se zlepsi, ale uprime receno, dokud budou firmy v setricim rezimu, zadny servery nakupovat nebudou
Všechny Linuxové věci od webserveru až po databáze už roky běží na ARMu úplně bez problémů, takže TCO ovlivňuje čistě platba za HW/cloud. A tam vyhrává 1) ARM na celé čáře.
Proto ARM raketově roste v serverech zatímco AMD klesají prodeje a marže úplně stejně jako Intelu. Už je čas aby se x86 odebralo do křemíkového nebe. Jak je přece psáno v Elektronické bibli: „Vlak bude pobývat s větrákem. Itanium bude pobývat s x86.“
ARM roste téměř výhradně jen v Číně, a to ze zcela zřejmých důvodů banu na technologie ze strany USA.
A co se TCO týká, já to vidím následovně: ARM = Linux, nikoli Windows (emulace nedává smysl). A tam bude problém s reálným server hardwarem (ECC RAM, podpora řadičů, síťovek apod.) ale hlavně tam neběží spousta zásadního softwaru, jakým je např. MS SQL server. Ten je omezen na x64 platformu a ačkoli je třeba MariaDB nebo PostgreSQL docela slušný konkurent, není to totéž. Kromě toho potřebuješ někoho, kdo se o to bude starat, a ten bude stát více, než běžný Winadmin.