Je to dvanáct let, co IBM Roadrunner jako první prolomil hranici jednoho PFLOPS (peta). Dnes se již připravují superpočítače se výkonem o tři řády vyšším. Intel na příští rok připravuje Auroru s výkonem přesně jeden EFLOPS (exa), americké ministerstvo energetiky za mašinu zaplatí 500 milionů dolarů. AMD pro stejnou instituci připravuje Frontier s výkonem 1,5 EFLOPS. Taktéž přijde příští rok a bude stát 600 milionů. Oba ale o dva roky později trumfne superpočítač El Capitan. Společnosti AMD, Cray a Hewlett Packard Enterprise tento týden oznámily, že jimi stavěný El Capitan ve špičce nabídne hrubý výkon 2 EFLOPS. Opět jej financuje ministerstvo energetiky, které na něj vyhradilo 600 milionů dolarů. Sloužit bude Národní laboratoři Lawrence Livermora, Národní laboratoři Los Alamos a Národní laboratoři Sandia, které se zabývají bezpečností jaderných technologií. Superpočítač by měl od roku 2023 simulovat a předpovídat stárnutí jaderného arzenálu, možná rizika s tím související a také pomáhat s vývojem nových materiálů.
Nové Epycy a Radeony Instinct
Hardwarové detaily v tuto chvíli ještě neznáme. AMD ale potvrdilo, že využije chystané procesory Epyc s označením Genoa, které již budou využívat jádra Zen 4. Aktuálně se přitom finišuje třetí generace, která bude pohánět superpočítač Frontier.
Na každý procesor pak připadnou čtyři grafické čipy Radeon Instinct, u nichž nejspíš také půjde až o přespříští generaci. V souvislosti s tou nadcházející se totiž mluví o využití paměti HBM2, ale AMD v El Capitanu pravděpodobně nasadí již HBM3 (mluví o ní jako o příští generaci HBM). CPU a GPU propojí třetí generace rozhraní Infinity, přes kterou se oba obvody dorozumívají a sdílejí paměť. Software pak bude postaven na vylepšené platformě ROCm. Superpočítač fyzicky postavení HPE a jeho dceřinka Cray. Využijí přitom její architektury, tedy nodů Shasta, úložišť ClusterStor a propojení Slingshot.
Vstup do první ligy
El Capitan bude desetkrát rychlejší než současný nejvýkonnější superpočítač IBM Summit. Či z jiné perspektivy – nabídne výkon dvou set nejlepších superpočítačů dneška dle žebříčku TOP500. Prestižních soubojů o trůn se přitom AMD dlouho nezúčastnilo. Mezi zmíněnými dvěma stovkami superpočítačů jsou čipy od AMD použity jen v jednom. Jde o francouzský Joliot-Curie Rome s výkonem 6,7 TFLOPS, v němž najdeme cca 2300 procesorů Rome Epyc 7H12. Celkově mu patří 59. příčka.
Žebříčku z velké části dominuje Intel, ale dva nejvýkonnější superpočítače světa využívají procesory IBM Power a výpočetní karty Nvidia Volta. Třetí místo patří čínskému TaihuLight s RISCovým procesorem Sunway SW26010. Ve druhé stovce najdeme i superpočítače s procesory Sparc64 nebo ARMovými čipy od Fujitsu a Marvellu.