Mne tohle taky zajímalo či zajímá, jako čerstvého vlastníka 3700X (před tím i7-6700). Celkem poctivě jsem se pídil po informacích souvisejících s 1,5V, 7nm procesem a elektromigrací a v zásadě nic vyloženě alarmujícího jsem nenašel. Ano, mvladar má pravdu, že po různých OC fórech lze najít zmínky o tom, že procesory, často hnané na krev (takty, teplota), mohou po letech takového provozu vykazovat jisté známky degradace, např. že už neboostují "jako za mlada". A docela chápu, že to může vzbuzovat otázky, když se něco takového děje u staršího (+/- 14nm) procesu, tak co to udělá u procesu polovičního a při 1,5V (+ vysoké teploty). Podle toho, co jsem se porůznu dočetl, je elektromigrace zcela legitimní problém a čím menší proces, tím je to horší. Samozřejmě existují cesty, jak tento problém minimalizovat. Například použití jiných materiálů - místo mědi se na cesty použije kobalt, má sice horší vodivost, ale řádově menší problém s elektromigrací (a mám pocit, že právě řešení použití kobaltu byla jedna z mnoha příčin zpoždění intelího 10nm procesu). Dále třeba metodika, kdy při návrhu obvodů na 7nm se použijí modifikované či trochu jiné přístupy než u 14nm, právě s ohledem na problémy, které mohou být menším procesem zdůrazněny. Z hlediska odolnosti 7nm vůči 1,5V by toto napětí mělo být bezpečné, pokud se bavíme o možnosti napěťového průrazu. U nejhoršího 7nm procesu je průrazné napětí cca 2,9V, u 7nm EUV cca 4,8V.
Také bych řekl, že AMD (počítám ve spolupráci s výrobcem čipů) prováděl nějaké zrychlené (aging) testy/simulace, na jejichž základě říká, že to napětí je s tímto procesem v pořádku. Ovšem jestli mají pravdu nebo ne, se ukáže až časem. Na druhou stranu, když Intel je schopen bez uzardění nadále prodávat uhnívající Apollo Lake, klidně i AMD může zparchantět, kdo ví? ;)
Prosím, nechtějte po mne, z čeho vycházím a kde jsem co četl - bylo toho poměrně dost a odkazy si fakt neukládám. Nejsem návrhář čipů, má interpretace přečteného může být zavádějící, prostě to berte jako další subjektivní kamínek do mozaiky.