Svět nedávno obletěla zpráva, že investiční společnost Mubala z Abu Dabí si koupila větší množství akcií AMD za celkovou sumu 622 milionů USD (což pokrylo jednu z příšerných ztrát z jednoho z prvních čtvrtletí). Od této investice se věci pro AMD kupodivu nezlepšily, spíše naopak, alespoň právě na trhu akcií. Cena akcie AMD klesla o další dolary.
Šéf AMD, Hector Ruiz, se celou situaci snažil uklidnit a vysvětlit a řekl, že je potřeba počkat, než jeden nebo dva kvartály, než se věci pozitivně projeví. Analytik Rajnish Arora z IDC naopak upozornil, že v USA přichází recese, která IT zasahuje jako první.
Hlavním problémem AMD jsou však skutečnosti, že už dlouhodoběji nezvládá plně konkurovat Intelu a také má (logicky) potíže s cash flow kvůli koupi ATI. Arora z IDC i Ruiz se poté vyjádřili ve smyslu, že AMD má dobré technologie a výzkum/vývoj na to, aby se udrželo a dále vytvářelo tlak na Intel, Ruiz řekl, že investice z arabského světa pak pomůže tyto technologie realizovat.
Pak se ale Hector Ruiz pustil trochu na tenký led:
„Když se podíváte na posledních pět let a podíváte se na hlavní technologické inovace, každá z nich přišla od AMD, žádná od Intelu“
„Řekl bych, že v tomto ohledu se nás snaží Intel dohnat.“
„Intel pokračuje ve zneužování svého monopolu, a to je důvod, proč po něm vlády a regulační úřady stále půjdou. “
Evropská unie a Jižní Korea letos Intel za praktiky údajně využívající monopolu už stíhaly. Arora k tomu řekl, že velmi agresivní cenová politika Intelu snížila marže AMD a podílela se na finančních problémech, které se projevily po koupi ATI.
AMD má stále problémy s tržním podílem, v segmentu serverů drží jen 15 %. V roce 2006 přitom zaznamenala úspěch uzavřením smlouvy s Dellem, spolupráce však nefunguje tak, jak si AMD asi představovala.
AMD však regionálně roste v serverech, celosvětově v desktopu a mobilním segmentu trhu (v obou ale pomalu), spolupracuje s IBM a HP, a tak to další analytik IDC Oman Shibab končí slovy: „Musí toho hodně udělat“.
Zdroj: GulfNews