Včera se začaly prodávat Radeony RX 7900 XT a RX 7900 XTX, první modely nové generace grafických karet od AMD s architekturou RDNA 3. AMD jejich parametry oznámilo víc než před měsícem začátkem listopadu, kdy také sdělilo jejich parametry. Došlo ale k ne zrovna obvyklému jevu. Firma před vydáním pozměnila dříve oznámené specifikace, a to u levnější z obou karet, Radeonu RX 7900 XT.
Zatímco u Radeonu RX 7900 XTX se podle všeho nic nezměnilo, AMD někdy před vydáním přehodnotilo parametry Radeonu RX 7900 XT, tedy levnějšího modelu za 899 $ (u nás teď začíná někde kolem 27 tisíc Kč). Jde o změnu jen v jedné věci – spotřebě. TDP neboli celková spotřeba grafické karty u Radeonu RX 7900 XT nakonec není 300 W, ale podle aktuálního znění webu firmy 315 W.
Je to navýšení o 5 %, které ovšem kazí doteď „kulatou“ spotřebu, s níž se dalo mluvit o tom, že tato grafika (ne už ale RX 7900 XTX) nevybočuje z dřívějších norem. 300 W dlouho bývalo jakýmsi stropem pro normální grafiky. V praxi dalších 15 W není tak moc, karta ale podle recenzí opravdu vykazuje spotřebu někde kolem této hodnoty, takže změna již nabyla účinnosti. Navýšení spotřeby asi nebylo nutné provádět v BIOSu grafik, ale stačilo ho ošetřit v ovladačích.
Tato změna byla zřejmě udělána proto, aby karta byla schopná udržet pod herní zátěží o něco vyšší takty. Respektive, možná nejde o to, že by frekvence díky tomu byly vyšší, než bylo plánováno původně, ale o to, že toto navýšení TDP bylo nutné, aby GPU v reálu neběželo pod původně plánovanými specifikacemi. Je možné, že originálně zamýšlené TDP se ukázalo být příliš omezující, nebo AMD zjistilo, že kvůli výtěžnosti potřebuje použít o kapku vyšší napětí a navýšení spotřeby provedlo proto.
Kromě TDP se totiž žádné další parametry nezměnily, takt je stále uváděný stejný (Game Clock 2,0 GHz, boost 2,4 GHz) a uváděný teoretický výkon ve výpočtech s přesností FP32 je také beze změn (52 TFLOPS). Pravda, nějaká drobnější změna by se mohla schovat do zaokrouhlení, vzhledem k tomu, že nejsou uvedené takty přímo v MHz.
Doufejme, že u dalších modelů AMD už nafukování TDP potřebovat nebude, raději bychom viděli opak (snižování spotřeb). To ovšem platí i pro konkurenční grafiky Nvidie a ostatně i procesory – jak AMD, tak konkurence.
Zdroje: VideoCardz, AMD