AMD má prý uvést architekturu Steamroller ještě letos – v Opteronech?

2. 4. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

V posledních letech se u AMD nové produkty spíše chronicky odkládaly a nejsme zvyklí, že by se naopak něco na trhu objevilo dříve, než bylo v plánu. Proto je překvapivé, že s taková zvěst začala šířit okolo nové procesorové architektury Steamroller. O té již od veletrhu CES 2013 víme, že by se díky APU Kaveri mohla objevit ještě letos. V prezentaci určené investorům však nyní AMD naznačuje, že by se Steamroller letos mohl objevit i v serverových Opteronech.

V slajdu s titulem „AMD Opteron Technology“ předvádí AMD již známý vývojový graf architektur Bulldozer až Excavator. U Steamrolleru však přidalo do očí bijící popisek 2013. Z toho by se dalo usuzovat, že tato architektura letos dorazí do procesorů Opteron, nicméně problém s tímto slajdem je, že neukazuje žádné konkrétní produkty. A informace, které byly k dispozici doposud, naopak hovoří o tom, že AMD zůstane u stávajících Opteronů architektury Piledriver přinejmenším do roku 2014.

Slajd AMD z prezentace pro investory

Někteří komentátoři proto varují, že nahrazení Opteronů řady 6300, 4300 a 3300 pravděpodobně uspíšeno nebylo, a AMD tímto slajdem nic podobného ani neslibuje. Místo toho by snad mohlo mít na srdci, že na nová architektura není ve skutečnosti opožděná, ačkoliv se v serverech zatím neobjeví.

Server Bright Side Of News* ovšem nabízí ještě jednu možnost. AMD by zde totiž nemuselo mít na mysli Opterony pro tradiční serverovou platformu (sockety G34 a C32), v které má Piledriver kralovat do roku 2014. Místo toho by mohlo představit novou platformu pro levnější servery (či mikroservery), založenou právě na APU Kaveri. U té by uvedení letos mohlo být reálné a používala by buď socket FM2 (či FM2+ nebo FM3), nebo snad i provedení BGA – zejména šlo-li by o procesor pro mikroservery.

 

Na této úvaze něco skutečně je. To, že AMD nasadí svá APU pro socket FM2 i do serverů, dlouhodobě tvrdí například server SemiAccurate. AMD již tyto čipy (generace Trinity) nasadilo ve sféře profesionální grafiky, a když může být APU zváno FirePro, proč by se rovnou nemohlo jmenovat Opteron. Nešlo by o žádnou revoluci, již dnes produkuje Intel Xeony založené na platformě LGA 1155 a AMD pro změnu Opterony na desktopové platformě AM3+.

Slajd AMD z prezentace pro investory

bitcoin školení listopad 24

Jistý problém by mohl být u ECC, Trinity totiž tyto paměti nepodporuje. Opteron pro socket FM2 by se tedy asi musel obejít bez ní. Podpora pro paměti ECC předpokládá existenci paměťového řadiče s 72bitovými kanály, což sice AMD může do čipu Kaveri přidat, zřejmě by však kvůli potřebě kontaktů navíc nebylo možné zajistit kompatibilitu se socketem FM2. AMD by teoreticky mohlo tento problém obejít použitím speciálního pouzdra (ECC by například mohly podporovat čipy BGA), pochybuji však, že by firma přistoupila k tak komplikovanému řešení. Pravděpodobnější je, že serverový hardware bude kvůli úspoře velmi blízký tomu desktopovému.

Zdroj: Bright Side Of News*