AMD mělo za rok 2016 ztrátu půl miliardy $. Krotí naděje, vzdor Zenu letos nečeká zisk

1. 2. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce
AMD se v roce 2016 povedlo zlepšit tržby z grafických karet, stále ale bylo ztrátové. Zda se po řetězu restrukturalizací letos díky Ryzenu a novým grafikám skutečně „vrátí“, to zatím stále není jasné.

V sérii zpráv o hospodářských výsledcích jsme již minulý týden stihli probrat, jak se dařilo Intelu, největšímu polovodičovému výrobci. AMD, jeho procesorový konkurent a dvojka na trhu GPU vyhlásil výsledky až včera, 31. ledna. Stejně jako u Intelu je na nich zajímavé nejen to jak firma hospodařila loni, ale také prognóza na nadcházející období, jelikož se od AMD letos čekají poměrně velké změny jak v oblasti CPU, tak v grafikách.

Q4 2016: propad tržeb

Vraťme se nejdřív pro kontext do října, kdy za třetí čtvrtletí roku (Q3 2016) AMD vyhlásilo tržby ve výši 1,307 miliardy dolarů. To byl výsledek lepší, než se očekávalo. Zároveň ale firma sdělila, že ve vánočním čtvrtém kvartále se jí bude dařit hůř a tržby mají být zhruba o 18 % horší (s danou tolerancí 1,033 až 1,111 miliardy).

Finální číslo oznámené včera je nakonec o něco lepší. Firmě se podařilo dosáhnout o něco výš než na střed svého odhadu, ale propadu se nevyhnula. Obrat za čtvrtý kvartál dosáhl jen 1,106 miliardy dolarů, což znamená, že se mezikvartálně zhoršil o 15,4 %, a to přesto, že měl 14 týdnů místo obvyklých 13. Firma měla za toto období provozní ztrátu 3 miliony a čistou ztrátu 51 milionů, což znamená 6 centů na akcii.

Rok 2016 byl lepší než ten loňský

Po sečtení všech čtyř kvartálů tím pádem pro AMD za rok 2016 vychází obrat 4,27 miliardy dolarů, což je určité zlepšení proti 3,99 miliardy za rok 2015, firma si polepšila o 7 %. Stále je ale ve ztrátě téměř půl miliardy dolarů (přesně 497 milionů, 60 centů na akcii). V roce 2015 byla ztráta ještě větší, 660 milionů.

Hospodářské výsledky AMD za čtvrtý kvartál a celý rok 2016 Hospodářské výsledky AMD za čtvrtý kvartál a celý rok 2016. Non-GAAP výsledky jsou jen orientační, rozhodující jsou GAAP čísla

Hrubá marže zprůměrovaná za celý rok činila jen 23 procent, přičemž AMD uvádí, že stejně jako ztrátu má tento výsledek do značné míry na svědomí srážka způsobená dohodou WSA s výrobním partnerem GlobalFoundries. Ta byla zaúčtována v Q3 ve výši 340 milionů dolarů, nicméně jen 100 milionů z toho bylo v hotových penězích, zbytek AMD splatilo opcí na své akcie. Po skončení roku má firma hotovostní rezervu 1,264 miliardy dolarů. Ta je na dobré úrovni díky prodeji akcií v třetím kvartále, částečně použitém i na splacení dluhu. Jeho celková výše činí teď na konci Q4 2016 1,435 miliardy dolarů – před rokem přitom úhrnem šlo o 2,24 miliardy (a také s horším úrokem a dřívější splatností).

Kolik nesou počítače a kolik konzole

U AMD je docela dobré sledovat, jak si vedou jednotlivé divize. V posledních letech došlo totiž k velkým změnám v tom, co firmě přináší peníze. Původní byznys okolo procesorů, APU a grafických karet Radeon ztratil hodně se svých prodejů, dříve se obratem pohybujících nad jednou miliardou za kvartál. Kolem poloviny tržeb je nyní dosahováno prodejem čipů pro herní konzole.

Právě divize Enterprise, Embedded and Semi-Custom, jejímž hlavním příjmem jsou konzolová APU pro PlayStation 4 a Xbox One, je hlavním strůjcem zmenšení tržeb v Q4 2016. Její obrat klesl proti Q3 o vysokých 39 %. Je to tím, že výrobci se na vánoční prodeje zásobí předem, takže v Q4 jsou naopak dodávky nižší. Z 832 milionů dolarů se tržby svezly na jen 506 milionů dolarů. Sezónní výkyv ve výrobě konzolí tedy stojí za 300 milionovým výpadkem v celkovém obratu. Tato divize měla provozní zisk 47 milionů, proti 163 milionům v předchozím kvartále.

amd_embedded_apu_rady_g_carrizo_stoney_ridge_02Divize Computing and Graphics, pod níž spadají běžné procesory a grafiky pro spotřebitelský trh, si naopak poměrně výrazně polepšila a tentokrát se dostala nad úroveň tržeb z konzolí. Její obrat stoupl mezi-čtvrtletně o 27 % (a proti loňsku o 28 %), ze 472 milionů na 600 milionů. Zde tedy vánoční doba zafungovala, podle AMD se lépe prodávaly jak CPU, tak grafické karty. Podle podrobností z tiskové zprávy se ale snížila průměrná cena prodávaných procesorů. U grafik se však zlepšila díky zřejmě větším prodejům profesionálních a mobilních GPU. Celkově ale tato divize vykázala provozní ztrátu 21 milionů dolarů (na níž je pozitivní alespoň to, že je nižší než v Q3, kdy činila 66 milionů).

Při spočítání celého roku ovšem tržby z konzolí dominují a tvoří více než polovinu obratu firmy. Celkově dělají 2,305 miliardy dolarů s provozním ziskem 283 milionů, zatímco PC procesory a grafiky utržily celkem 1,967 miliardy dolarů s provozní ztrátou 238 milionů. Oba segmenty meziročně rostly – PC o 9 %, konzole (respektive divize Enterprise, Embedded and Semi-Custom) o 5,4 %.

Rok 2017 – očekávání jsou zatím velmi opatrná

Pro nový rok zatím AMD nabízí jen opatrný výhled. V prvním kvartále má přijít propad tržeb kvůli sezónně menším prodejům procesorů a grafik – mělo by přijít o 11 % s tolerancí plus minus tři procentní body. Obrat by tak měl být 951–1017 milionů dolarů, se středem na 984 milionech. V poslední době AMD odhady trošku podhodnocuje, takže pokud bude mít štěstí, může se reálně dotáhnout k jedné miliardě nebo těsně nad tuto hranici.

bitcoin_skoleni

Ačkoliv letošek by měl znamenat pro AMD značné zlepšení situace, pokud se naplní naděje vkládané do procesorové architektury Zen, zatím je na celý rok prognóza spíš opatrná. Tržby se mají proti roku 2016 zvýšit, ale není uvedeno žádné konkrétní číslo. Marže je očekávána vyšší a snad by měl být dosažen čistý zisk, ovšem ne regulérní. AMD zatím ziskovost očekává jen pokud by se nepočítaly některé jednorázové či transformační náklady (dle tzv. „non-GAAP“ metodiky). To znamená, že skutečný čistý zisk zatím na rok 2017 neslibuje. Zda z toho soudit, že firma toho od ZenuGPU Vega zas tak moc nečeká, nebo je to jen opatrnost, to teď těžko říct.

amd-zen-december-2016-update_final-for-distribution-page-022