Vlákno názorů k článku AMD mění memy ve skutečnost. Výkon Zenu 5 se zlepší s budoucími aktualizacemi Windows od Pavka - Ryzeny 9000 mají v linuxu výrazně vyšší výkon....

  • 25. 8. 2024 9:17

    Pavka

    Ryzeny 9000 mají v linuxu výrazně vyšší výkon. Ve Windows 11 jsou z nějakého důvodu pomalé. Počítám, že to nebude mít jedinou příčinu. Ovšem je těžko říci, co z toho je bug Windows a co úmysl Microsoftu (nebo některých jeho programátorů).

    Sranda by byla, kdyby teď AMD začalo propagovat linux.

    25. 8. 2024, 09:17 editováno autorem komentáře

  • 25. 8. 2024 10:17

    Anonymní
    Anonymní

    Je to o dost složitější. Když člověk kouká na testy na Phoronixu, tak jsou to z většiny úplně jiné aplikace než se testují na Windows, i dost jiný charakter softwaru. A taky třeba ten Phoronix test suite se snad kompiluje ze zdrojáků, takže je to jiná situace, než když se spouští třeba tři roky stará binárka, která je "agnostická" (nebo optimalizovaná pro Intel...). Čili dost může dělat až ten software, ne OS. A i rozdíly ve výkonu OS (naměřené, když běží stejný software) nemusí úplně jednoznačně být způsobené tím, že jsou Windows pomalejší nebo "scheduler CPU" blbější, jak se často předpokládá. Windows toho obvykle dělají víc na pozadí (pod Linuxem typicky nebudete mít spuštěný antivir, například). O trošku horší výkon aplikace zase může být tím, že Windows můžou být víc vyladěné na responzivnost UI, aby se dalo dál pracovat, i když máte vysokou zátěž procesoru, protože jsou v prvé řadě mířené na klientské PC, zatímco Linux na server.

    Pokud jde o tenhle konkrétní případ té "opravy" predikce větvení, tak to nebude záměr určitě. Ale byl bych hodně opatrný i s "bugem". V médiích se to tak objevilo a nejmenovaná konkurence píše, že ve Windows "nefunguje korektně predikce větvení", ale to je IMHO nepochopení, hlavně protože ze začátku chyběla informace, o co vlastně jde.

    Predikce větvení v tom CPU samozřejmě normálně funguje, protože do té OS procesoru nekecá. Kdyby prediktor nefungoval, tak jde výkon do kolen tak, že by lidi, co se jim Zen 5 zdá jako fail, teprve koukali :)

    O co tady jde, je něco jiného: že pro Zen 5 (a ukazuje se, že Zen 3, Zen 4 taky) není úplně optimální ošetření chyb Spectre. Ten problém není o tom, že by špatně fungovala predikce větvení, týká se jenom toho, jakým způsobem OS řídí invalidaci obsahu těch BTB, což jsou cache používané prediktorem větvení. Pomáhají mu pracovat s vyšším výkonem a lepší přesností, ale tenhle "natrénovaný" stav prediktoru se dá zneužít k těm známým spekulativním útokům. Proto jak Linux, tak Windows při přepínání procesů a při přepínání mezi jádrem a běžícím procesem pošlou signál, aby se všechno z těch BTB vymazalo a začalo se s čistým listem. Po tomhle vymazání ale má prediktor chvíli horší výkon, než se zase "naučí". Nějaký výkon se při tom tedy vždycky kvůli té bezpečnosti ztrácí. MS se stejně jako vývojáři Linuxu snažili to nějak zmírnit, jak se dalo.

    Jenže to ošetření těch spekulativních útoků vznikalo v době prvního Zenu, Zenu 2 a nejspíš měl jako majoritní dodavatel větší důležitost Intel. A když kontrolovali, aby to moc neubližovala Ryzenům, tak to bylo testováno na o dost starších jádrech, tudíž to vyladění z tehdejší doby nemusí být dnes optimální.

    K čemu dochází teď, je že Microsoft vyvíjí/vyvinul alternativní codepath, který je vyladěný na to, aby měl co nejmenší propad výkonu na procesorech AMD, a bude se používat novějších CPU od AMD. To znamená, že je to nový kód, ne oprava bugu, trvá nějakou dobu to vyladit, aby to fungovalo co nejlíp, pak se to musí testovat, a opravit chyby. Je to dost důležitá věc, takže se to nedá moc uspěchat. Není bůhvíjak divné, že to chvíli trvá a že se do dostane do reálného nasazení pozdě. Při vývoji Linuxu některé změny taky nejsou schopné dostat se do mainline klidně roky.

  • 25. 8. 2024 11:42

    Sing

    "Windows můžou být víc vyladěné "
    Ne. Nemůžou.

    Pracoval jste někdy na obou systémem na stejném železe?
    Windows jsou pomalé jak v aplikacích tak v UI.
    M$ není schopen udělat ani control panel. Natož aby dělal nějaké optimalizace.

  • 25. 8. 2024 12:10

    Anonymní
    Anonymní

    To je zjednodušené vidění IMHO. Je OS, který míval/mívá problémy s tím, že GUI zadrhává až mrzne, když uživatel přesouvá z disku na disk obří soubor, protože to zabere paměť přes diskovou cache. Nebyly to Windows...Stejné ladění, které tohle způsobovalo, možná vzniklo proto, že v určitých benchmarcích díky tomu byl o 2% vyšší výkon...

  • 25. 8. 2024 13:10

    Sing

    Zjednodušené ano.
    Ale podložené desítkami let užívání všemožných OS.
    Win musí běžet na širokém HW a podporovat historické aplikace.
    Což jim jde. Ale že by měli optimální UI?
    To neplatí od Win95.

  • 25. 8. 2024 16:59

    Vlko ™

    Wow ...
    Ja už z doby keď som mal Intel mám vždy
    po čistej inštalácii manuálne vo Windowse vypnuté - Meltdown protection, Spectre protection a microcode update.

    Robil som to práve pre rýchlosť keďže sa písalo - Disable Spectre/Meltdown protection for a 4% performance boost.

    Takže aj teraz na Zen4ke už idem na plný plyn? (:

    Jednoducho na 3-kliknutia to ide cez program InSpectre (win10&win11)
    https://www.grc.com/inspectre.htm