AMD odhalilo plány CPU a grafik. Zen 2 až na 7nm procesu, GPU Navi také, Zen 3 je 7nm+

21. 5. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce

Minulé úterý pozdě večer pořádalo AMD „event“ (řečeno černou řečí PR oddělení) Financial Analyst Day 2017. Ten představil první grafiku s architekturou Vega, serverový Zen (procesory Epyc) a k tomu ještě šestnáctijádrové procesory Threadripper pro highendový desktop. Kvůli tomuto přehlcení jsme se pak v hardwarových zprávách během následujících dní ani nedostali k ještě jedné podstatné věci, kterou AMD odhalilo. A sice budoucím produktovým plánům pro různé oblasti, ke kterým se teď ještě honem vrátíme.  

Plán vývoje GPU: Navi na 7nm procesu, následující generace také

AMD na rozdíl od této akce před dvěma lety neukázalo úplně regulérní roadmapy s názvy připravovaných produktů, nicméně částečný pohled jsme dostali. Nejdetailnější plán paradoxně prozradilo ke grafikám, kde ani veřejně dostupná roadmapa dřív nebývala, nové architektury přicházely víceméně bez předchozího avíza. Následující slajd ukazuje celkem tři generace, na nichž se teď v AMD pracuje. První z nich je letošní Vega; zajímavé je, že AMD u této generace uvádí dva různé výrobní procesy: 14nm a 14nm+. Mainstreamová Vega 11 by podle tohoto tedy asi mohla být vyráběna na nějaké odlišné verzi procesu, možná optimalizovaném. Pokud tedy plus neznačí vylepšení na straně návrhu čipu, která mají kompenzovat absenci pokroku ve výrobním procesu (AMD tuto strategii označuje jako „Moore's Law Plus“, takže znaménko plus v označení technologie by teoreticky mohlo souviset s touto koncepcí). Za oním plusem by se také mohlo skrývat ve stylu letošní řady Polarisů RX 500 (tedy eventuální refresh Vegy s vyššími takty).

Po architektuře Vega mají následovat čipy Navi. O těch se již stihly nějaké zmínky objevit. AMD v aktuálním slajdu z FAD 2017 bohužel nedodalo žádné nové podrobnosti, ale potvrdilo výrobní proces. Ten má být již 7nm, což je příští „štace“ firmy GlobalFoundries po nynějším 14nm FinFETovém procesu. Výroba touto technologií by prý dle plánů měla začít v druhé polovině roku 2018, což asi znamená, že Navi bude na trhu až v roce 2019, přinejlepším na sklonku roku 2018.

Architektura GPu Navi (2018 - 2019) přijde na 7nm procesu Architektura GPu Navi (2018 - 2019) přijde na 7nm procesu

Po Navi je v roadmapě ještě jedna generace, která ale zatím nemá veřejně prozrazeno jméno („Next Gen“). Tato GPU mají být vyráběná technologií 7nm+, což asi může, ale nemusí nutně být vylepšená varianta původního 7nm procesu (že by s EUV?), na kterém vznikne Navi. Tato další architektura je jakoby vyznačená na rok 2020, ale v tuto chvíli asi tento termín není jistý. Mimochodem, AMD sdělilo, že i v 7nm generaci chce využívat služby jak GlobalFoundries, tak TSMC. Některé čipy tak budou evidentně vyráběny u Tchajwanského partnera – nicméně nemusí jít o GPU, teoreticky se to může týkat APU pro konzole, která jsou obvykle vyráběna tam.

Procesory: Zen 2 nastane až na 7nm, Zen 3 je 7nm+

Podobně předestřený plán máme také pro procesorové architektury. I zde je vyznačeno, že procesory s jádry Zen mají být vyráběny na 14nm procesu, ale také na technologii „14nm+“. Opět nevíme jistě, zda to znamená vylepšený proces, či vylepšený návrh (nebo refresh) čipu. Pod onou hlavičkou 14nm+ by se snad mohly schovávat procesory Pinnacle Ridge, které má AMD údajně nachystané na příští rok jako náhradu dnešních desktopových Ryzenů („Summit Ridge“).

Architektura Zen 2 přijde až v 7nm procesorech, příští rok bude zřejmě stále ve znamení prvního Zenu. Zen 3 by ale mohl přijít dříve Architektura Zen 2 přijde až v 7nm procesorech, příští rok bude zřejmě stále ve znamení prvního Zenu. Zen 3 by ale mohl přijít dříve, stále na vylepšeném 7nm procesu

Ze slajdů vyplývá, že všechny 14nm(+) verze Ryzenů budou ještě založené na první generaci architektury Zen, jelikož „Zen 2“ má podle této roadmapy být spojen se 7nm procesem. Na desktop by se tedy asi mohl dostat během roku 2019. „Zen 3“, tedy třetí generace jádra Zen, má pak opět přijít na technologii „7nm+“. Jak Zen 2, tak Zen 3 by postupně měly přinést architektonická zlepšení vylepšující výkon jádra při stejné frekvenci, možná nějaké nové instrukce a podobné změny, které obnáší upgrade architektury procesoru. Procesory generace 14nm+ by proti tomu zřejmě měly mít „IPC“ stejné, výkon by asi měl být zvýšen spíše zvednutím taktů.

Roadmapa příštích generací serverových procesorů AMD Epyc Roadmapa příštích generací serverových procesorů AMD Epyc

Jaké mají procesory (a vedle toho APU) založené na těchto architekturách kódová jména, zatím nevíme. AMD sdělilo jen označení serverových CPU, které s nimi chystá. V roadmapě procesorů Epyc má po první generaci nám již známé pod označením Naples přijít další generace „Rome“, což už budou 7nm CPU s jádry Zen 2 – dost možná se 48 jádry, pokud se potvrdí informace o čipu Starship, na němž by zřejmě měly být založená. Servery zřejmě vynechají generaci 14nm+, která přijde na desktopu, což by snad mohl být doklad, že ono plus bude hlavně o zvyšování maximálních frekvencí, možná podobně jako to pamatujeme u APU Richland a Godavari. Další generace Epyců pak nese kódové označení „Milan“ a poběží na jádrech Zen 3 vyráběných procesem 7nm+. Zda budou i zde přibývat jádra, zatím nevíme.

Ryzen Pro a Ryzen Mobile v druhé polovině roku

Pro spotřebitelskou sféru, jenž je pro nás nejdůležitější, bohužel takovéto roadmapy nemáme, i když lze předpokládat, že jako od 7nm, tak od 7nm+ serverových CPU musí přijít i jejich desktopový derivát (Ryzen 5/7 a tak dále) a separátně také APU. Pro osobní počítače byl předestřen jen harmonogram uvádění jednotlivých příslušníků první 14nm generace Ryzenů. Ten potvrzuje, že levnější čtyřjádra Ryzen 3 by měla přijít v třetím kvartále roku (červenec – září). Možná také na třetí kvartál (oficiálně ale zatím jen na „druhou polovinu roku“) AMD plánuje také „Pro“ verzi Ryzenů, což jsou desktopové modely, ale s funkcemi určenými pro počítače velkých výrobců pro enterprise segment. Tyto procesory budou pokračováním profesionální řady APU Bristol Ridge, která šla na trh minulé září.

bitcoin školení listopad 24

amd-ryzen-pro-ryzen-mobile-roadmapa

Zajímavé je, že ve slajdech je jakoby na třetí kvartál vyznačeno i uvedení mobilního Ryzenu, což by měla být APU Raven Ridge. Nicméně i zde byl oficiálně „na mikrofon“ přislíben zatím jen termín v druhé polovině roku. Dostupnost těchto čipů zhruba stejně s desktopovým Ryzenem Pro může znamenat, že by i minimálně část těchto procesorů již mohla být APU s integrovanou grafikou, jelikož v stolních PC pro firemní trh by integrovaná grafika měla být žádoucí. Jisté to však není, může jít třeba i o odvozeniny Ryzenů 3/5/7, stále založených na čipu Summit Ridge bez integrované grafiky. Pokud jde o „Pro“ odvozeninu mobilních Ryzenů pro notebooky, ta má vyjít až po novém roce, tedy v Q1 nebo Q2 2018.