Názor k článku AMD odhaluje Vegu: poprvé od GCN nová architektura, lepší IPC i takty od Jan Olšan - To nemyslím, že by byly věci, z kterých...

  • 6. 1. 2017 22:03

    Jan Olšan (neregistrovaný)

    To nemyslím, že by byly věci, z kterých bych něco argumentoval, hlavně ne to číslování verzí.

    K tomu označování. Stačí se podívat, jak se Intel po pěti letech najednou rozhodl, že Sandy Bridge je "Core 2. generace". Jako by neexistoval Nehalem (což byla po stránce architektonických změn ohromná kláda, asi i o dost větší než Yonah - > Conroe), a to přitom ještě už to "Core architecture [ve smyslu Conroe]" bylo vlastně "Core 2", protože marketing se neudržel a pojmenoval Yonaha "Core" (jo, už tam to pohnojili).

    No ale dobře, tak po pěti letech je Sandy Bridge "Core 2 Duo Dvě". A Skylake je "šestá generace", tak bude Kaby Lake "sedmá generace"!

    TL;DR: Ne všechny nomenklatury výrobců HW bývají moudré :)

     

    BTW mezi "fixed pipeline" (tím je myšlen původní DX7 Radeon?) a terascale toho bylo docela dost, myslím (DX8 Radeony, dvě různé architektury pro DX9).

    P.S. Já budu zatím předpokládat, že to má blíž k GCN než dál - jak jsem předtím dal ten příklad - něco jako evoluční vztah mezi Sandy a Haswellem, oproti ostrému předělu jako byl mezi Neburstem a Conroe. (nebo terascale a GCN). Jestli je to evoluční cesta by mohlo být vidět třeba na té interní instrukční sadě/kompilátorech. Může tam být spoustu nových nebo překopaných komponent, ale jde o to, jestli to vyvinuli z GCN (já bych řek že jo) nebo shodili všechno ze stolu a začli s čistým listem - což se mi z toho dosavadního nezdá.