Hlavní navigace

AMD opravilo kritickou chybu Ryzenu v FMA3. Nové BIOSy prý také snižují latenci pamětí

1. 4. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce

Ve čtvrtek jsme psali o optimalizaci, či možná opravě, která zvedá výkon procesorů Ryzen ve hře Ashes of the Singularity. Nárůst FPS byl podle testování značný, takže nepřekvapí, že se s ním oficiálně pochlubil nejen autor hry, ale i samotné AMD na tomto blogu. S tímto oznámením se ale svezla ještě jedna novinka, která je zajímavá nejen pro hráče. AMD totiž oznámilo dokončení nové verze softwaru AGESA (1.0.0.4), který slouží jako základ BIOSů/UEFI základních desek pro procesory Ryzen. Tento kód spravuje inicializaci procesoru a jeho chod. Součástí by měl být třeba i firmware pro řídící jednotku SMU. Tato aktualizace je důležitá proto, že opravuje chyby, ale také poměrně výrazně posunuje funkcionalitu.

Zamrznutí systému s instrukcemi FMA

AGESA 1.0.0.4 za prvé opravuje chybu s instrukcemi FMA. Šlo o poměrně závažný problém, jelikož způsoboval zamrznutí CPU a celého systému. Projevoval se sice jen ve speciálním kódu (pravděpodobně nepraktickém), nikoliv reálném provozu, přesto je však kritický. Mohl by totiž například být použit škodlivým softwarem k odstavení serverů. V nové verzi AGESA je už chyba každopádně opravena.

Tato konkrétní záplata se už dokonce asi v předstihu dostala do některých veřejně distribuovaných BIOSů základních desek. V beta fázi ji dostaly některé desky Gigabyte, jejichž majitelé potvrdili, že test FLOPS, který chybu odhalil, již na jejich procesoru běží korektně a PC nezamrzá. Stabilní je už i deska Asus Crosshair VI Hero s BIOSem verze 1002, vydaným ve středu. Erratum s instrukcemi FMA3 je tedy si možné považovat za opravené, i když bude ještě chvíli trvat, než se patch dostane do všech desek. Zatím se neobjevila žádná pozorování hlásící ztrátu výkonu, takže oprava snad ani nemá nežádoucí vedlejší účinky.

Procesor Ryzen v desce (Zdroj: Ars Technica) Procesor Ryzen v desce (Zdroj: Ars Technica)

Zvýšení výkonu pamětí?

AGESA 1.0.0.4 má ovšem také zvednout výkon procesorů Ryzen. Aktualizace údajně snižuje latenci pamětí RAM, podle oficiálního blogu o přibližně šest nanosekund. Nižší latence by měla znamenat vyšší výkon paměťového subsystému a aplikací, které jsou na latenci závislé (protože čekají na přísun dat z paměti a jejich potřeby nepokryje prefetch). Jak se toto zlepšení projeví v celkovém výkonu, bude asi docela zajímavé sledovat. Takovéto postupné opravy ale bohužel znamenají, že původní recenze procesorů sepsané po vydání budou dávat neaktuální obraz.

Zvednutí výkonu pamětí skrze aktualizaci softwaru je pozoruhodné, protože obvykle jej nový BIOS desky moc zlepšit nemůže. Tato ale zřejmě spravuje nějaký výkonnostní deficit nebo rezervu, která byla v CPU dosud ponechána, jelikož se nepodařilo dotyčný firmware vyladit včas. Termíny uvnitř AMD byly asi natolik šibeniční, že v první vlně desky obsahovaly provizorní kód, který plně nevyužíval potenciál hardwaru. V takovém případě by se latence pamětí touto opravou vracela tam, kde měla být od začátku. Zdá se, že to v případě Ryzenu bude vypadat trochu jako s grafickými kartami, které po vydání nemají hned svůj ideální výkon (byť u těch je příčina poněkud jiná).

Paměti G.Skill Fortis a Flare-X určené speciálně pro procesory AMD Ryzen

První testy ECC na Ryzenu: funguje, ale podpora není ideální

Mimochodem, když už jsme u tématu pamětí na platformě AM4, objevily se i nové informace ohledně podpory ECC modulů s těmito CPU. Jak už víte, Ryzeny mají pro paměti s ochranou ECC neoficiální podporu. To znamená, že je dokáží používat, ale tato funkce není zaručena ani inzerována a fungování bude záviset desku od desky. Web HardwareCanucks nyní otestoval, jak se věci mají na modelu ASRock X370 Taichi. Zjištění jsou částečně pozitivní, částečně negativní. Zdá se, že momentálně mají desky omezené možnosti nastavení, při instalaci modulů ale ECC v tomto případě skutečně detekuje a opravuje chyby. Nicméně pro praktickou použitelnost budou asi ještě potřebovat pokroky operační systémy. Aktuální Linux zdá se ECC u pamětí „vidí“, zatímco Windows nikoliv (ani serverová verze). Nicméně HardwareCanucks se podařilo ověřit, že pokud se chyby přetaktováním RAM schválně způsobí, jak nástroje Linuxu, tak Windows je správně protokolují, takže ECC funguje. Nicméně systém se sám nevypne, pokud mu CPU nahlásí chybu neopravitelnou, byť v protokolu se tato hláška objeví.

WT100

Nové BIOSy tento měsíc

AMD uvádí, že tuto novou verzi AGESA začne v následujících dnech distribuovat výrobcům desek (respektive ji asi označí za stabilní, už dříve ji patrně měli ve fázi alfa/beta). BIOSy pro konkrétní desky se prý mají začít objevovat snad už v první polovině tohoto měsíce. Bude to však asi záviset na délce testování a kapacitách softwarového týmu. Některé desky patrně dostanou nový BIOS/UEFI dříve, jiné později podle priorit.

AGESA 1.0.0.4 dle AMD přináší ještě nějaké další opravy. Například má být odbourán problém, kdy se po probuzení z úsporného režimu S3 (suspend to RAM) CPU tváří, že má vyšší frekvenci než ve skutečnosti. Také by s tímto BIOSem už nemělo být nutné mít v BIOSu zapnutou funkci HPET (časovače s vysokou přesností), pokud chcete přetaktovávat CPU pomocí nástroje Ryzen Master. Po aktualizaci bude nástroj fungovat i s touto volbou deaktivovanou – což je doporučeno pro vyšší výkon ve hrách.