AMD potichu mění parametry Radeonu RX 560. Pozor při nákupu, může mít jen 896 shaderů

6. 12. 2017

Sdílet

 Autor: AMD

Pokud jste chtěli sobě nebo někomu jinému koupit nějakou levnější grafickou kartu, možná se vám dostal do hledáčku Radeon RX 560. Není to sám o sobě nějaký problém, nicméně pokud jej zvažujete pořídit, dejte si teď pozor. Zdá se totiž, že u této karty AMD někdy v poslední době potichu pozměnilo specifikace, takže pokud nebudete při koupi opatrní, můžete u některých karet dostat slabší GPU, než s jakým počítáte.

Na tuto ne zrovna potěšující (řečeno diplomaticky) událost upozornilo včera několik webů. Věc se má tak, že AMD rozvolnilo dříve dané specifikace modelu RX 560 tak, aby se do něj vešly i pomalejší karty. Jak si asi pamatujete, od uvedení Radeon RX 560 používá (respektive používal) plně aktivní čip Polaris 11/21, což znamená, že měl 1024 stream procesorů (16 bloků CU). Byl to pokrok proti modelu Radeon RX 460, který obsahoval jen 896 aktivních stream procesorů (14 CU). Ovšem nyní AMD požadavky pro výrobce karet povolilo a na jeho webu už se můžete dočíst, že Radeon RX 560 může mít 16 nebo 14 CU. Takty a konfigurace paměti zůstávají stejné, nicméně s menším počtem shaderů klesá dostupný hrubý výkon.

Parametry Radeonu RX 560 po změně. Původní varianta existuje dál, ale nyní jsou přípustné i konfigurace s 896 shadery místo 1024 Parametry Radeonu RX 560 po změně. Původní varianta existuje dál, ale nyní jsou přípustné i konfigurace s 896 shadery místo 1024

To znamená, že pod nálepkou „Radeon RX 560“ se kromě výkonnějších karet s původními specifikacemi nyní mohou začít objevovat i karty slabší, které budou mít jádro částečně deaktivované s 896 stream procesory. Tyto karty se doposud prodávaly s označením Radeon RX 560D, které je odlišovalo, nyní se ale bohužel asi vynoří i s matoucím označením RX 560. Je politováníhodné, že AMD toto rozlišení nezachovalo.

Udělalo tím něco podobného jako Nvidia s GeForce GTX 1060 s 3GB pamětí, která má ořezané jádro a nižší hrubý výkon proti modelu s 6GB pamětí (což alespoň tehdy nebylo něco, co byste normálně čekali). Situace s Radeonem RX 560 je ale horší o to, že se vše děje po mnoha měsících, zatímco všechny recenze a původní zprávy o vydání těchto karet operují jen se staršími lepšími specifikacemi. Je hodně pravděpodobné, že řadu kupujících tato změna tudíž nachytá. Nedá se zdaleka očekávat, že každý, kdo RX 560 půjde koupit, sleduje denně hardwarové zpravodajství.

bitcoin školení listopad 24

Parametry Radeonu RX 560 v době vydání Parametry Radeonu RX 560 v době vydání

Výkonnější verze na trhu zůstávají, je ale třeba dívat se na parametry

Ode dneška tedy bude nutné při nakupování těchto grafik kontrolovat specifikace uvedené v popisu. Nevíme sice, jak časté tyto slabší verze jsou, ale narazit na ně v obchodě můžete, zvlášť asi pokud půjdete za nejlevnějšími verzemi karty. Pro úplnou jistotu asi nyní bude nejlepší ověřovat specifikace přímo na webu výrobce karty dle produktového kódu. Při pohledu do nejmenovaného českého obchodu jsem například momentálně našel už čtyři karty RX 560 s 896 shadery, proti deseti verzím se všemi 1024 jednotkami.

Štěstí je, že alespoň stále máte na výběr mezi silnější a slabší verzí, pokud si specifikace pohlídáte, a plnotučné Radeony RX 560 tímto nemizí z trhu. Je to však krok nepříznivý vůči zákazníkům (a AMD si tím asi i poškozuje reputaci), doufejme, že se z takovýchto praktik nestane standard. Je pravda, že v minulosti už značná volnost v ořezávání parametrů u některých karet často panovala, ale většinou šlo o OEM karty, nikoliv o modely pro běžný trh.