Jestli on to neni zamer?!… takhle nemastne neslane prezentovat.
Pokud to ma byt opravdu velka bomba, tak by si uz ted zarizli poptavku po ZEN 3 a strelili se tak do vlastni nohy.
Druha moznost je horsi. ZEN4 navhli (zarizli) tak aby vyrazne nevycnival a tudiz by tezili stale z velkeho prodaneho objemu 7nm procesu. Na 5nm maji vyrazne horsi kapacity, proto se razny prechod nemusel vyplatit.
Vtipne je, ze zobrazili vysledek prave a jenom z Cinebench, ktery neprofituje z vetsi cache a soucasne myslim neprofituje z novych instrukci (AVX 512).
Cili v MT aplikacich pro rendering a podobne cekam stagnaci. Tam se lidi budou drzet starsiho ZEN3 kvuli pomeru vykon/cena.
Ve specifickych ST aplikacich ktere profituji za cache (Hry), nebo z AVX512. Ocekavam skok ve vykonu mozna 25%+ misty i vice.
To je zajimave, protoze jednak by porazil intel na jeho tak dlouho budovanem hristi, ktere bylo dobrovolne opusteno kvuli big.LIttle (AVX512) a soucasne si podrzi vyznamny zajem o 7nm a teda posili celkovy objem na trhu (7nm+5nm).
Zatim to teda vypada na majstrstyk :)
@del42
Podle metodiky CB vychazi ST 12900k vs 5950x cca 15% nad jako prumer 3 Cinebenchu a PovRay a to i se zapocitanim frekvenci. Coz neni nejak moc a pokud by ST Zen4 byl spis +19 nez +15, tak by mohl byt minimalne vyssi nez u AL. RL je taky jen tock, takze prida odhadem max 5-10% navic. VychZi mi z toho, ze ve finale bude RL treba o 5% rychlejsi, coz je plichta ale jeste s vetsi spotrebou.
Tim nerikam, ze IPC zen4 nevypada na zklamani, ale mohlo by to vicemene stacit i na Raptora. Kdyz si k tomu pripoctes nevyhody B-L designu a narust spotreby, nevypada to pro Zen4 zase tak spatne :)
Ešte by som nad ZEN4 nelamal palicu, chyba nam 50% čipu. N7 = 1,8 N5 je o tolko menšia a aj tak ZEN4 je vačši ako ZEN3?
K rozmeru ZEN3 ma 80,7mm2 dajme tomu že delime to /1,8 = 44.8mm2 + tie 1,8mm2 čo prida navyšenie L2 na 1MB to sme na 46,6mm2 tolko by mal ZEN4 mať po prechode na 5nm, lenže ZEN4 ma cca 90mm2 ... 50% čipu nam chyba. Celkom zahada, alebo tam v tych zvyšnych 50% čipu bude dalši CPU, alebo 96MB L3
Osobne by som bol za 16 jadro s 64MB L3 to by sa tam v pohode vmestilo pri rozmere ZEN4 :)
Jako to AVX-512 nemusí a nejspíš nebude přímo zlepšovat výkon. AMD asi nepřidalo SIMD jednotky, pořád to bude nejspíš mít ty 256bitový pipeline co má Zen 3 - už tam totiž vypadají, jako by byly připravované pro počítání 512bitových vektorů použitím dvou 256bit jednotek. Zen 4 k tomu jenom přidá registry a tu infrastrukturu.
Takže Zen 4 nejspíš nebude mít vyšší výpočetní kapacitu v AVX-512 proti tomu, kdy by počítal jenom instrukce AVX2. Něco jako bylo AVX/AVX2 u Zenu 1. Až někdy v další generaci dojde na rozšíření výpočetních jednotek a rozšíření propustnosti load/store, aby těm 512bitovým vektorů odpovídala.
Tady v téhle první fázi bude význam AVX-512 prostě v tom, že s ním budou procesory kompatibilní. AVX-512 má mask registry a podobné věci, které hodně usnadňují programování, takže programátoři chtějí kompatibilitu, i když to přímo nepřidá viditelně výkon. A je důležité, aby ta sada byla u co nejvíc CPU, protože jinak mají programátoři problémy ji používat.
Jako budou asi nějaké případy, kdy AVX-512 umožní optimalizovat nějaký kód, který s AVX2 optimalizovat nešel, ale to budou výjimky, jako ten směšný benchmark co používal AnandTech, který běžel na Cannon Lake 13×$ rychleji (...).
AMD o výkonu mlží, aby mohlo výkon na podzim popohnat podle toho, co ukáže s Raptorem Intel. Jinak by v prezentaci nepsalo 15% ST uplift (dříve mělo v prezentacích IPC), v blenderu nesrovnávalo i9 12900 s "Ryzen family" procesorem atd. A v rukávu je ještě zvýšená spotřeba. Jestli vzorek jede na 5,5 Ghz, 7950 se může blížit 6 Ghz. Já jsem optimista ohledně výkonu, jen to asi nebude zadarmo / levněji než 5-ková řada.
Zabudli ste na tú iGPU a v ich prípade si viem predstaviť aj tú ďalšiu L3 cache veď posúďte už teraz s tou navýšenou L2 cache na 1MB ešte navýšili TOTAL cache...
16C/32T (+33,33% vlákien) s 64MB L3 cache (+113,33% L3 cache) a s (+14,29% L2 cache)
vs.
16C/24T (75%) s 30MB L3 cache (46,88%) a s (87,50% L2 cache)
To si rekneme za rok u hospodarskych vysledku. Jestli s necim AMD bojuje, tak je to nedostatecna kapacita u TSMC.
Diverzifikace pres dva procesy 7nm a 5 je jedno z logickych reseni, zvlast v dobe kdy Intel ma sotva process na urovni 7nm.
Am4 platforma neumre hned s vydanim AM5. Da se tam cekat nejaky refresh se zajimavym pomerem cena/vykon
On je dost div těch už dosažených +500 MHz, co udělal ten "vzorek", tudíž není IMHO vůbec pravděpodobné, že to najednou dá dalších 500 MHz. On to mohl totiž být kvalifikační vzorek, který má stejné takty, jako sériový procesor.
Takže bych raději prozatím počítal s tím, že těch 5525 MHz je nejvíc, co z toho AMD v generaci 7000 vydojí. Však to vidíte, jak se vyplatí krotit očekávání :D
Jestli tam bude nějakých +8-10 % zlepšení IPC a +9% takty, tak to IMHO je celkem dobrý. Ale teda máme jeden benchmark a tipuju si, že obvyklá variace výkonu bude aspoň tak +-5% k těm 15 %, takže se pohybujeme v tak širokým pásmu, že to zatím chce počkat. Do toho rozptylu se vejde i "meh" i "fajn".
ano, to si hlavně řekneme až budeme hodnotit podíl desktopových procesorů a promluví do toho RaptorLake.
V serverech má AMD stále náskok, diky 96 jádrům Genoa a 128 Bergamo, Intel tohle jen tak nedožene, ale v desktopu přijdě imho spíše pokles, jak naznačil už nástup Alder Lake a Zen4 svými nemastnými/neslanými parametry tomu tvrdě nahrává ...
Trošku by to TDP zvedat mohlo, protože AVX-512 má hodně velký soubor registrů (2× počet, 2× šíčka). I když je možné, že by ho mohli implementovat bez toho, aby se fyzický soubor zvětšil tak moc.
Tyhle registry musí mít i "pomalá" implementace a mohlo by to asi zhoršit statickou spotřebu jádra. Úkol pro inženýry, se s tím nějak vypořádat...
kdyby to bylo aspoň těch 9% IPC tak z refreshe to není špatný výsledek, ale jistě by vypadalo mnohem lépe, kdyby to číslo bylo v průměru aspoň těch 15%. Takhle to působí, že AMD došly nápady... škoda
Jako upgrade mě tohle nejspíš mine. Nárust výkonu nic moc, drahá paltforma kvůli DDR5 a potřeba nové patice/desky znamená, že tohle nebude zrovna trhat prodejní rekordy u hráčů
Ono to navýšení ST výkonu IMHo bude o trošku vyšší než těch 15 %, já si tipnu tak 17 %, a to IPC vyjde podle mě o trošku víc než to teď vypadá.
Přece jenom, je 4,5-5 měsíců před vydáním, takže ještě asi neví, jak se povede všecko vychytat a jestli se neobjeví ještě nějaký bugy, který zhorší výkon. Firmware, na kterém se to CB23 testovalo, je taky 5 měsíců před vydáním. Tudíž opatrnost tam asi bude, něco ve stylu toho slibu +40% IPC u Zenu 1 versus pak chlubení se, že to dopadlo líp.
Přemýšlel jsem, jestli AMD uvádělo "údaje o výkonu" někdy takhle brzo, ale už to mám všechno zmixovaný, tak nevím.
Ale vzpomněl jsem si, že v roce 2019 když odhalili Zen 2 (1,5 měsíce před vydáním), tak Lisa Su řekla, že IPC je lepší o 13 % (nebo to bylo o 15%, tehdy se uvádělo oboje), ale že originální konzervativní odhad, který interně měli, byl IPC +8-10 %.
Tak teď to třeba bude podobný. Pokud teda nenarazili na to, že tyhle tickové architektury vylepšují výkon tím, že řeší slabší místa těch tocků před nima, a na Zenu 3 se ukázalo, že se nedá nic zlepšit, vůbec žádný chicken bity :D Ale snad ne.
no AMD se asi taky hodně žene za frekvencí :
https://videocardz.com/newz/amd-confirms-ryzen-7000-5-5-ghz-demo-did-not-involve-overclocking
Intel IMHO nebude řešit nějaké TDP, to už ukázali s AlderLake.
Oni budou chtít nejvyšší výkon za každou cenu (stejně jako Nvidia), takže můžeme čočekávat nová CPU s mnohem vyšším TDP a spotřebou..
A nakonec, co na tom sejde, když se to bude hezky vyjímat v srovnávacích tabulkách a natře to prdel konkurenci ? Mise splněna. Intel se teď opravdu hodně snaží a proto si myslím, že AMD tohle hrubě podcenilo, když si mysleli, že jim bude stačit takové nízké IPC obzvláště když hned za rok dorazí MeteorLake a proti němu bude stát jen Zen4 s V chache....
Intel to taky IMHO nebude mít tak lehké, Raptor Lake zdvojnásobí jen tu část E-Core, jádra P-Core budou mít individuálně vyšší výkon, ale asi to nemusí být ani úplně neutrální příkonově. Ty E-Core budou potřebovat TDP navíc. Raptor Lake je pořád na stejném procesu jako Alder Lake, maximálně s nějakým inkrementálním tuningem v rámci té generace technologie. Proti tomu bude Raphael na 5nm dost ve výhodě (a je možné, že bude moct konzumovat větší procento TDP v jádrech, pokud 6nm IO čiplet sežere v zátěži míň).
Dejme tomu, že ty E-Core dělají třetinu MT výkonu (1 P-Core = 2 E-Core). Pak přidání osmi E-Core samo zvedne MT výkon o 33 % za předpokladu ideálního škálování (ve skutečnosti to může být o něco horší, Alder Lake má výhodu, že má jen 24 vláken, které musí uživit, vs. 32 vláken u 5950X. U Raptora vs. Zen 4 se to srovná, obojí má 32 vláken).
Proti tomu teď v tomhle demu měl Zen 4 o 45,5 % vyšší výkon v MT (ale je to jenom ta jedna úloha), což je dost.
Podle mě Intel s 8+16 big.LITTLE nebude schopný dorovnat 16c/32t Zen 4, pokud nepůjde nahoru spotřeba, třeba až někam na 300 W. Ono i srovnávat 142W (nebo v budoucnu 170W) AMD a k tomu 240W Intel a a slavit, když Intel vyhraje nebo bude blízko... to je jak z doby FX-8350 versus i7-3770K (ale obráceně). I když beru, že to dneska lidem zdá se nevadí.