O této variantě čipu se hovoří jako o Tahiti LE, těžko ale říct, zda přezdívka pochází přímo z AMD. Jádro bude velice pravděpodobně částečně deaktivováno, a to ve větší míře než Radeon HD 7950, který má uschopněných 1792 stream procesorů (zatímco HD 7970 jich má aktivních 2048). AMD se totiž pomocí této karty nejspíš zbavuje nashromážděných zmetků z výroby – tedy čipů, které neprošly sítem pro výrobu ani jedné z obou existujících karet s čipem Tahiti. Jak velký kus navíc z čipu AMD tentokrát ukousne, nevíme. Pokud by ale šlo o dalších 256 shaderů, zůstalo by jich kartě 1536. PCB ale nejspíše bude použito původní, v zájmu snížení nákladů na návrh.
Zvěsti o údajně chystané kartě se vyrojily na německém webu HT4U. Objevit by se údajně měla brzo, snad dokonce již v polovině tohoto měsíce. Vydání v listopadu zřejmě cílí na předvánoční prodeje. Zatímco konfiguraci jádra, šířku paměťové sběrnice, ani frekvence neznáme, HT4U uvádí, že karta by se výkonově měla zařadit o 15 až 16 % nad GeForce GTX 660 (bez přídomku Ti).
Pokud nahlédnete například do naší recenze mírně přetaktované GeForce GTX 660 od MSI, uvidíte ale, že zhruba 15 % nad referenční variantou by se již nacházel klasický Radeon HD 7950. Ten by se ovšem teoreticky mohl výkonem o něco odsunout, pokud by AMD zcela opustilo variantu s původní konfigurací a prodávalo již jen karty druhé generace se zvýšenými takty. Tím by se uvolnilo místo pro Radeon HD 7890.
HT4U také uvádí, že jméno HD 7890 možná není definitivní a že ve hře může být také označení HD 7870 Boost Edition. To bych ovšem osobně nepovažoval za zrovna šťastnou volbu. O označení HD 7930, které by dávalo smysl, se prý neuvažuje – snad se AMD z psychologických důvodů nezdá nízké koncové dvoučíslí.
Karty sloužící k recyklaci nepovedených exemplářů čipů nejsou ničím novým. Od AMD jsme se dočkali například Radeonů HD 6930 a HD 5830, podobné modely obsahovala i řada čtyřtisícovek. Načasování karty na sklonek „kariéry“ generace Tahiti jde s s tímto záměrem ruku v ruce. Vyrobeno tedy nejspíš bude předem dané množství kusů (právě tolik, kolika s prominutím zmetků je třeba se zbavit) a k dispozici budou jen do vyprodání.
Otázka je také, zda se vůbec model dostane na náš trh. Tyto ořezané karty totiž dříve AMD (například u karty HD 6930) vypouštělo jen ve vybraných oblastech, například v Asii. Zda je něco podobného v plánu i tentokrát, ovšem nevíme.