AMD prý vytvoří společný podnik s MediaTekem. Procesory s Wi-Fi, licence GPU nebo ARM?

24. 9. 2021

Sdílet

 Autor: AMD/MediaTek
AMD prý plánuje spolupráci s MediaTekem, údajně spolu vytvoří společný podnik. Mohlo by v něm jít o licencování GPU Radeon, Wi-Fi a 5G, ale možná i o jádra ARM, možnosti by mohly být i docela divoké.

Z dálněvýchodních zdrojů nyní přichází zpráva, která by mohla docela zamíchat situací firmy AMD. Web DigiTimes píše, že v okruhu polovodičového průmyslu na Tchajwanu kolují zprávy, že by prý AMD mohlo vytvořit společný podnik s MediaTekem, zaměřený na procesory, respektive SoC pro notebooky. Mohly by z toho vzniknout Ryzeny, ale také procesory ARM s integrovaným Wi-Fi, ale i 5G mobilní datovou konektivitou.

Krátká veřejná část zprávy webu DigiTimes mluví přímo o tom, že by AMD a MediaTek mohly založit společný podnik, kde by měly nějakou sdílenou účast. I když samozřejmě je možné, že některé detaily nejsou úplně přesné a spolupráce by mohla probíhat i jinak. Podle DigiTimes má předmětem podniku být vývoj „SoC kombinujících Wi-Fi, 5G a další vysokorychlostní konektivity pro notebooky“.

Spolupráce AMD a MediaTeku: O co by mohlo jít?

Pokud by skutečně šlo o společný podnik, neznamená to, že by se firmy spojily. Jen by vytvořily třetí firmu, kterou by spoluvlastnily a nějak na její půdě spolupracovaly. Mohla by teoreticky vyrábět úplně novou linii produktů s vlastní značkou, kde by byly namíchané technologie od AMD a MediaTeku. Mohlo by například jít o mobilní čipy dostatečně úsporné pro použití v tabletech, ale s jádry x86 z Ryzenů, takže by byly kompatibilní se standardním ekosystémem Windows.

Také by mohlo jít o notebookové procesory Ryzen víceméně odpovídající tomu, jak je vyrábí AMD nyní, ale navíc s integrovanou částí od MediaTeku, která by přidávala Wi-Fi, Bluetooth a mobilní datovou konektivitu přímo do samotného procesoru. Nyní Ryzeny oproti tomu používají plně externí bezdrátové adaptéry. To by mohlo v noteboocích zlepšit energetickou efektivitu a výdrž na baterie.

MediaTek Dimensity 1000 MediaTek Dimensity 1000 (Zdroj: MediaTek)

Společný podnik by ale teoreticky mohl mít i odlišnější produkty, například s jádry ARM. To by to tedy byly čipy více podobné tomu, jak nyní vypadají procesory MediaTek – tedy mobilně koncipované SoC, které mají licencovaná jádra ARM Cortex a vlastní přidaná hodnota MediaTeku je například ona bezdrátová konektivita, kterou vyvíjí vlastní). AMD by teoreticky mohlo s MediaTekem ale spolupracovat na vývoji jeho (respektive zde jejich) vlastního ARM jádra, které by mohlo mít vyšší výkon než jádra licencovaná od ARMu, čímž by se pak mohlo od mobilních SoC konkurence.

Vzhledem k tomu, že Qualcomm po koupi Nuvie zřejmě v horizontu pár let taková výkonnější CPU jádra bude mít, se možná MediaTek rozhlížel po možnostech, jak na to reagovat, a místo rozběhnutí vlastního špičkového týmu na návrh CPU, což je běh na dlouhou trať, který ale například Samsungu selhal, možná našel toto náhradní řešení. AMD v polovině minulé dekády avizovalo plány na vývoj vlastních ARM jader s vysokým výkonem, ale pak je opustilo, protože strategie x86 architektury Zen byla pro firmu logicky lepší než investování do nakonec nikdy nedokončené ARM architektury K12. Možná by se ale teď AMD pořád mohlo do stejného oboru zase vrátit, pokud bude pro tento projekt zajištěný odbyt oním společným podnikem.

AMD K12 architektura ARM V letech 2014 a 2015 AMD avizovalo plány být vyvinutí vlastního výkonného ARM jádra K12. Toto ale bylo opuštěno někdy po nástupu Lisy Su na pozici CEO (zdroj: AMD)

„Joint venture“ nebo jen spolupráce typu licencování?

Společný podnik by mohl mít poměrně velké konotace, ale je třeba upozornit, že také ve skutečnosti může podstata těchto zvěstí být méně senzační. Kromě možnosti, že je to celé vymyšlené, by totiž AMD a MediaTek mohly jednat o běžnější spolupráci. AMD například od MediaTeku už teď licencuje design Wi-Fi modulu, který nabízí pod svojí značkou. Spolupráce by se mohla týkat něčeho podobného - licencování dalších takových technologií, například 5G modemu, což už od MediaTeku má podobně zakoupené Intel. Ostatně i ono integrování Wi-Fi do Ryzenu by se teoreticky dalo řešit takto, i  když v tom by MediaTek možná viděl konkurenční hrozbu.

Více: AMD má vlastní adaptér Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2, zřejmě je ale přeznačený od MediaTeku

Radeon do ARM čipů MediaTek?

Mohlo by to ale jít i opačným směrem. Nabízí se totiž vysvětlení, že MediaTek možná má zájem o integrování grafického jádra AMD Radeon s architekturou RDNA (2) do svých vlastních čipů ARM, po vzoru Samsungu. Ten si od AMD licencoval grafickou architekturu z Radeonů a poprvé by ji měl nasadit již letos v procesorech Exynos 2200 (poté ale údajně i v nějakých levnějších čipech).

AMD oficiálně oznamuje GPU architektury RDNA v procesorech Samsung Exynos AMD oficiálně oznamuje GPU architektury RDNA v procesorech Samsung Exynos (Zdroj: AnandTech)

Pokud Exynosy s grafikou AMD zaznamenají úspěch, je možné, že to AMD přitáhne další zájemce, třeba například MediaTek, který je nyní jeden z nejvýznamnějších výrobců mobilních čipů ARM (vedle telefonů a tabletů jsou ale i v Chromeboocích). Výhoda grafiky Radeon v mobilním čipu by možná mohla být v tom, že by se na nich relativně snadno pak dal rozběhat operační systém Windows ve verzi pro ARM – i když nevíme, zda to opravdu je záměr, který Samsung (a teď potenciálně MediaTek) sleduje. MediaTek by se takto potom mohl dostat na trh PC, i když ne PC s plnou kompatibilitou se vším x86 softwarem.

Top 15 polovodičových firem v Q1 2021 Zdroj IC Insights Top 15 polovodičových firem v Q1 2021. MediaTek je co do tržeb srovnatelně velká, doteď i větší firma jako AMD. Jde teď o jednoho z největších výrobců mobilních čipů ARM (Zdroj: IC Insights)

Tip: Top 15 největší výrobci čipů: kde je Intel, Nvidia, AMD a Apple nebo MediaTek

bitcoin školení listopad 24

Pro tyto formy spolupráce, kdy by jedna firma licencovala technologie druhé, by společný podnik ovšem nebyl vždy třeba. Uvidíme tedy, jak hluboká kolaborace se nakonec potvrdí. Tedy pokud se vůbec celá tato věc neukáže kachnou.

Zdroj: DigiTimes