Ale tady nejde přece o privilegia, ale smlouvy - hlavně.
Takže pokud má AMD nasmlouváno, jak by si mohla nvidia koupit kapacity, které už jsou booknuté? Ano, pokud by měla to privilegované postavení, věřím, že by se TSMC nějak "dohodlo" s ostatními a nvidii upřednostnilo na úkor někoho jiného (a možná to tak i dopadne na úkor těch malých zákazníků, ale nikoli AMD). Jenže pokud platí, že AMD vyžere skoro vše po Applu, pak bych řekl, že i tak těch kapacit, navzdory rozšiřování linek, moc volných ("uvolnitelných") nebude.
No a pak tu máme tu nebyznysovou část, kdy nvidia v podstatě TSMC "odešla" k napohled levnější konkurenci, aby se následně vrátila zpět - můžeme samozřejmě spekulovat, zda to byl jen částečný odchod (pak by to nebylo tak špatné), nebo hlasité prásknutí dveřmi (pak by to byla asi pro nvidii tragédie). Jenže i ten částečný odchod znamená, že u TSMC chtěli pravděpodobně vyrábět jen velké čipy, což zase znamená, že nebudou mít kde (zatím) vyrábět mainstream, protože Samsung není fit and mature. Z této situace jsou 3 východiska: první, že někde vyhrábnou další kapacity, druhá, že mainstream nebudou vyrábět a budou čekat na Samsung, třetí, že to namixují, ale pak budou mít problém pokrýt poptávku ve všech segmentech, včetně hiendu. Ale ve všech třech případech z toho může těžit konkurence, tedy AMD (Intel po fiasku s jejich "diskrétní grafikou" můžeme rovnou odepsat - tam to potrvá ještě minimálně další 3 roky, než se dotáhnou na konkurenci).
S těmi linkami: upřímně, nevím, co přesně máš na mysli? Domnívám se, že maximem co by mohla nvidia dostat, je 7+nm (EUV), víc ani ťuk, ta technologie je zatím tak drahá a složitá, že ji v nějaké odvozené a proprietární formě sama nvidia určitě nezaplatí (a pokud zaplatí, tak ceny těch karet budou horentní).