"3080 by to mohla zvládat možná slušně pod 100W což by s podobným chladičem mohlo znamenat že poběží pasivně nebo jen na minimální otáčky. Luxusně tichý herní počítač. Byť má karta o 100W vyšší TDP"
To bych netvrdil, dokud bych to nevyzkoušel. Je klidně možný, že kvůli tomu paměťovému subsystému, velkému čipu a tak, aby to naopak směrem dolů moc neškálovalo. Podle mě aby to takhle fungovalo, tak by musel člověk ručně podtaktovat a podvoltovat a moc efektivní použití karty za 700$ by to nebylo.
"Příklad efektivity je ten mnohými nepochopený Huangův graf s 1.9x vyšší efektivitou."
Tam si myslím, že to právě bylo podtaktované a podvoltované ručně. Chtělo by to vyzkoušet no...
--------------------------------------
Ale jinak mi to připomíná:
už chvilku pozoruju zajímavou věc, jak se vrací některé věci, které se dřív říkali o AMD × Nvidia a teď to zase je obráceně.
- V době Maxwellu měla Nvidia GPU s menším počtem jednotek na vyšším taktu, AMD naopak.
- Nvidia dosahovala stejného herního výkonu na čipech s nižším udávaným maximálním teoretickým výkonem.
- Taky se říkalo, že skutečný potenciál architektura GCN (AMD) neukazuje ve hrách, ale ve výpočetních aplikacích.
- Nebo varianta: Nvidia měla výhodu v tom, že má GPU architekturu optimalizovanou hry, ne zaměřenou na hry i GPGPU... dneska tomu označení odpovídá spíš RDNA 2 (u kterého je podpora OpenCL zdá se dost neprioritní, ne že bych si myslel, že je to dobře).
- Nižší versus vyšší spotřeba u navzájem si konkurujících modelů grafik...
A teď tu nedávno někdo říkal, že Ampere má obrovský potenciál k undervoltování, což tuším bývalo někdy vysmívané, když se tím obhajovaly grafiky AMD :)
Možná by se daly najít i další podobné body, já si to v zimě poznamenával pro bilanční článek, ale ten pak nebyl, no :)
A teď nevím, kde ty poznámky mám, protože jsem bricknul desku v PC a jedu na rezervním/půjčeném PC (s Intelem, dokonce...) Taky směják :)
Jedno teda zůstává stejný, i když se argumentace fanoušků "proč/proč ne" úplně otočily. Nvidií se vždycky prodá ikskrát víc...