Radeony RX 6000 by se mohly začít prodávat už v polovině listopadu. I nereferenční verze

21. 10. 2020

Sdílet

 Autor: AMD
Web igor'sLAB prozradil nové detaily o Radeonech RX 6000. Nereferenční karty mohou být překvapivě brzy, ale AMD prý udělalo stejnou chybu, jako Nvidia.

Měli jsme tu o víkendu informace o chystaných grafikách AMD Radeon RX 6000, přesněji něco o variantě interně označované Navi 21 XT, což by mohl být druhý nejvýkonnější model této generace (ale možná ne o moc pomalejší než ten první). Igor Wallosek z webu igor'sLab na ně teď zareagoval a mimo jiného přišel s informací, kdy by se asi tak tyto karty mohly dát prvně koupit.

Podle Walloska by nemusela být dostupnost nových Radeonů před Vánoci být úplně tragická, jak se možná leckdo bojí vzhledem k tomu, že i bohatší Nvidia s větším zázemím a ekosystémem partnerů má problémy dostat nové grafiky (vydané už před měsícem) do obchodů. Některé edice nereferenčních Radeonů RX 6000 by podle Walloska mohly být připravené na prodej už okolo poloviny příštího měsíce – jmenovaná je edice Nitro od Sapphire a Strix od Asusu.

Další karty budou zřejmě spíše na samém konci listopadu a už nebezpečně blízko „deadline“ pro předvánoční nákupy. Nebude to asi ještě v plném objemu dodávek, ale nějaké omezenější míře by tedy karty mohly být na pultech už v listopadu. AMD zde má tu „výhodu“, že po Radeonech by soudě podle tržního podílu měla být výrazně menší poptávka, dejme tomu čtvrtinová až třetinová proti Ampere. Pokud tedy nedostupnost GeForce nezpůsobí masové dezerce fanoušků Nvidie.

Změnili byste svou volbu značky grafické karty a koupili konkurenční výrobek jen z toho důvodu, že vaše preferovaná značka se momentálně nedá v obchodech sehnat?

Ve stejném článku Wallosek také uvádí odhad spotřeby, kterou by mohly nové Radeony mít, a upozorňuje, že by mohly snadno mít stejný i vyšší (u OC karet) příkon, než 320W GeForce RTX 3080 od Nvidie. Pokud jste zvědaví, můžete se na jeho rozpis spotřeby pro součástky podívat zde. Jde však o skutečně jenom o odhad a možná spíš na horní hranici. Osobně bych si tipl, že AMD původně plánovalo udržet TDP celé karty 300 W nebo nižší kvůli tomu, aby nebyla překročená dosud bezprecedentní hodnota.

Mimo toto Wallosek také přidává informaci o taktech pamětí GDDR6. Karty Navi 21 XT mají údajně mít GDDR6 na taktu 16,0 GHz efektivně od Samsungu – tedy s propustností 512 GB/s. Použití 18,0GHz pamětí tedy asi nenastane. Levnější ořezaný model Navi 21 XL má mít paměti dokonce jenom na 14,0 GHz (448 GB/s).

Rozjezd výroby by měl být snazší

Karty s čipem Navi 21 by podle Walloska mohly mít tu výhodu, že jejich PCB je relativně snadnější na výrobu a také na návrh než ta od Nvidie. Díky zachování 256bitové sběrnice a pamětí GDDR6 je PCB zřejmě z velké části podobné deskám pro Radeony RX 5700/5700 XT, takže vývoj není tak náročný.

Fotografie PCB karty Radeon RX 5700 XT techPowerUp lic Fotografie PCB karty Radeon RX 5700 XT (Zdroj: techPowerUp)

Také není třeba věnovat tak velkou pozornost signálu pro paměti, což u RTX 3080/3090 vyžadovalo náročné nové techniky jako odvrtávání pájky v otvorech v PCB z rubové strany. Výroba PCB pro Radeony RX 6000 by díky tomu mohla být jednodušší i levnější. Toto by mělo AMD pomoci v zvládání prvotního návalu zájmu o grafiky. Ale samozřejmě není vyloučeno, že se i přesto objeví problémy s nedostupností.

Galerie: Referenční grafické karty Radeon RX 6000: fotografie, úniky

Stejná chyba jako u Nvidie

Na druhou stranu ale prý AMD udělalo stejné opatření jako Nvidia za účelem potlačení předčasného vyzrazení výkonu karet. Ovladače prý mají záměrně omezený výkon, takže výrobci karet nemají možnost skutečně reálně otestovat chování karet ve hrách. Tomuto opatření u Nvidie se přičítá za vinu, že jí proklouzla testováním nestabilita karet RTX 3080 při vyšších boostech, která musela být až po vydání opravena změnou v chování boostu, která zřejmě nebyla bez negativních následků pro výkon (jejich rozsah byl alle naštěstí tak malý, že to nebylo skutečně signifikantní).

bitcoin školení listopad 24

AMD zde hrozí, že stejně tak nedojde k dostatečnému testování jeho karet ze strany výrobců a chyby budou také odhaleny až po vypuštění na trh, když už budou Radeony RX 6000 v rukou prvních zákazníků. Raději bychom asi viděli, kdyby se firmy s úniky smířily a příště nechaly výrobce karet GPU pořádně testovat a nevyrábět grafiky do poslední chvíle naslepo.

Zdroj: igor'sLAB