A není to jednoduše tím, že zatímco v 1. a 2. generaci to byl produkt, na který nepotřebovali vynakládat moc nákladů navíc, prostě jen zapouzdřili čtyři Ryzeny a byl ThreadRipper, kterých stačilo prodat pár a už se to vyplatilo, tak v 3. generaci musí navrhnout úplně nový, ne zrovna malý a na nic jiného nepoužitelný centrální čip? A náklady jen na jeho vývoj budou cca 100 milionů dolarů?
Problém může být také příliš dobrá vytěženost 14 a 7nm procesu.
Epycu se pak bude muset vyrobit velké množství než bude mít smysl vydat TR.
Když se Epycum bude dařit, předpokládám první vzorky v lednu.
První generace šla na trh hrozně brzo. Dařilo se jí dlouho tajit. Takže Intel neměl nic v ruce když přišla na trh. A když se to provalilo, že se chystá, bylo v zájmu AMD je vydat co nejdřív. Dnes není kam spěchat. Intel proti TR 3000 nic nepostaví ani za rok.
Nebo vědí že pro tolik jader není optimalizován Windows 10.
Nechtějí opakovat situaci kdy TR propadl v testech pod Win10. Že to pod linuxem funguje dobře nikoho nezajímá.
Právě cesta dobývání trhu přes servery se mi zdá lepší než přes WS. WS je hodně zavysli na optimalizacích od velkých firem (M$ a Autodesk), ty se do toho hrnout nebudou, protože z toho nekouká zisk.
U serveru se kouká na spotřebu. Protože každý Watt se musí klimatizací uchladit. U WS se spotřeba neřeší. Takže tam AMD ztrácí jednu velkou výhodu.
Podle všeho se AMD povedlo získat slušnou zakázku právě v serverech. viz https://bit.ly/2vMEF3A
I DELL má navýšit množství produktů postavených na AMD
Popravdě... chceš li dnes jako velká firma koupit servery a stroje např DELL, HP a pod (to si nikdo neskládá sám), tak zjistíš že jaksi nabídka s produkty AMD skoro nejsou... Proto se zatím moc nezvětšuje podíl AMD...
Muze to byt kombinace vic veci. TR stejne vicemene slouzila AMD spis marketingove. Tech par kousku co prodaji ve srovnani s pocty CPU v desktopu v retailu, asi momentalne nestoji "za namahu" a doladeji to pozdeji. Je i mozne ze cekaji v dektopu velkou poptavku a tak se snazi soustredit support, markteing atd spis na tohle.
Jabka & hrusky..
Pro bezne serverove nasazeni jsou boosty jader pro ST a malo threadove aplikace, narozdil od nekterych WS uloh, nezajimave. Servery jsou primarne delane na MT zatizeni, kde na nich beha casto X mensich casove kratkych uloh, ktere se prave rozhazou na co nejvetsi pocet volnych jader. Typicky nejake client-server app(i web based) v korporatech, webove aplikace, virtualky,..
WS by asi mel pro urcity typ uloh naopak mit vysoke boosty pro par jader...coz serverova CPU typicky nemaji.
Pokud chce být AMD vnínáno jako poskytovatel řešení pro náročný trh, cesta serverů je tou nejtěžší (konzervativnost výrobců/zákazníků, delší vývojový cyklus, akceptance dodavateli doplňující infrastruktury, tvůrců sw řešeních), může právě trh HEDT/workstations být tím průrazným prvkem do firem (riziko je s ohledem na cenu nižší, nepotřebuje tolik integrace). První generace Tr byla cca 7 měsíců za desktopovým Ryzenem, takže vydání na přelomu 19-20 bych nepovažoval za přílišné zpoždění. Nějak mi v těch zprávách zaniká osud případného nástupce X399.