Hmmm, takze na konci maja AMD oznami 12c Ryzen, koncom augusta Intel oznami 10c core i9 a bude otazka casu, kedy AMD oznami 16c Ryzen :-)
Ocakavam ho koncom septembra aby sa znizili predaje Intelu. A Intel uz nebude stihat vyrabat ani i7, i5, .... , lebo musi dodavat OEM vyrobcom, takze ceny Intel procesorov na retail trhu budu znova vyssie.
Imho to, ze by tentokrat Intel dokazal s 10jadram (ktere neni jiste jestli letos vydaji) dotahnout 12jadrovy novy rizek je dost nepravdepodobne. Vzhledem k te ukazce co mela Su s novym 8C, ktery pri spotrebe 75W dorovnal vykon 125W(?) 9900k se nezda moc pravdepodobne, ze by Intel byl schopny na taktech tentokrat nahonit 20% vykonu dalsich jader 3700x. Samozrejme za predpokladu, ze ten 7nm vyrobni proces nebude mit nejaky divny fixni strop frekvenci 4,3Ghz (jako v pripade GF) Dosavadni uniky mluvi opacne a da se i predpokladat, ze IPC ryzenu stoupne min. konzervativne o nejakych 5% nahoru, optimisticky mozna i k 10%. Dorovnavat tohle taktem bude pro Intel hodne tezke.
Spis se da odhadovat, ze Intel bude mit co delat, aby vykon na pocet jader AMD vubec dorovnal i za cenu silench TDP.
No, nebudu tady věštit z křišťálové koule, jako někteří, a už vůbec nebudu fanouškovsky plkat o procentech možného nárustu IPC, protože nemám k dispozici žádná fakta. Jediné, co řeknu je, že jsem rád, jak se AMD vývoj CPU daří. Intel bude muset totiž zabrat a znovu se po dekádě letargie vrátit do boje. Z toho budeme těžit nakonec všichni, jak technologicky, tak finančně. "Problém" je ten, že mě současný procesor v ničem absolutně nelimituje a evidentně ještě dlouho nebude (8600K @5Ghz). Software, který použivám, včetně 90 % her, co jsou na trhu, z 10+ jader nic nevytěží. Naopak z frekvence ano. To, co mě limituje, je GPU (pro 4K). Přál bych si, aby stejný úspěch časem slavilo AMD i na tomto poli, protože tam je to (mimo 580ky) fail za failem. Těším se na vydání Ryzenu 3 a neméně na reakci Intelu, snad na 10nm...
1.Intel 9900k má 178mm die size
2.tdp 125w je silně papírové u 9900k, odpovídá určitým podmínkám a taktu 3.6GHz. Reálné s AIO chlazením je 165w, což je komedie...Ryzen 7 2700X má reálný takt 3900MHz a 115W package.
3. Takt na takt má Pinnacle Ridge ztrátu v single thread jen 3%, v multitasking je výkonnější než Coffee Lake refresh.
4. Matisse nejde o to zda dá nedá 5GHz, ale o výkon. Když porazí Intel na nižší frekvenci, tak je to přece jedno, že by běžel klidně na 3GHz ????
5.OC 9900k je mizerné, reálně extra 200 až 300MHz v průměru za navýšení spotřeby dalších 60W za CPU.
6. Comet Lake je krám, žere to a hřeje jak...jen coffee Lake s dalšími jádry navíc a vyšší výhřevností, z mého pohledu zoufalý výkřik do tmy. Intel musel vše shodit ze stolu a dělá co může, ale letos se žádného překvapení nedočkáme z jeho strany.
Tak to osmijádro je naprosto jasné. Bude to 1x8, protože o náklady jde především. A osmijádro složené z třech čipletů by se AMDčku hodně prodražilo. O výtěžnost bych se zas tak nebál. Přeci jenom při těch necelých 80 mm2 to nemůže být tak špatné, aby z toho padalo obrovské množství tak moc vadných čipů, které nelze použít ani jako šestijádra.
Že by ke konci roku Intel nestíhal vyrábět, je nepravděpodobné, když v létě otvírá nové linky ve výši 25 % kapacity navíc.
Taky mi trochu uniká, kdože bude ty 12c a 16c Ryzeny kupovat. Ony totiž budou muset být o dost dražší, než současná osmijádra, jednoduše proto, že je na ně potřeba více křemíku, navíc z větší části na lepším výrobním procesu. On ten trh s procesory za 400+ dolarů není zas tak velký.
Pokud vezmemei 12c Ryzen 3000 na 7nm a proti nemu postavime 14nm "Coffee Lake" 9900K se vsemi mitigacemi, tak bychom se rozhodne nemeli bavit o nejakem "dorovnavani". V takovem pripade se na trhu nic nezmeni. Jestli R3000 intel netrhne ani na 7nm mezi dverma ve VSECH parametrech, tak propasnou asi posledni sanci to dokazat. Jak intel prijde s 10nm, ztrati amd vyhodu procesu, zejmena kdyz 7nm zatim nepredvadi nejake zazraky krome zrejme zazracnych cen.
Ryzen dosahuje 4.2-4.3Ghz max, takže 5Ghz je nepravdepodobné, 4.6Ghz by som videl reálnejšie, ale možno oddelenie I/O od CCX bude mať pozitívny efekt na frekvencie.
Aj keby nový 8C Ryzen dal 5Ghz, tak ho AMD nebude predávať za €160-200, keď v tej cenovej kategórií je v súčasnosti 2600, nie sú charita.
Ja bych se o zajemce nebal. 12C v mainstreamu, bez nutnosti investovat dodatecne penize do HEDT platformy, za cenu do 10K bude lakadlo pro hodne lidi. U Intelu stoji tolik jejich 9700k 10+k a kupuje se. Dokonce i hutne predrazeny 9900k za 13+k se prodavaji.
Osobne si myslim, ze pokud cena bude do 10k..a bude souperit cenove se stavajicimi 8700k-9700k, tak to bude hodne slusny kauf.
Tak vždycky se stím tak nějak počítalo a myslím si že by to bylo určitě lepší z hlediska přístupnosti z OS - NUMA.
Ale článek naznačuje myšlenku, že plně aktivní čipy může být lepší prodat v serverech a jediné co by AMD bránilo takto prodávat nepodarky jsou náklady na osazení dalšího čipu či horší výkon. Tak snad se s tím nebudou tajit a případně budeme si moct vybrat.
Hnizdile, ja se nebavim o 9900k ale o jeho nasledniku Comet lake s 10C, ktere zminoval J.O. ve svem prispevku. 12C 3700x bude pro lidi, co si pro zabavu pousteji CB (na nic jineho se jadra preci nepouzivaji ;) ) uplne jina liga nez nejake 9900k :)
Napak, si myslim, ze Intel bude mit problem dorovnat MT vykon na jadra. To znamena i skalovani vykonu v aplikacich ktere vyuzivaji mene jader jako jsou 2C(?),4C, 6C, 8C na tom muze byt AMD dokonce i lepe. (mozna ne, to se uvidi).
Jinak na 10nm Intelu bych asi moc nespolehal. Intel se sam vyjadril ze pripravovany Comet Lake na 14xxxxnm ma mit stejny vykon, jako kdyby jej vydali na 10nm.
No ak zakaznici budu chciet viac jadier procesora, tak pre Intel to znamena viac spotrebovaneho kremika a menej procesorov z jedneho waffera. Nemusi pomoct ani navysenie vyrobnych kapacit o 25 percent.
12c a 16c radi kupia napriklad vyvojari, spracovatelia fotografii a strihaci videa, hraci, ktori aj streamuju, .... .
IMHO to bude ta první možnost a DDR5/AM5 bude až 2021.
Co AMD řeklo bylo, že chtějí držet kompatibilitu až do roku 2020, což by snad mělo znamenat Ryzen 4000 (teoreticky se taky ale dá říct, že Ryzen 3000 se bude prodávat ještě v tom roce 2020, takže by to bylo nějak splněné).
Jestli AM4 Ryzen 4000 půjde do desky s čipsetem B350, tak pak hlavně bude záviset na tom, jestli výrobce vydá nový BIOS s podporou.
V současné době se odhaduje, že nestíhání je v rozmezí 3-5 % čipů v klasické klientské divizi. U serverů není nestíhání žádné, protože ty se snaží vykrývat přednostně. Tedy manko je asi 2-3 % produkce.
Těch 25 % navíc by mělo v pohodě stačit, zvláště, když i nějaké reálné množství čipů bude z 10nm produkce.
"tolik" = 3
U těch prvních dvou to bylo reálně zneužitelné jen místně, tj. v úvahu připadaly věci jako hostingy apod. a ještě poměrně složitě (v porovnání se Spoilerem)
U Spoileru to je ale jiné kafe (zneužitelnost je na úrovni běžné kompromitované webové stránky) a nic bych za to nedal, že už nějaký kód existuje.
Vy asi nebudete programátor. Tyhle chyby jsou zneužitelné. S tím souhlasím. Ovšem praktická zneužitelnost se limitně blíží nule, jednoduše proto, že sice dokážete pomalu číst náhodné části paměti, ale šance, že vůbec pochopíte, co jste to přečetl, je hodně malá. Při demonstraci to fungovat může. Schválně spustíte dva procesy, kdy jeden dělá něco a druhý mu krade informace. V praxi to ale znamená, že dokážete přečíst třeba pár set bytů z mnohagigabytové paměti.
Nevím, jak si to představujete vy, ale představa, že kompromitované webové stránky čtou javascriptem data z operační paměti a odesílají je někam, kde z nich někdo něco vyvozuje, je úsměvná.
Zneužitelnost je tedy spíše v tom, že když napadnete konkrétní počítač, víte, co hledáte, a máte dostatek času, tak je šance (byť celkem malá), že se vám to povede.
kamo nejakej rozdil (!) 500E na sestave, kde je licence za 200kE, a sedi u toho chlapek s platem 7000E, je uplne lhostejnej. to se vubec neresi, resi se kolik vykonu potrebujes, abys udelal co potrebujes za cas kterej k tomu mas.
takze profici uz ty vicejadra davno maji. a kompy si na kolene rozhodne nestavi. take je vymenuji v 2-4letych cyklech.
No 2700x mel MSRP 329$. V dobe uvedeni v nemecku byla cena 319 Euro a cena v principu drzi az do ted 305E. To znamena pokud by se modely vymenili a msrp zustalo vicemene stejne, je tady cca 80 Euro (70$), kam to muze rust dal.
Krome toho je tu moznost ze 3700 se tam vleze a 3700x daji trochu premiovku. Oboji jsou ale porad 12C.
IMHO by za top model zase mohli chtít 500 $ (koneckonců, jako Intel...). Generace 2000 tu příčku vynechala a končila na 2700X (kterej ale tak zlevnila proti 1700X, to je pravda), ale 3000 by zase mohla obsahovat 3800X. Možná bylo 2700X označené 2700X právě proto, aby teď mohlo být 3800X za víc. A řekl bych, že si to asi i zaslouží, když jsou lidi ochotní platit to Intelu... (snad ale zároveň budou i dobrý kaufy za nižší ceny a bude tam pokrok v cena/výkon).
Taky ovšem může být nejdřív 3700X 12c a pak vyjít 3800X a být to právě to rezervní 16c.
Nepátral jsem po tom, ale jak je na tom maximální overclock Vega 64 proti maximálnímu overclocku Radeonu VII?
Ten rozdíl v procentech by mohl něco říct i o OC stropu pro Zen 2.
S dvěma výhradama - 1) strop může snížit/zvýšit i architektura, 2) je to srovnání mezi 14nm a 7nm, ale už 12nm na GPU GloFo zdá se docela výrazně zvýšilo strop taktů u RX 590ky (pravda víc než na Ryzenu 2000, hmm...)
A co s tím má dělat cena TR 1. generace?
Dneska seženete nejlevnější osmijádro první generace pod 4 tisíce s daní a přesto si AMD říká za osmijádro druhé generace dvojnásobek. Stejně s tím TR. 1. generaci sice seženete za 10, ale 2. už stojí 17.
Ale klidně se těšte, že AMD cenu 12jádra nastřelí nízko. Za těšení nic nedáte. Jen to zklamání bude asi veliké.
Tak pokud nutně potřebujete na Intel hodit špínu, jako bububu to na někoho fungovat může. To, že neznám nikoho z okolí, ani z desítek firem se kterými spolupracujeme, kdo by měl v tomto smyslu někdy nějaký problém, je pro tyhle lidi vedlejší. Ani v evropském nebo klidně i světovém rozsahu není o ničem slyšet (prostě jak píšete, limitně se zneužitelnost blíží nule a to i přesto, že těch procesorů jsou prodány desítky milionů do všech druhů odvětví)... ale na cnews je to "nejzásadnější průšvih". Chce to kouknout na nick pisatele a pak to brát s rezervou/úsměvem... btw, jestli "tohle" je nejzásadnější průšvih Intelu, jsou CPU od něj v mých očích o to senzačnější procesory. Podle mě je nejzásadnější průšvih Intelu pouze to, že usnul na vavřínech (ostatně ne nepodobně jako v minulosti AMD) a má skluz v 10nm. AMD je v tomhle o nějaké 2-3 roky dál. Dále se mi u AMD ohromě líbí podpora pro nových CPU i pro starší desky, v tomhle má u mě Intel také velké mínus. Ostatní "problémy" jsou jen hejty místních strašáků, jejichž jména se neustále opakují...
Podle vašich ekonomických argumentů ale měl podle vás Ryzen 3000 taky mít maximálně 8 jader.
Ono to není jenom o marži. AMD musí balancovat mezi tím, aby vydělalo co nejvíc na jednom čipu a mezi tím aby přitáhlo zákazníky a vůbec nějaký čipy prodalo. V tom druhém tahá za o dost kratší provaz než Intel, takže se musí snažit nabízet něco atraktivního.
Ekonomické vidění není přece jenom "co nejvyšší marže!!!", ale musí se počítat i s objemem prodeje. A ten s rostoucí cenou klesá, základní ekonomické pravidlo.
https://github.com/aviat/passe-partout
https://www.theregister.co.uk/2019/03/05/spoiler_intel_processor_flaw/
Mě tedy praktická zneužitelnost napadá okamžitě.
A taky se nejedná o pomalé čtení.
"SPOILER, the researchers say, will make existing Rowhammer and cache attacks easier, and make JavaScript-enabled attacks more feasible – instead of taking weeks, Rowhammer could take just seconds. Moghimi said the paper describes a JavaScript-based cache prime+probe technique that can be triggered with a click to leak private data and cryptographic keys not protected from cache timing attacks."
Mate tam par nesrovnalosti...
prvne cena druhe generace 8c 2700 je u nas od 6,2k nikoliv 8k. V nemecku dokonce od 220 Euro.
Druha vec je, ze TR jako platforma je premiovka podobne jako u Intelu. Pokud stoji dneska nejlevnejsi TR 2920X 620 Euro, tak v desktopu by za tu cenu byl neprodejny a vydavat takove CPU nema smysl. To uz spis dojde k tomu, ze posunou pocet jader pro HEDT na 16C oproti 12C v desktopu, aby mela vyssi cena HEDT modelu nejake opodstatneni.
Jinak si staci srovnat prodeje 9900k a 8700k na midfactory.. 8700k se prodava podstatne lepe se svoji cenou pod 400 Euro. 500 EUro jednoduse neni cena pro desktop (nastesti)
PetebLazar:
Ale to vám neberu. Jen je problém s tím, že to není tak, že by někde bylo napsáno: Na adrese xyz je 256 bytů jako SSL klíč. Tedy při tom útoku musíte mít jednak štěstí, že přečtete právě tu konkrétní část paměti, která se vám hodí (navíc celou). Pravděpodobnost si spočítejte sám. A pak musíte ještě tipnout, kdeže ten klíč začíná, protože to vůbec netušíte.
No a i když budete mít kliku jako blázen a ten klíč zjistíte, ještě netušíte, k čemu že vůbec je (pokud útočíte na počítač, o kterém nic nevíte, třeba skrz ty webové stránky, které zmínil tynyt.
Tedy zranitelnost na počítači, o kterém nic nevíte, je opravdu jen teoretická.
tombomino:
Přestaňte na to koukat z pohledu zákazníka a dívejte se na to z pohledu AMD. Dneska prodává 8jádra 2. generace za 6,5 - 8 tisíc (Alza). Tedy 213 mm2 velký čip na starším 12nm procesu.
Nová osmijádra budou mít cca 200 mm2, z toho 80 mm2 bude na 7nm procesu, navíc pouzdření a propojování bude dražší, protože tam budou dva čiplety. Není tam tedy prostor na to, aby ten osmijádrový Ryzen 3. generace byl výrobně levnější, než ten z 2. generace.
Pokud ho přesto AMD začne prodávat levněji, bude to na úkor její marže. Pokud ho ale prodávat levněji nebude (což předpokládám), tak prostor na to 12jádro je děsně malý. A ano, může nastřelit cenu 12jádra na 10 tisíc, ale pak si asi moc lidí osmijádro za 8 tisíc nekoupí. A jsme zpět u toho, že nové osmijádro bude muset prodávat levněji, než to staré, přestože je výrobně dražší.
AMD ale padlé na hlavu není, takže nastřelí cenu osmijádra na 8 tisíc (což je akceptovatelná cena vzhledem k očekávanému nárůstu výkonu), vadné čiplety zkompletuje do 12jader, ale aby si nekonkurovala, dá je o 50 % dráž, tedy za 12 tisíc (a vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby to bylo i víc). A nižší segment (než těch 8 tisíc) bude dále pokrývat 2. generací, která je pro ně výrobně levnější.
Chápu, že pro fanoušky to bude studená sprcha, protože už rok básní o tom, jak výrazně naroste výkon a za stejnou cenu dostanou více jader, ale ekonomicky to nedává žádný smysl.
Bohužel nešli tou cestou, že by udělali 100 mm2 velké, 7nm osmijádro. Tam by pak mohli jít s cenou pěkně dolů a zákazníci by mohli chrochtat blahem, ovšem zas by nešel zvyšovat počet jader a na to, aby AMD dělalo několik různých čipů, evidentně nemá.
Jan Olšan:
Ten poslední odstavec byste měl dát přečíst někomu z AMD. Oni vyrábějí čím dál více jader a čím dál výrobně dražší čipy, místo aby preferovali vyšší prodeje levnějších čipů. Chovají se naprosto nelogicky. Celá modelová řada Intelu pokrývající cokoliv od tabletů přes notebooky až po desktopy nepřesahuje velikostí 174 mm2. AMD ani v jednom případě nepodleze 200 mm2 a Ryzen 3000 na tom zase nic nezmění. Pokud přijdou 12jádra, tak ty se budou blížit dokonce 300 mm2.
Nejde tedy o co nejvyšší marže, ale o udržitelné marže, které jim dovolí trochu investovat. Třeba do toho, že vydají 7nm šestijádro, které bude mít 80 mm2 a oni ho ve velkém začnou prodávat po 3 tisících. Takováhle konkurence je potřeba a ne vydat cca 280 mm2 dvanáctijádrového mastodonta, u kterého je ve výsledku už jedno, jestli ho prodají za 10 nebo 12 tisíc, protože nějaké velké prodeje se konat nebudou, protože těch, co dají 10 tisíc za procesor je jednoduše málo a ještě k tomu navíc větší část z nich jede na integrované grafice, kterou AMD nenabízí.
Radek Holeček: fór u Spoileru je ale přece právě v tom, že s jeho pomocí lze určit, kde se fyzicky ona alokovaná paměť nachází, takže si můžeš jako neprivilegovaný proces vytvořit mapu, což je výsada jádra. Tedy nejde jen o čtení, ale taky schopnost reálně vystoupit z virtuálního adresního prostoru, který je procesu dán a navíc "zmapovat" alokaci fyzické paměti.
Dále platí, že stačí při prosévání hledat určité struktury, viz link na příklad výše, kde lze takto vyčíst klíče k certifikátům z několika démonů či aplikací.
Právěže vyšší počty jader jsou věc, na kterou mohou přitáhnout zakázníky a která jim dělá prodeje. K čemu by bylo dobrý, kdyby osekali náklady o 10 %, ale prodali o 30 % procesorů míň a celkovej výdělek by byl horší? To je právě o tom "volume".
Já myslím, že vědí, co dělají. Kdežto to, co navrhujete vy, mi často přijde spíš jako že by to nakonec jenom nechalo víc prostoru a klidu pro Intel, než že by to pomohlo AMD vydělat víc/vybudovat silnější pozici. Ono taky když by se AMD pokusilo nabídnout jenom stejně jader za nižší cenu jako Intel, tak nikdy nemůže vyhrát. Intel má řádově větší objem výroby a vlastní továrny (navíc i menší čipy, aspoň když vezmeme 14nm vs 14nm), takže vždycky může zlevnit víc, protože má o dost větší výchozí marži. Jediná možnost pro AMD je nabídnout víc, jinak bude zase ve ztrátách.
Ale už jsme to probírali mockrát - ta strategie je ovlivněná tím, že se křemík zároveň musí uplatnit i v serverech a desktop APU se zase zároveň musí uplatnit jako notebookový procesor. APU zase jsou později než CPU, protože se pro ně musí vyvinout i GPU IP...
Měl jsem za to, že například útoky stojící na zneužívání analýzy spekulativního provádění instrukcí ještě před kontrolou oprávněnosti provedení instrukce slouží k zjišťování obsahu prakticky libovolné části paměti. Pokud by to platilo a vezmeme v úvahu, že většina webů je obsluhována omezeným počtem binárních kódů (různé verze apache, ngixu v rozšířených distribucích). Je otázkou, zda se v xGB RAM proti řádu xMB instrukcí programu nedá s relativně malým počtem pokusů dohledat umístění známého kódu programu (např. httpd). Od dohledaného známého kódu pak již třeba není zas tak daleko k adresám datových struktur s cennými informacemi.
PetebLazab:
Moc nerozumím tomu, jak budete tu paměť prohledávat, aniž byste ji prohledal. On máte problém třeba v tom, že kód nepoužívá absolutní adresy, on vůbec netuší, kde běží. Běží v té paměti, kterou mu přidělí OS. Jenže vy z jiného vlákna vůbec netušíte, kde to je. Ano, vy můžete díky těmto chybám CPU přečíst libovolné místo fyzické paměti. Dejme tomu, že někde začnete číst a "chytíte se" a ze znalosti kódu známého programu usoudíte, že datová struktura je na adrese +238 451 bytů. Jenže to platí v tom virtuálním prostoru. Ve fyzickém prostoru je to nastránkováno třeba o 4 299 161 600 bytů jinam. A to vůbec nemluvím o tom, že to klidně ani nemusí být v RAM, ale odswapováno na disk.
Prostě teoretickou zranitelnost nikdo nerozporuje. Ale praktické zneužití, je hrozně těžké. Představte si, že rozstříháte 100 knížek po řádcích. Všechno to zamícháte a pak náhodně lovíte data. Ano, demonstrace vypadá úžasně. Dokážete přečíst smysluplnný text. Ovšem zjistit z něj, kde jste a kde je pokračování toho, co jste zrovna přečetl, to je problém.
Třeba v korporátu je 10-15 tisíc korun za manday práce zcela normální cena. Když firmě přinesu čtvrt milionu měsíčně tak je celkem irelevantní zda mám železo na 30 nebo 50 tisíc, zaplatí se to za pár dní, proto, když jsem říkal že mi stačí Pentium, tak jsem dostal i7 protože nic slabšího prostě firma nekupuje.
Docela by mě zajímalo co profík OSVČ co potřebuje 12+ jader v počítači dělá, když musí řešit cenu toho počítače víc než cenu licencí SW na ten počítač.
Tak si říkám kdy ho ten nesmysl s dvěma jádry přejde... Jako všem a všude už opravdu doporučuji mnoho let min 4 jádra. Bývalé i3 alias nyní Pentia 2/4 už považuji za spíše CPU pro NAS. Ale čistokrevná 2 jádra fakt nestačí pokud člověk nepoužívá linux...A i tam je to už na hraně... Jirka je prostě masochista :-)
"Právěže vyšší počty jader jsou věc, na kterou mohou přitáhnout zakázníky a která jim dělá prodeje."
A proto je Ryzen 5 s 6 jádry nejprodávanější AMD procesor, a prodá se ho více než všech ostatních AMD procesorů. Lidi už nepotřebují osmijádra, stačí jim méně, 12 jader přiláká jen miniaturní procento zákazníků, k čemu to je? Většina domácích uživatelů si vystačí s 2 jádry, hráč bude spokojen s 6. a ani to není často potřeba.
proč si domů kupovat 2700 když 2600 je o hodně levnější a ta 2700 člověku stejně nic nedá. Jen v recenzích domácí uživatel dělá 3D rendery, komprimuje videa jak divý
Az na to kompliku, ze to za kolik te 'korporat' prodava nekam na projekty nema s tim, za kolik dostanes zelezo nic spolecneho. Zelezo se v korporatech, pokud nemas vyjimku' fasuje pausalne. Mozna v tom nekde budou hrat roli o jake oddeleninse jedna, casto ani tohle.
Jinak unika ti pointa mojeho prispevku. Tvrdit, ze 'profici' na cenu nehledi je nesmysl. To jsou akorat obecne kecy. Kazdy taky nepouziva sw za nekolik set tisic, to je dalsi blbost. To ze nekdo mozna na cenu HW nehledi neznamena, ze cena HW neni dulezita pro nekoho jineho. Zbytek jsou fantasmagorie jak si najit ten spravny argument.
My jsme treba kdysi resili potrebu noveho serveru pro jeden korporat. Nebyli penize, byt to byl server radove do 10k dolaru. Pausalizovat, ze hw se 'neresi' je nesmysl.