Odpovídáte na názor k článku AMD uvádí Ryzeny 3000 pro notebooky. A také Chromebooky a řešení problémů s ovladači. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
APU nejsou malá, Raven Ridge má přes 200 mm2 a skoro stejně jako osmijádro Ryzen. Důvody, proč jdou APU na trh až se zpožděním, mě napadají dva (ale můžou být i další).
1) APU potřebuje jak fyzické zvládnutí procesu, tak architketuru CPU, tak architekturu GPU a všechny musí fungovat dost dobře pro uvedení. Oproti tomu u čistého CPU odpadá jeden z těchto problémů, takže je méně práce ho dotáhnout na trh.
2) Minimálně u 14nm generace asi platilo, že nebyly zdroje pro současné vypracování jak CPU, tak APU. Takže si museli vybrat, co bude mít prioritu a vyjde jako první. Vybrali si CPU, protože coby osmijádro mělo větší potenciál udělat dobrý první dojem a za druhé se dalo nasměřovat do serveru, kam se AMD hodně chtělo vrátit a ta snaha musela začít co nejdřív.
P.S.
IMHO čiplety u desktopu nebudou. Jsou použité u serveru, protože tam řeší problém s NUMA rozdělením Epycu první generace, kde řadiče RAM byly rozházené na různých čipech a de facto to byl 4S server v jednom socketu. Rome by měl z pohledu softwaru vypadat zase jako 1S (snad?). To řešení je určitě výrobně drahé, ale v serverech se to snese, protože se výsledek bude dát prodávat dostatečně draho.
Na desktopu pravděpodobně čiplety spíš nebudou, podle mě (uvidíme, jestli k tomu teď něco neřeknou na CES, tohle je čistě moje úvaha/odhad). Protože tam by problém neřešily jako v MCM Epycách, ale naopak by problém způsobovaly - latence se zvýší tím, že CPU jádro jde do RAM oklikou přes další čip. Takže IMHO by Ryzeny mohly být separátní monolitický čip a můj tip je, že s 12 jádry (to zakládám na úvaze, že z těch samých čipů měl vzniknout dříve zamýšlený 48jádrový "Starship" Epyc, který byl nahrazen tím čipeltovým 64C Rome). A na desktopu je menší tolerance pro tu zvýšenou cenu výroby.