Já to vidím naopak veskrze pozitivně. Integrovaná GPU bude spíše těžit z výše taktovaných pamětí. Navíc si myslím, že jako základní zobrazovadlo to bude stačit i na "casual" hry, přičemž hráči stejně využijí synergie s mobilní verzí diskrétní grafiky (Navi12?), která poskytne odpovídající výkon.
Budu se opakovat, ale na něco jako Ryzen4000 už poměrně dlouho čekám. Nechtělo se mi upgradovat stávající notebook za nový ekvivalent od Intelu, který nepřináší prakticky nic nového, spíše jen zhoršení reálných výkonových a provozních vlastností - a toto není jen můj poznatek, i v práci si lidi chtějí nechávat 4 roky staré stroje, protože ty nové výkonově nestačí, typicky proto, že výrobci šetří (pravděpodobně dle nějakého Intelova designbooku) na chlazení.
Hurá za ně.
Co mě ale dost překvapuje, je to drastické ořezávání jader a vláken. A zajímalo by mě, co za tím vězí. Jestliže mohou vydat 4800U na těch zmiňovaných frekvencích a zmiňovaném TDP, nechápu, proč všechno další je tak zprzněné. Skoro to vypadá, že ten 7nm proces není až taková sláva, co se týče výtěžnosti a provozních vlastností. Jinak by snad bylo logičtější vzít notebookový trh útokem a jako minimum nastavit 6/12 vláken.
Ak to spravne chapem, tak 4MB L3 cache je na 4 jadra a 0.5MB L2 cache je na kazde jadro. V porovnani s 1065G7, ktore je 4 jadro a ma 8MB cache, je stale tento ryzen parmetrovo lepsi. Ak vyrobcovia notebookov budu davat RAM s najvhodnejsou frekvenciou a casovanim, tak to budu vykonnejsie notebooky ako porovnatelne s Intel procesormi.
APU modely sú dosť orezané okrem toho najsilnejšieho, čakal som menšie rozdiely.
Čo sa týka najsilnejšieho IGP, tak 8CU fakt nie je veľa, ale hrubým výkonom je na tom rovnako ako Ryzen 7 3700U.
1750mhz a 512SP(8CU) má rovnaký hrubý výkon ako 1400mhz a 640SP(10CU). Výhoda IGP v Renoir bude o 25% vyšší fillrate(ROPs) a rýchlejšie ramky, možno aj max boost bude dlhšie držať ako predchodca, ale celkový výkon bude vhodný len na nenáročné alebo staršie hry.
Cena laptopu s Ryzen 7 4800U tiež nebude nízka.
To uz uple tak neplati, potazmo prestava pomalu platit. Jsou vlastovky, kde to neni a zpracovani/vybava je podobna jako Intel. Viz treba MS Surface 3. Tim ze tahle APU asi budou v nekterych ulohach/scenarich i parameteove lepsi, nez soucasne Intely, da se cekat, ze se rozsiri i do premiovejsich modelu.
Co je naopak blby..ze se.zatim jedna jen o Paper launch.
No tak porovnavat kapacitu cache na jadro mi nikdy nenapadlo. L3 cache v ryzenoch je spolocna. V aplikaciach optimalizovanych pre viacjadrove procesory je to vyhoda.
Ryzen je parametrovo lepsi, lebo ma viac jadier, viac cache, lepsie IPC, lepsi jednojadrovy aj viacjadrovy vykon, lepsi graficky vykon, nizsiu spotrebu, ... .
Mně to přijde až přehnané. Ten 4300U bude pomalejší, než 3700U i 3500U, ale výrobně bude pravděpodobně dražší. Čekal bych, že nová generace začne výkonově nad tou stávající, jako to udělali v desktopu.
Ještě bych chápal, že tam bude segmentace podle té grafické části, přeci jenom je nelogické, aby výrobce notebooku, když už tam cpe nějaký další grafický čip, tam dával integrovanou grafiku v plné palbě, ale i tady evidentně AMD myslí jinak, než já. Čím rychlejší CPU, tím rychlejší GPU s vyšším počtem jednotek.
Ta výtěžnost 7nm je prý celkem dobrá. U Intelu je spíš asi problém s parametry, co to dává, soudě podle toho chování jader Sunny Cove, než s defekty (i když kdo ví).
Jinak ta výtěžnost na 7nm bude asi celkem dobrá, když se započtou i ty částečně deaktivované čipy (které jsou upotřebitelné i s nějakým defektem, pokud je v jádru/CU grafiky). Dokud není potřeba prodávat jen top model, tak se díky tomu harvestingu asi leccos snese, protože ty zkriplené modely trh chce.
Problém bude asi hlavně cena za wafer...
"Ten 4300U bude pomalejší, než 3700U i 3500U"
.. jo i ne. Pro beznoe cinnosti a MT ulohy do 4Threadu, bude rychlejsi. Kde bude zaostavat jsou ulohy, ktere vyuziji naplno SMT 3700 a 3500U. Cili pro bezne uzivatele takoveho notase, bude v podstate rychlejsi. Trochu obdoba IceLake :)
S druhou casti souhlasim...podle mne je to taky postavene castecne na hlavu :))
Tak este raz k tomu ryzenu. Ja to chapem tak, ze 4 jadra maju jeden blok L3 cache s kapacitou 4MB. Dalsie 4 jadra maju druhy blok L3 cache znova s kapacitou 4MB. Spolu je L3 cache 8MB. Zaroven kazde jadro ma 0.5MB L2 cache. Spolu je to 12MB L2 + L3 cache ( 2x4MB+8x0.5MB). Papierovo je to viac ako ma ten Intel procesor. Zaroven predpokladam, ze jadro moze citat data aj z L3 cache druheho bloku. Dokazali to uz jadra v ryzenoch prvej generacie.
Ale znova pripominam. Mna nezaujima kapacita cache na jadro. Podla testov od AMD bude tento ryzen tak ci tak vykonnejsi aj v jednovlaknovych a aj vo viacvlaknovych ulohach ako porovnatelny Intel procesor. Na dalsie testy si musime pockat.
Z te vetsi Cache tezi spis typicky hry. Jaky velky vliv to ma na aplikace, ktere si nesahaji porad do pameti, si nejsem jisty.
Jinak to co psal DFX ohledne IPC podle mne taky obecne neplati. Podle CB20 'ST testu je lepsi o 4% nez IceL, ma ale o 6% papirove vyssi takt. Krome toho CB20 ryzenum sedi. Podle mne je to IPC sice plus minus podobne, spis ale o neco nizsi.
Určitě jsou ty nižší dosažené takty způsobené tím širším jádrem, ale pokud by architektura měla vyšší nárůst spotřeby než je nárůst výkonu, tak je to problém (přinejmenším když to proces už nevykompenzuje). Ideální je, když i sama architektura trošku zlepšuje efektivitu (takže by se aspoň teoreticky dala použít i na stejném procesu).
Ale nevím, jak přesně si v tomhle Ice Lake vede, to se těžko dá dovodit, protože těžko abstrahovat od sebe ten proces a architekturu.