Pýtam sa, no a čo ?
Vzhľadom k tomu čo AMD navrhlo a TSMC upieklo na 7nm by som "5nm" nebral ako niečo čo AMD musí mať v hneť ďalšej a ďalšej generácii lebo to nebude dostatočný skok zo 7nm...
Uvidíme čo v jeseni prinesie Ryzen 4000 ale tak snáť to bude taká nálož ako sa povráva a prípadných, budúcich, 5nm sa môže v kľude pripravovať a ladiť či príde o rok skôr alebo neskor...
...tlačiť na výrobný proces musí Intel, nie AMD.
Intel pravdepodobne chystá nové jadrá s krásne navýšeným IPC, generačne +25%, +50% +80%. Takže AMD sa dostane do prekérnej situácie veľmi rýchlo, až sa nebudú stačiť diviť :
https://wccftech.com/intel-next-gen-10nm-willow-cove-golden-cove-ocean-cove-ipc-increase-rumor/
Vzdyt Apple bude vyrabet A14 na 5nm a pujde asi o komplexnejsi chip nez chiplet Zenu3. Navic asi tezko Apple vyuzije ty nepovedene, na rozdil od AMD. Sjednocene CCX mohou prinest snazsi vytezeni tech vadnych., mozna i z pohledu velikosti cache (nektere modely s mensim poctem jader mohou mit L3 cache mensi, diky sjednoceni L3 stale dostatecnou).
Lisa Su jako zastupce verejne obchodovatelne spolecnosti nesmi vypoustet nepravdiva tvrzeni, ale muze odlozit sdeleni tech pravdivych. Tuto moznost tj. Zen3@5nm nepoprela, pouze rekla co byva zvykem (rozjezd na mensich mobilnich chipech). To ovsem nemusi byt pripad Zen3, ten muze byt tim dnes tim mensim (jiz A13 je snad vetsi nez chiplet Zen2).
Co to je za bullshit? AMD procesy nevyvíjí, to vyvíjí TSMC. A to, pokud vím, tak s 5nm procesem nemá nějaký výrazný problémy, možná s 3nm a to díky Covidu. Pokud by AMD s řadou 4000 nebo i 5000 nepřešlo na 5nm, tak to zřejmě nebude kvůli tomu, že není k dispozici novej proces. Osobně bych pochopil využití 3 roky vyladěnýho 7nm procesu s vysokou výtěžností. AMD by mohlo sypat kvanta procesorů se slušným IPC a frekvencí a na 5 nebo 3nm přejít, až bude vyladěn. Intel se taky u jednoho procesu dostal ze 4.0 GHz čtyřjádra na 4.8-5.3 desetijádro.
Pokud bude výsledkem 5nm shrinku o ~80% větší výtěžnost z waferu a cena bude stejná, nebo vyšší o nižší desítky procent, pak je úvaha "proč" zcela jasně daná - AMD opět sníží náklady a ještě bude schopno vyrobit více čipů z jednoho waferu (klasická economy of scale). Kromě toho to bude další "klinec" do současné technologické rakvičky Intelu, což je zase poměrně dobře využitelné marketingově a naopak pro Intel další zvětšení zaostávání.
a opět: POKUD platí, že si TSMC na 5nm věří a zároveň má nenaplněné kapacity a AMD má možnost/příležitost ten shrink udělat a vyladit (a to teď má), tak není moc důvodů proč to neudělat. Jeden zásadní je onen risk, že to nevyjde, ale v takovém případě je v záloze 7nm výroba. Z mého pohledu je to luxusní pozice, kdy si to AMD prostě může dovolit zkusit.
"Vzdyt Apple bude vyrabet A14 na 5nm a pujde asi o komplexnejsi chip nez chiplet Zenu3."
No ale pak to bylo stejné jako s A12 (nebo který byl ten první 7nm?), který nebyl asi o moc méně komplexní než ten nynější 5nm (minimálně taky potřeboval všechny IO a LPDDR PHY, nejen čistou logiku a SRAM), a přesto byl vydán o 3/4 roku před Ryzenem 3000.
Tak on to ma pojate jako uvahu. Z toho pohledu to je/muze byt zajimave cteni. Nidke ale neuvadi, ze by to tak melo byt.
Ekonomicky ani technicky to podle mne v soucasnosti nedava smysl, vyjma mozna vydani treba dalsi mobilni APU generace. Ale treba AMD dostalo od TSMC nabidku co se neodmita..pak by to byla fakt sranda, kdyby se ukazalo, ze to pravda je.
"Zkušenost by velela neakceptovat příliš pozitivní zvěsti. Na druhou stranu argumenty pro jednoznačné odmítnutí této možnosti také v rukou nemáme. Nejrozumnější nejspíš bude považovat tuto možnost za méně pravděpodobnou, dokud se neobjeví další podrobnosti."
Jo, tohle je fakt "jasná zpráva" ???? - zase jsi tu za kašpara, Víko.
Kdyby AMD chtěla snižovat výrobní náklady na jeden čip na úkor zaplacení návrhu většího množství čipů, má daleko lepší možnosti, jak to udělat.
a) Může přestat vyrábět velký 12nm I/O čip a místo něho udělat malý 5/7nm.
b) Může místo jednoho osmijádrového čipletu, který často používá jen jako 4 či 6 jádrový, vyrobit ještě ty 4 a 6jádrové.
c) Může opustit čipletovou koncepci u běžných Ryzenů, protože si tím jen prodražuje pouzdření. Když má osmijádrové APU cca 150 mm2, tak osmijádrový čip bez grafiky by měl ještě o pár desítek mm2 méně.
Ve skutečnosti to neudělají, protože se to nevyplatí. Nové výrobní procesy dneska už nejsou levnější než ty staré (i když do toho započítáte zmenšení čipu), návrh každého čipu na moderním výrobním procesu sežere vyšší desítky až nižší stovky milionu dolarů. Vyšší hustota tranzistorů sebou přináší větší problémy s chlazením (5nm process TSMC je o 20 % úspornější, ale hustotu má vyšší o 84 %), problémy s výtěžností a taky problémy s nedostatečnou kapacitou. To, že TSMC uvede nějaký proces, neznamená sebevražedné se vrhnutí na ten proces, ale skutečnost, že uvedou jednu linku a teprve když to klapne, se kapacity začnou navyšovat. A navyšují se poté, co o ten proces někdo projeví zájem a objedná si ho.
Že vy vidíte AMD v luxusní pozici, kdy si může dovolit rozhazovat, znamená jediné. Nedíváte se pozorně. AMD se dostala po letech do situace, kdy konečně dokáže inovovat své produkty ne na dluh, ale z toho, co na jiných vydělá, dokáže snižovat své zadlužení. Problémem je, že by potřebovala tvořit rezervy, jejichž absence ji minule stála málem život, kdy měla u GloFo nasmlouváno víc, než dokázala prodat. A podobně to funguje dneska. Musí TSMC platit a musí si výrobu objednávat dlouho dopředu. A nemá na to, aby riskovala, že ty čipy neprodá, jednoduše proto, že si to nemůže dovolit. Každá chybička ji totiž pošle zpátky do červených čísel.
"Ten 5nm+ už TSMC má hotový, a ve speciální verzi přímo pro AMD, o čemž už se ví delší dobu. Není divu, že konkurence bije na poplach, nedávno bylo oznámeno, že NVIDIA se snaží narychlo zamluvit nějaké 5nm kapacity pro sebe už na příští rok, což je pro tuhle firmu netypické, když ještě nepředstavila ani 7nm generaci herních grafik. Ale pokud AMD s TSMC jdou tak rychle kupředu, že dokonce speciální 5nm výroba pro AMD je již hotová, dávalo by to samozřejmě smysl."
Firmy se aktuálně mlátí o 7nm, ne o 5nm. Uvažuješ správně, ale zapomínáš jednu věc: AMD má již 7nm vyladěných, tudíž může "ladit" těch 5nm (a tady si myslím, že to realita už bude na 100%). Navíc pak získá/může získat další výrobní kapacity na 5nm linkách - to taky stojí za úvahu.
Co se týká těch "pokud," tak první je řečnický obrat. Druhý je pak samozřejmě úvod do spekulace.
https://www.icknowledge.com/news/Technology%20and%20Cost%20Trends%20at%20Advanced%20Nodes%20-%20Revised.pdf
Tady máš studijní materiál, doporučuju se kouknout na grafy. 5nm vypadá v tomto ohledu jako zásadně výhodnější než 7nm, protože oproti referenční 16nm je sice 2x dražší, ale o 80% hustější, kdežto 7nm je dražší řekněme 1,5x.
Upozorňuju, že se jedná o do značné míry teoretické informace - jak na tom jednotlivé nody jsou, ví pravděpodobně jen TSMC a možná AMD a další větší odběratelé.
Dále:
ad a) - proč by to dělali? 12nm je pro toto nasazení naprosto OK a je za pár peněz u GloFo
ad b) opět: proč by to dělali? Masová výroba jednoho polotovaru bude vždy jednodušší a levnější. Úspora na ploše je nevýznamná v poměru k nižší celkové výtěžnosti.
ad c) pouzdření je zřejmě levnější, než výroba monolitů. Celá krása a kouzlo tkví v laciné produkci pouze klíčové části CPU na nejmodernější technologii. I to je BTW další argument, proč AMD může zkoušet nasadit 5nm, protože vyrábí pouze čiplety.
a) Takže 12nm výroba je za pár peněz a lepší proces by to nezlevnil, kdežto u 7nm výroby by to lepší proces zlevnil. Zajímavá úvaha.
b) Masová výroba bude vždy jednodušší a levnější a vy navrhujete, aby tentýž čip začali vyrábět na jiném procesu, tedy, aby šli přesně proti tomu, co sám tvrdíte.
c) Pouzdření není levnější, než výroba monolitů. Levnější je na tom to, že nemusí navrhovat ty čipy zvlášť. A dokud jich prodají jen pár, tak je to celkově ekonomičtější. Ovšem s nárůstem produkce se to začne prodražovat.
Jinak ten váš odkazovaný dokument (dost starý), byste jako příznivec AMD neměl moc vytahovat na světlo. Plyne z něj, že jedinej, kdo své výrobní procesy označuje cca správným číslem, je Intel. Vždycky ho označí o malinko hůře, než je skutečnost. Ostatní si ta značení cucají z prstu.
Jen se vyblej posuku...
"Teba je na všetkých weboch plno a všade ťa znají ako tajtrlíka s plným košem pomenování, napríklad – trombóza, narkóza, glukóza, truhlík, tomboDDino, stachanovec…atd."
"…hi..hi…nebudeš stačiť prepletať nožičkama a modliť sa aby si už dorazil domov do bezpečia DDgaráže….huhúh…"
...
"c.k. polni marsalek 29.5.2020 at 11:46
tomboDDino, ty si neuvedomuješ, že negatívne komentáre sú vždy až po tvojej provokácii a potom sa to už sype – urážky, flame, OT."
jáááj, tak to mě pobavilo, maďar tu postne kravinu jako první, ale svede to na ostatní, že spouští flame :) Tomu říkám integrita na maximum aneb "zloděj křičí chyťte zloděje"
Jeho komentáře vadí už i Intelákům... No jako na pobavení dobrý, jen to tu nemusím mít každý den.
ad a) jasně jsem psal, že "pro toto nasazení" - I/O chiplet nepotřebuje vysoké takty, stejně tak kvůli I/O rozhraním musí mít nějakou velikost (aby se tam všechny plošky vešly), takže použít 7nm prostě nedává smysl.
ad b) přechod na 5nm je dříve či později nevyhnutelný. Navíc POKUD je pravda to, že 5nm odřekl Huawei, tak je paradoxně stav takový, že 7nm výroba nestíhá (AMD+nvidia) a naopak 5nm má volno. A opakuji, že Zen3 bude drtička Intelu, takže si AMD technicky bude moci říct vyšší cenu.
ad c) je mi úplně jedno, jaký je název nodu, podstatný je výkon a spotřeba.
"Pouzdření není levnější" - s tímto naprosto nesouhlasím, je úplně jedno, jestli se při pouzdření čipu osadí jeden nebo dva či tři kusy, probíhá to strojově a všechno v jednom kroku, mašina prostě osadí místo jednoho monolitu více malých chipletů. Ale tenhle malý whatabotism beru jako souhlas s tím, že ekonomicky dává přechod na 5nm smysl. ;-)